Evropské akcie v úterý po rezignaci italského premiéra zlevnily

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech, když byly pod tlakem politické krize v Itálii. Rezignaci na svou funkci v úterý oznámil italský premiér Giuseppe Conte, a země se tak přiblížila předčasným volbám, po nichž volá šéf Ligy Matteo Salvini. Ten ohlásil odchod z koalice již před dvěma týdny.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,68 % na 371,3 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,9 % na 7 125 bodů, francouzský CAC 40 se snížil o 0,5 % na 5 344,64 bodu a německý DAX ztratil 0,55 % na 11 651,18 bodu.
Akcie v první polovině seance převážně posilovaly, po Conteho oznámení rezignace však zamířily dolů. Index italských akcií FTSE MIB oslabil o 1,11 % na 20 485,43 bodu. O více než 2 % spadly akcie italských bank UniCredit a Ubi Banca.
O více než 10 % naopak v úterý zdražily akcie dánského výrobce šperků Pandora, který reportoval výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí a potvrdil celoroční výhled.
Zhruba o 6 % se propadly cenné papíry belgické telekomunikační společnosti Proximus, na které snížila doporučení investiční banka Goldman Sachs. Nový rating je na stupni "sell".
Evropské akcie (20. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červenci nezměnila, zůstala na červnové úrovni 4,97 procenta. Drží se tak blízko historického minima. Oznámilo to v úterý ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce. V Česku nezaměstnanost v červenci stoupla na 2,7 procenta z červnových 2,6 procenta.
- Summit skupiny sedmi největších ekonomik světa G7, který se uskuteční ve Francii na konci tohoto týdne, bude zřejmě bez společného závěrečného prohlášení. Důvodem jsou neshody mezi jednotlivými zeměmi ohledně obchodu. Bude to poprvé, kdy summit G7 skončí bez vydání závěrečného komuniké od roku 1975, kdy se tato setkání začala konat. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele japonské vlády. Už loni ale prezident USA Donald Trump schůzku opustil předčasně a stáhl svou podporu beztak velmi opatrně formulovaného usnesení.
- Pokračující sucho a nedostatek srážek by v budoucnu mohlo ovlivnit pokles českého HDP až o 1,6 procenta. Vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu při České zemědělské univerzitě (ČZU) vyčíslili, že by pokles činil až 80 miliard korun. Další nezapočítané náklady sucha by představovaly dopady například na zdraví obyvatel, životní prostředí a vyplacené náhrady z pojištění. Výsledky dvou scénářů dopadů na českou ekonomiku, s nimiž vědci pracují, v úterý představili na tiskové konferenci v Praze.
- Americká společnost Elanco Animal Health se dohodla na převzetí divize veterinárních přípravků německé společnosti Bayer, zaplatí za ni 7,6 miliardy USD v hotovosti a v akciích. Spojením vznikne podle objemu příjmů druhý největší hráč v sektoru zdravotních přípravků pro zvířata. Podniky to v úterý oznámily ve společné tiskové zprávě.
Zdroj: CNBC
Aktuality
