US MARKETOtevírá za: 15 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu

Americký prezident Donald Trump v neděli podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit krizi kolem Íránu, zároveň ale zdůraznil, že Spojené státy mají v této oblasti svou vlastní iniciativu. Agentura AFP krátce před Trumpovým vyjádřením s odvoláním na zdroj z Elysejského paláce informovala, že lídři na summitu G7 v Biarritzu na jednání pověřili Macrona, aby Teheránu adresoval společnou zprávu ve snaze předejít další eskalaci. Trump ale popřel, že by o tom na jednání hovořil.

"Já jsem o tom nediskutoval," odpověděl Trump po prvním nedělním pracovním jednání na dotaz, zda lídři G7 skutečně pověřili francouzského prezidenta, aby Íránu vyslal společné poselství a zahájil jednání ve snaze zabránit další eskalaci napětí v Perském zálivu. Zároveň dodal, že by proti tomu nic neměl. Spojené státy mají ale podle Trumpa vlastní iniciativu. "Nemůžeme lidem bránit, aby mluvili. Když chtějí mluvit, ať mluví," dodal.

Sám prezident Macron po dopoledním jednání s Trumpem, pěti předsedy vlád a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem řekl, že se dohodli, "co chceme společně říci Íránu". "Máme poselství skupiny G7, které se týká našich cílů a skutečnost, že je sdílíme, je důležitá," dodal Macron. Zdůraznil, že se všichni včetně amerického prezidenta chtějí vyhnout konfliktu s Íránem.

V reakci na Trumpovo vyjádření pak Macron dodal, že nedostal žádný formální mandát, neboť "G7 je neformálním klubem". Z diskuze lídrů G7 ale podle něj vyplynuly dva základní společné cíle, které bude v dalším jednání s Íránem prosazovat. Jedním z nich je snaha zabránit Teheránu v získání jaderné zbraně, druhým úsilí o stabilitu a mír na Blízkém východě. S iniciativami, jak těchto cílů dosáhnout, podle Macrona nepřišla jen Francie, ale například i Japonsko.

Před dvoustranným jednáním s japonským premiérem Šinzóem Abem, kdy hovořil o Íránu, se Trump vyjádřil také k situaci v Severní Koreji. Ta od konce července provedla už sedm testů raket krátkého doletu. Stejně jako dříve i v neděli reagoval americký prezident zdrženlivě. Podle něj mu testování raket krátkého doletu sice nedělá radost, neporušuje ale dohodu, kterou má se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Jiné státy podle něj testy provádějí též. Trump se už s Kimem třikrát setkal.

Japonský premiér Abe severokorejské testy naopak ostře odsoudil a zdůraznil, že jsou v rozporu s rezolucí OSN.

Americký prezident a japonský premiér na dvoustranné schůzce v neděli jednali nejen o řešení mezinárodních krizí, ale i o vzájemném obchodu. Podle Trumpa je obchodní dohoda obou zemí "krátce před uzavřením"

Zdroj: ČTK

FrancieGeopolitikaÍránPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika