Evropské akcie zakončily úterní seanci kolem nuly, nedařilo se cenným papírům automobilek Daimler a Volkswagen

Obchodování na evropských burzách skončilo v úterý kolem nuly. Celoevropský index STOXX Europe 600 nepatrně vzrostl, hlavní západoevropské trhy ale skončily mírně v minusu. V červených číslech seanci zakončily cenné papíry automobilek Daimler a Volkswagen poté, co je zasáhly nepříznivé zprávy.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,01 % na 389,84 bodu. Britský FTSE 100 ale klesl o 0,47 %, německý DAX oslabil o 0,29 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,04 %.
Z ekonomických dat investoři věnovali pozornost indexu podnikatelského klimatu Ifo v Německu. Ukazatel stoupl na 94,6 bodu ze srpnových 94,3 bodu, byl to první nárůst po pět měsíců trvajícím poklesu.
Zhruba procento a půl odepsaly akcie německé automobilky Daimler, a to v reakci na zprávu, že společnost zaplatí v souvislosti s takzvaným dieselovým skandálem pokutu 870 milionů eur. Oddělení, které se ve firmě zabývá certifikací vozidel, podle státního zastupitelství ve Stuttgartu zanedbalo své povinnosti. Výsledkem pak bylo, že povolení získaly i ty naftové vozy, jejichž emise oxidů dusíku nesplňovaly regulační požadavky.
Přes dvě procenta odepsaly akcie automobilky Volkswagen poté, co německá prokuratura obvinila šéfa společnosti Herberta Diesse z manipulace s akciovým trhem v souvislosti s emisním skandálem. Obvinění se týká rovněž bývalého šéfa podniku Martina Winterkorna a nynějšího předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche, oznámila v úterý prokuratura v Braunschweigu. Obvinění podle ní záměrně neposkytli investorům včasné informace o finančních důsledcích emisního skandálu.
O dvě a půl procenta pak oslabily cenné papíry pivovarnické skupiny Anheuser-Busch InBev poté, co vyšla zpráva, že společnost získá za akcie své asijské součásti zhruba pět miliard dolarů. To je mnohem méně, než firma plánovala ještě v červenci.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Vynucená přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou prosadil premiér Boris Johnson, je nezákonná. Rozhodl o tom nejvyšší soud Spojeného království. Jedenáct soudců rozhodlo jednomyslně. Proti verdiktu se nelze odvolat. Předseda parlamentu John Bercow oznámil, že se Dolní sněmovna sejde ve středu ve 12.30 SELČ.
- Index důvěry v českou ekonomiku v září klesl ve srovnání se srpnem o jeden bod na 94,6 bodu, a je tak nejnižší za zhruba pět let.V případě podnikatelů se index důvěry snížil o 0,7 bodu na 92,9 bodu, u spotřebitelů to bylo o 1,8 bodu na 103,3 bodu. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému září je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.
- Podnikatelská důvěra v Německu se v srpnu mírně zvýšila. Index podnikatelského klimatu Ifo se zvýšil na 94,6 bodu ze srpnových 94,3 bodu, čekal se růst ukazatele na 94,5 bodu. Je to první nárůst po pět měsíců trvajícím poklesu. Tento ukazatel ekonomické konjunktury, který je považován za spolehlivé měřítko budoucího vývoje hospodářství, byl ještě v srpnu nejníže od listopadu 2012. Výhled na další měsíce se ale opět zhoršil.
- Krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook je pro Řecko největší ranou od finanční krize, napsal v úterním vydání řecký list Naftemporiki. Turistický sektor by mohl podle odhadů místních turistických svazů přijít až o 500 milionů eur. Španělé pak odhadují ztráty spojené s nesplacenými účty britského touroperátora na 200 milionů eur.
- Německá prokuratura obvinila šéfa automobilky Volkswagen Herberta Diesse z manipulace s akciovým trhem v souvislosti s emisním skandálem. Obvinění se týká rovněž bývalého šéfa podniku Martina Winterkorna a nynějšího předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche, oznámila v úterý prokuratura v Braunschweigu. Obvinění podle ní záměrně neposkytli investorům včasné informace o finančních důsledcích emisního skandálu.
- Německá automobilka Daimler zaplatí v souvislosti s takzvaným dieselovým skandálem pokutu 870 milionů eur. Oznámilo to ve středu státní zastupitelství ve Stuttgartu. Důvodem je chybná certifikace naftových vozidel.
- Polská vláda v úterý odsouhlasila návrh rozpočtu na rok 2020, který počítá s nejvyššími příjmy i výdaji od roku 1989. Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že rozpočet podpoří růst a bude vyrovnaný. Nyní o něm bude jednat parlament.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
