Velká Británie: Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná, rozhodl s konečnou platností nejvyšší soud. Zákonodárci se mohou znovu sejít

(AKTUALIZOVÁNO) Vynucená přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou prosadil premiér Boris Johnson, je nezákonná. Rozhodl o tom nejvyšší soud Spojeného království. Jedenáct soudců rozhodlo jednomyslně. Proti verdiktu se nelze odvolat, parlament se tak nyní může opět sejít.
"Zjevně je to verdikt, který budeme respektovat. S rozhodnutím zásadně nesouhlasím, budeme však pokračovat a parlament se samozřejmě zase sejde," uvedl Boris Johnson. Předseda parlamentu John Bercow oznámil, že se Dolní sněmovna sejde ve středu ve 12.30 SELČ.
Předsedkyně nejvyššího soudu Brenda Haleová rozhodnutí vysvětlila tím, že přerušení zasedání parlamentu mu zabránilo ve výkonu jeho ústavních funkcí bez rozumného opodstatnění.
Předsedové parlamentních stran už vyzvali Borise Johnsona k rezignaci. Podle šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna se z Borise Johnsona stane "nejkratší dobu vládnoucí premiér" v historii Spojeného království.
Rozhodnutí nejvyššího soudu ovšem nemá přímý vliv na chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie. Stále tak platí, že by Velká Británie měla z Evropské unie odejít 31. října. Podle zákona schváleného parlamentem by však Johnson měl požádat Brusel o odklad brexitu, pokud se do 19. října nepodaří Británii vyjednat dohodu s evropskou sedmadvacítkou.
Zdroj: Reuters, BBC
Aktuality


