Britské podniky jsou ohledně vyhlídek nejpesimističtější za osm let

Britské podniky jsou ohledně svých vyhlídek nejpesimističtější za téměř osm let. Vyplývá to z výsledků průzkumu Konfederace britského průmyslu (CBI). Na náladu v podnikovém sektoru má negativní dopad eskalující krize kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.
Hrubý domácí produkt (HDP) Velké Británie se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,2 %, a vykázal tak první pokles od roku 2012. To vyvolalo obavy z recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
Britská obchodní komora (BCC) tento měsíc snížila odhad růstu britské ekonomiky pro letošní i příští rok. Zhoršení výhledu zdůvodnila pomalejším růstem globální ekonomiky, obchodním napětím mezi Spojenými státy a Čínou a přetrvávající nejistotou kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.
BCC nyní předpokládá, že britský HDP se v letošním roce zvýší o 1,2 %, zatímco v předchozí prognóze letošní růst odhadovala na 1,3 %. Odhad hospodářského růstu pro příští rok snížila na 0,8 % z 1 %. To by znamenalo nejslabší růst od hospodářské recese v letech 2008 až 2009.
Prognózy BCC jsou založeny na předpokladu, že se Británie vyhne brexitu bez dohody. Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to v případě potřeby i bez dohody s EU. Britský parlament nicméně nedávno schválil zákon, který odchod z EU bez dohody prakticky vylučuje.
Zdroj: ČTK