Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu však převážně zlevnily

Akcie ve Spojených státech v pátek opět posílily, jejich hlavní indexy si připsaly více než procento. Páteční údaje o situaci na trhu práce totiž zmírnily obavy ohledně vývoje ekonomiky Spojených států, ale zároveň nepodkopaly vyhlídky na další snížení úroků.
Index Dow stoupl o 1,42 % na 26 572,67 bodu (týden: -0,92 %), benchmark S&P 500 vzrostl o 1,42 % na 2 951,95 bodu (týden: -0,33 %) a index Nasdaq Composite posílil o 1,4 % na 7 982,47 bodu (týden: +0,54 %). Index volatility VIX spadl o 10,88 % na 17,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,53 %.
V pozitivním pásmu obchodování uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce se dařilo odvětvím financí, technologií a zdravotní péče, které zpevnily o více než 1,5 %. S nejnižším ziskem seanci zakončily reality (+0,43 %).
Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že ekonomika USA v září vytvořila zhruba 136 000 pracovních míst, což bylo méně, než očekávali analytici. Ministerstvo však rovněž uvedlo, že v srpnu po zpřesnění dat vzniklo 168 000 pracovních míst, zatímco předběžná zpráva hovořila o počtu 130 000 míst. Míra nezaměstnanosti navíc v září klesla na 3,5 %, nejníže od prosince 1969.
Analytik Shawn Snyder ze společnosti Citi Personal Wealth Management uvedl, že údaje o zaměstnanosti nejsou natolik silné, aby odradily americkou centrální banku od dalšího snížení úroků, ale zároveň ani natolik slabé, aby vyvolaly obavy o trh práce.
Rostoucí očekávání, že Fed tento měsíc podpoří hospodářský růst dalším snížením úrokových sazeb, má příznivý vliv na akcie, ale negativní dopad na dolar. Euro si v pátek kolem 22.00 SELČ vůči dolaru připisovalo 0,1 % na 1,0977 USD.
Také většina digitálních měn v pátek posilovala. Bitcoin kolem 22.00 podle serveru coinmarketcap.com rostl o 0,6 % na 8 226,9 USD, ethereum si připisovalo 2,7 % na 178,1 USD a ripple zdražoval o 3 % na 0,2537 USD.
Rostly rovněž ceny ropy. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 zpevňovala o 1,2 % na 58,42 USD za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) posilovala o 0,8 % na 52,87 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo asi 136 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 145 tisíc míst po 168 tisících v srpnu (revidováno ze 130 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 3,7 % na 3,5 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v září zpomalil na 2,9 %.
- Americký výrobce osobních počítačů HP v rámci restrukturalizace zruší až 16 procent pracovních míst. Cílem restrukturalizace je snížení nákladů a zjednodušení podnikání. Oznámila to společnost v noci na pátek na setkání s analytiky.
- Časopis Sports Illustrated se pod novým vedením chystá propouštět. Společnost TheMaven, která letos získala práva na tištěnou a digitální verzi časopisu, oznámila, že propustí 40 ze zhruba 160 zaměstnanců.
-
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v srpnu po tříměsíčním sestupu zvýšil, zatímco politicky citlivý schodek obchodu s Čínou klesl. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo obchodu, podle nějž obchodní deficit meziměsíčně narostl o 1,6 procenta na 54,9 miliardy dolarů. Schodek obchodu s Čínou naopak klesl o 3,1 procenta na 31,8 miliardy dolarů.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký módní řetězec Forever 21, který má dvě prodejny také v ČR, požádal o ochranu před věřiteli. Společnost v prohlášení uvedla, že plánuje "odejít z většiny zahraničních míst v Evropě a Asii". Informovala o tom v pondělí agentura AP. Řetězec, kde si dříve oblečení s oblibou vybírali mladí, se podle ní stal obětí rychlé expanze, proměny nákupních zvyklostí a konkurenčního internetového prodeje módy.
- Amazon (v pondělí +0,61 %) chce svoji technologii Go dostat do obchodů jiných společností. Jde o CIBO Express na letištích a také kina Cineworld's Regal.
- Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings (v pondělí +1,36 %) získala souhlas Pekingu k převzetí kontrolního podílu v čínské platební společnosti Gopay Information Technology. PayPal tak bude první zahraniční firmou, která vstoupí na čínský trh platebních služeb. Uvedla to agentura Reuters. Finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny.
- USA: Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v září klesl na 47,1 bodu ze srpnových 50,4 bodu (odhad: 50,2 bodu).
- USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v září klesl na 1,5 bodu (srpen: 2,7 bodu, odhad: -2,3 bodu).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Apple (v pondělí +2,35 %) na 265 z 242 USD.
-
BMO Capital snížila cílovou cenu akcií UnitedHealth Group (v pondělí +0,96 %) na 249 z 292 USD, doporučení bylo sníženo na stupeň "market perform".
- Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v září opět klesla a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Ukazují to údaje, které v úterý zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Analytici přitom očekávali návrat aktivity k mírnému růstu.
- Prezident Donald Trump v úterý opět ostře kritizoval americkou centrální banku za její měnovou politiku. Reagoval tak na obavy, že špatná statistika, která byla v USA zveřejněna, je předzvěstí hospodářského útlumu. Trump dlouhodobě tvrdí, že Fed drží svou základní úrokovou sazbu příliš vysoko, což podle prezidenta poškozuje americké výrobce.
- Výdaje ve stavebnictví v srpnu meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: +0,4 %, červenec: 0 %).
- BofAML zvýšila doporučení na akcie Philip Morris International na "buy" z "neutral".
- KeyBanc Capital zvýšila doporučení na akcie NXP Semiconductors na "overweight" ze "sector weight".
-
Světová obchodní organizace (WTO) kvůli nezákonnému subvencování evropského výrobce letadel Airbus povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z Evropské unie v objemu 7,5 miliardy dolarů ročně. Evropská komise v reakci uvedla, že zavedení cel by bylo krátkozraké a kontraproduktivní a mohlo by způsobit újmu oběma stranám. Vyzvala, aby spory kolem subvencování výroby letadel vyřešily obě strany dohodou. Zároveň varovala, že pokud Američané cla skutečně zavedou, EU odpoví stejným způsobem.
- A USA na nic nečekají. Zavedou odvetná cla na úrovni 10 % na evropská letadla a 25 % na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom informují zahraniční tiskové agentury.
- Ruský prezident Vladimir Putin pochválil amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho hospodářskou politiku, která podporuje růst ekonomiky Spojených států. Informoval o tom server americké televize CNBC.
- Společnosti Visa (ve středu -2,56 %) a Mastercard (-2,40 %) a další finanční partneři, kteří dříve uvedli, že pomohou vytvořit a udržet platební systém pro kryptoměnu sociální sítě Facebook (-0,69 %) s názvem libra, přehodnocují své zapojení do projektu po negativních vyjádřeních vlád v USA a Evropě. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Obávají se totiž, že se dostanou pod drobnohled regulačních úřadů.
- Odborový svaz United Auto Workers odmítl novou komplexní nabídku od General Motors (ve středu -3,96 %) na ukončení stávky, která trvá již dva týdny. Podle odborů je nabídka nedostatečná v několika směrech, včetně mezd, zdravotní péče a zaměstnanců na dobu určitou. Automobilka upozornila, že stávka v USA ji přiměla zastavit výrobu pickupů a převodovek v Mexiku a nařídit nucenou dovolenou 6 000 zaměstnanců.
- Americká internetová firma Google (Alphabet ve středu -2,33 %) zavádí nové prvky ochrany soukromí, které se týkají aplikace Google Maps, platformy YouTube a hlasového asistenta. Informoval o tom ve středu server CNBC. Velké technologické firmy čelí rostoucí kritice ohledně množství údajů, které o svých uživatelích shromažďují, a toho, jak s nimi nacházejí.
- Společnost Microsoft (ve středu -1,77 %) představila skládací mobilní telefon Surface Duo s operačním systémem Android. Do prodeje by měl jít v druhé polovině roku 2020.
- Společnost Tesla (ve středečním after-marketu -3,8 %) dodala ve třetím čtvrtletí 97 tisíc vozů. Je to nový rekord, analytici ale čekali 99 tisíc.
-
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil provozovatelům letadel do týdne zkontrolovat 165 často používaných letadel Boeing (ve středu +1,98 %) 737 NG kvůli možným prasklinám. Následně projdou kontrolou i méně často nasazované stroje tohoto typu. Celkem se nařízení dotkne 1 911 letadel registrovaných ve Spojených státech.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 27. září po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 8,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v září vytvořili 135 000 pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 140 000 pracovních příležitostí. V srpnu vzniklo 157 000 pracovních míst.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 3,104 milionu barelů (odhad: +1,567 milionu barelů, předchozí týden: +2,412 milionu barelů).
- Francie a Evropská unie jsou připraveny odpovědět sankcemi, pokud Spojené státy v obchodním sporu kolem společnosti Airbus odmítnou přijmout podanou ruku a zavedou cla. Řekl to ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Američané jsou oprávněni zavést na dovoz z Evropy cla díky verdiktu Světové obchodní organizace.
- Internetová společnost Facebook spouští novou komunikační aplikaci s názvem Threads určenou uživatelům služby pro sdílení fotografií a videí Instagram. Oznámila to ve čtvrtek firma. Nová aplikace bude konkurencí pro platformu Snapchat umožňující zasílání fotografií a videí.
- Společnost Microsoft se vrací na trh s chytrými telefony. Firma představila rozkládací přístroj Surface Duo s duálním displejem a operačním systémem Android, prodávat ho chce začít příští rok před Vánocemi. Microsoft opustil výrobu mobilních telefonů koncem roku 2017.
- Japonská pojišťovna Tokio Marine Holdings koupí zhruba za 3,1 miliardy dolarů americkou pojišťovací skupinu Pure Group. Japonský podnik chce akvizicí vyvážit zpomalení růstu na domácím trhu, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Firmy chtějí fúzi dokončit v prvním čtvrtletí 2020, pokud návrh schválí regulační orgány.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 28. září stoupl na 219 tisíc z 215 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 213 tisíc). Trh čekal stagnaci na 215 tisících. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 21. září stoupl na 1,651 milionu z 1,656 milionu (revidováno z 1,650 milionu), očekávalo se 1,645 milionu.
- Objem objednávek amerických továren byl v září o 0,1 % nižší než v srpnu, kdy naopak o 1,4 % vzrostl. Trh očekával pokles o 0,2 %.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v září klesl na 52,6 bodu (nejníže za poslední tři roky) z 56,4 bodu v srpnu (odhad: 55 bodů).
- Podnikatelská aktivita v sektoru služeb se ve Spojených státech v září nepatrně zvedla. Index nákupních manažerů podle konečných údajů společnosti IHS Markit vzrostl na 50,9 bodu z 50,7 bodu v srpnu, v souladu s očekáváním trhu. Kompozitní index stoupl rovněž podle předpokladů na rovných 51 bodu ze srpnových 50,7 bodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky McCormick & Co ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,46 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 1,33 miliardy USD (odhad: 1,34 miliardy USD).
- Výsledky Lennar (ve středu +3,82 %) ve 3Q: Čistý zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,32 USD), tržby 5,9 miliardy USD (odhad: 5,44 miliardy USD).
- Americkému výrobci nápojů PepsiCo ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně zhruba o 16 % na 2,1 miliardy dolarů, a to navzdory růstu příjmů. Důvodem byly vyšší výdaje, uvedla ve čtvrtek firma. Management zároveň očekává, že splní či překoná výhled na letošní rok.
- Výsledky Costco Wholesale ve 4QFY2019: Čistý zisk na akcii 2,47 USD (odhad: 2,54 USD), tržby 47,5 miliardy USD (odhad: 47,57 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
