Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v zelených číslech

Evropské akciové trhy ve čtvrtek zpevnily, když se investoři zaměřili na zasedání ECB, které podle očekávání nepřineslo změnu v nastavení úrokových sazeb, a na výsledkovou sezónu. Náladu na trzích ovlivnilo také zveřejnění předběžných indexů nákupních manažerů.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,59 % na 397,39 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,91 % na 7 326,81 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,55 % na 5 684,33 bodu a německý DAX získal 0,58 % na 12 872,1 bodu.
Dařilo se zejména odvětví zdravotní péče, které posílilo o 1,5 %. Proti trendu šel pouze telekomunikační sektor, jenž spadl o více než procento.
Průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnila společnost IHS Markit, ukázal, že růst podnikatelské aktivity v eurozóně zůstal v říjnu velmi pomalý, protože podniky čelí slábnoucí poptávce. Výsledky podle IHS signalizují, že růst hrubého domácího produktu v eurozóně bude ve čtvrtém čtvrtletí činit pouze necelou desetinu procenta.
O více než 23 % se ve čtvrtek propadly akcie finské společnosti Nokia, která snížila výhled celoročního zisku pro letošní i příští rok. Naopak o více než 3 % zdražily akcie německého automobilového koncernu Daimler, jenž odtajnil pozitivní výsledky hospodaření.
Evropské akcie (24. října 2019), zdroj: CNBC
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka na říjnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Ve funkci guvernéra ECB se zasedání naposledy zúčastnil Mario Draghi, od listopadu jej v čele instituce vystřídá bývalá šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
- Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze počítala s růstem o 2,4 procenta. Naopak pro příští rok ČBA odhad zhoršila na dvě procenta z předchozích 2,3 procenta. Představitelé asociace o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci. Zlepšení odhadu pro letošní rok souvisí podle ČBA s překvapivě lepším vývojem ekonomky v první polovině roku.
- Důvěra v českou ekonomiku v říjnu, stejně jako v září, klesla o jeden bod a dostala se na hodnotu 93,6 bodu. Nižší byla naposledy v srpnu 2014. Příčinou je pokles důvěry mezi podnikateli, která se snížila o 1,3 bodu na 91,6 bodu. U spotřebitelů se důvěra naopak zvýšila o 0,3 bodu na 103,6 bodu. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad. Proti loňskému říjnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.
- Odbory mladoboleslavské automobilky Škoda Auto chystají petici proti možnému směřování značky Škoda v budoucnu. Chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle některých médií chce Škodu směřovat na východ, přimět ji vyrábět levná auta a být konkurencí značce Dacia, odbory zkritizovaly již dříve. Petici chtějí odboráři spustit 15. listopadu po jednání koncernové dozorčí rady, uvedl ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.
Výsledková sezóna
- Německá automobilka Daimler zvýšila ve třetím čtvrtletí provozní zisk meziročně o osm procent na 2,69 miliardy eur. Zásluhu na tom měl podle jejího čtvrtečního sdělení především vyšší odbyt vozů značky Mercedes-Benz. Firma nicméně oznámila, že bude snižovat náklady a varovala, že na příštích ziscích se mohou negativně podepsat drahé právní spory.
- Provozní zisk švédského výrobce osobních automobilů Volvo Cars se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 90 procent na 3,49 miliardy švédských korun, a to díky růstu tržeb a snižování nákladů. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je součástí čínské společnosti Geely. Poukázala však na přetrvávající obtížné podmínky v automobilovém sektoru.
- Německý výrobce sportovního zboží Puma zvýšil ve třetím čtvrtletí tržby o 17 procent na 1,48 miliardy eur a provozní zisk o 25 procent na 162 milionů eur. Menší konkurent Adidasu tak podle generálního ředitele Björna Guldena vykázal své vůbec nejlepší čtvrtletí v historii.
Zdroj: CNBC