Životní úroveň Slováků se podle analýzy za 30 let zvýšila

Slováci si oproti roku 1989, kdy v tehdejším Československu padl komunistický režim, mohou nyní v průměru za svůj plat dovolit více. Koupěschopnost obyvatelstva během 30 let od takzvané sametové revoluce stoupla. Vyplývá to z analýzy slovenského bankovního domu Poštová banka.
"Loni jsme reálně vydělávali o zhruba 30 procent více než v roce 1989. Průměrně vydělávající Slovák si v současnosti může dovolit ze svého výdělku koupit více zboží a služeb než před revolucí," uvedla analytička Jana Glasová.
V průměru se tak životní úroveň Slováků zvýšila. Tento ukazatel podle analytičky zkresluje skutečnost, že mnoha Slováků na průměrnou mzdu nedosáhne. Průměrný plat na Slovensku, kde jsou výdělky dlouhodobě nižší než v Česku, stoupl na 1 062 eur v letošním prvním pololetí z 3 142 někdejších československých korun v roce 1989.
Zatímco platy na Slovensku od sametové revoluce stouply zhruba desetinásobně, ceny zboží a služeb se v tomto období v průměru zvyšovaly pomaleji. Reálné výdělky Slováků přesáhly úroveň roku 1989 až v roce 2007, a to z důvodu, že v 90. letech spotřebitelské ceny stoupaly rychleji než výdělky.
Podle analýzy na výraznou většinu potravin musejí nyní Slováci odpracovat kratší dobu než v roce 1989. Výjimkou jsou například mléko, brambory a čokoláda. Slováci rychleji vydělají také na elektroniku a automobily. Naopak od pádu komunismu prudce zdražily byty a domy, podle Glasové ale odpadlo čekání v pořadnících na přidělení bydlení.
"Co se za léta od revoluce nepochybně změnilo směrem k lepšímu, je kvalita a dostupnost zboží a služeb. Mnoho zboží, a to nikoliv jen luxusního, bylo za socialismu jen velmi těžko dostupné. Nedostatek masa, ovoce, vybavení domácností či hraček nutil lidi stát v dlouhých frontách před obchody," uvedla analytička.
Životní úroveň podle ní ovlivňuje také nezaměstnanost a trh práce. Zatímco za socialismu nezaměstnanost prakticky neexistovala, na začátku 90. let se dostala až na dvouciferné hodnoty. V současnosti se míra nezaměstnanosti na Slovensku pohybuje kolem pěti procent, tedy u novodobých minim. Slovensko má dlouhodobě vyšší nezaměstnanost než ČR.
Zdroj: ČTK