US MARKETOtevírá za: 15 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen benzinu. Vláda v pátek nečekaně oznámila nárůst ceny o 50 % a omezila měsíční spotřebu majitelům soukromých aut. Získané peníze nemají podle vlády směřovat do státní pokladny, ale budou rozděleny chudým rodinám. Írán dosud ceny benzinu bohatě dotoval, od loňska ale jeho ekonomika trpí obnovenými americkými sankcemi. Podle odhadů se její výkonnost letos sníží o devět procent.

Íránci vyšli do ulic mnoha měst už v pátek a v sobotu demonstrace pokračovaly. Agentura IRNA oznámila, že největší protest se konal v Sírdžánu v provincii Kermán. I když policie měla povoleno střílet pouze do vzduchu, jeden člověk tam přišel o život a několik civilistů bylo zraněno.

V sobotu se protesty rozšířily do dalších měst. IRNA informovala, že někteří řidiči vypnuli motory svých aut uprostřed silnic, a zablokovali tak provoz.

Prezident Hasan Rúhání se pokusil snížit dotace cen benzinu už loni v prosinci, ale parlament, ovlivněný tehdejšími protesty proti úsporným opatřením, rozhodnutí zablokoval.

V pátek vláda ohlásila zvýšení cen benzinu o polovinu z 10 000 na 15 000 ríjálů (na necelé tři koruny). Soukromníci ale za tuto cenu mohou měsíčně koupit jenom 60 litrů benzinu a každý litr navíc je pak přijde v přepočtu na 5,60 koruny. Vzhledem k dosavadním dotacím má Írán vysokou spotřebu pohonných hmot - v zemi s 80 miliony obyvatel se denně projede 90 milionů litrů benzinu.

V chudobě žije podle Rúháního 75 % Íránců. Nové ceny benzinu mají zemi přinést ročně 300 000 miliard ríjálů (58,9 miliard korun) a rozděleny budou mezi 60 milionů obyvatel s nízkými příjmy.

Chameneí zdražení benzinu podpořil a odsoudil protesty

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí v neděli podpořil rozhodnutí vlády o 50 % zdražit benzin, které v zemi vyvolalo protesty. V této souvislosti obvinil odpůrce islámské republiky a zahraniční nepřátele ze sabotáže. Zmínil se také o tom, že několik lidí při demonstracích přišlo o život, dosud se přitom oficiálně hovořilo jen o úmrtí jedné osoby.

"Někteří lidé toto rozhodnutí (o zdražení) znepokojilo..., ale sabotáže a žhářství páchají chuligáni, ne náš lid. Nepřátelé Íránu vždy podporovali sabotáže a ohrožování bezpečnosti a dělají to nadále," řekl nejvyšší íránský duchovního činitele.

Na sociálních sítích se v sobotu objevily informace, že kromě jedné oběti v Sírdžánu zemřelo i několik dalších lidí. Stalo se to, když se zásahové síly policie střetly s demonstranty v Teheránu a v desítkách dalších měst poté, co protesty nabyly politického charakteru.

Agentura IRNA informovala, že v noci na neděli také zemřel jeden policista. Podlehl zraněním, jež v sobotu utrpěl při potyčkách s protestujícími v západoíránském městě Kermánšáh.

Chameneí v neděli řekl, že zdražení benzinu vychází z hodnocení odborníků a mělo by být respektováno. Zároveň nicméně vyzval vládu, aby zabránila zvyšování cen jiného zboží.

Polooficiální tisková agentura ISNA napsala, že státní bezpečnostní rada v důsledku už dva dny trvajících protestů nařídila omezení přístupu na internet. ISNA rovněž uvedla, že ve městě Jazd, ležícím v centrální oblasti země, byly zadrženy čtyři desítky lidí při střetech s policisty provázejících demonstrace. Podle tvrzení městské prokuratury šlo o výtržníky obviněné z vandalismu, kteří nepocházejí z města.

Zdroj: ČTK

Blízký a Střední východÍránPohonné hmotyRopa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika