Nezaměstnanost v eurozóně zůstává na 7,5 procenta, nejníže za 11 let

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v listopadu udržela na říjnové úrovni 7,5 procenta, a zůstala tak na nejnižší hodnotě za posledních více než 11 let. Meziročně lidí bez práce ubylo o čtyři desetiny procentního bodu. Vyplývá to ze sezonně přepočtených údajů, které ve čtvrtek zveřejnil statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii bylo 6,3 procenta nezaměstnaných, stejně jako v předchozích měsících. Nejnižší nezaměstnanost v unii má podle Eurostatu i nadále Česká republika s 2,2 procenta.
V rámci EU se za poslední rok snížil počet lidí bez práce o tři desetiny procentního bodu.
Nejmenší zastoupení nezaměstnaných má hned po Česku nadále Německo, a to 3,1 procenta, následované Polskem s podílem 3,2 procenta. Nejhorší je stabilně situace v Řecku (16,8 procenta - údaj za září) a ve Španělsku (14,1 procenta).
Eurostat při výpočtu nezaměstnanosti v České republice používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od statistik Úřadu práce ČR. Podle nich bylo v listopadu v Česku bez práce 2,6 procenta lidí.
Ve 20 členských zemích EU v listopadu podle evropských statistik nezaměstnanost meziročně klesla, nejvíce v Řecku, Bulharsku a Estonsku. V šesti státech včetně Česka míra nezaměstnanosti proti předloňskému listopadu vzrostla.
Za poslední rok se zlepšila situace mezi nezaměstnanými ve věku do 25 let. V celé EU byl jejich podíl 14,3 procenta (loni 14,8 procenta), v rámci eurozóny 15,6 procenta (loni 16,3 procenta).
Zdroj: ČTK