Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými hospodářskými výsledky některých velkých společností.
Index Dow oslabil o 0,58 % na 28 989,73 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,9 % na 3 295,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,93 % na 9 314,91 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 12,17 % na 14,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,68 %.
Čínské úřady už v souvislosti s šířením koronaviru evidují nejméně 26 obětí. Případy úmrtí už nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i z dvou dalších regionů nejlidnatější země světa. Onemocnění bylo potvrzeno i v několika zemích mimo Čínu, naposledy ve Francii.
Pokles amerických akciových indexů se prohloubil poté, co byl v zámoří potvrzen druhý pacient nakažený novým koronavirem. Jde o ženu, která se minulý týden vrátila z Číny. "Na akciových trzích je mnoho nejistoty a obavy z viru tuto nejistotu ještě zvyšují," uvedl analytik David Carter ze společnosti Lenox Wealth Advisors.
Výrazný nárůst v pátek nicméně díky příznivým hospodářským číslům zaznamenaly akcie výrobce čipů Intel (+8,13 %) a vydavatele kreditních karet American Express (+2,85 %).
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,22 %, S&P 500 se snížil o 1,03 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,79 %.
Dolar v pátek oslabil k jenu, posílil k euru
Na devizovém trhu v pátek dolar kvůli obavám z koronaviru oslaboval vůči japonskému jenu, který je investory považován za bezpečné útočiště v období nejistoty. Kolem 22.00 SEČ dolar vůči jenu ztrácel zhruba 0,2 % na 109,25 JPY.
Americká měna nicméně posílila vůči euru, které bylo pod tlakem kvůli slabým údajům o podnikatelské aktivitě v eurozóně. Kolem 22.00 SEČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba čtvrt procenta na 1,1025 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Spojené státy, Evropská unie a Británie, která evropský blok na konci ledna opustí, chtějí do konce letošního roku uzavřít vzájemné obchodní dohody. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve čtvrtek uvedli jejich vysocí představitelé. Agentura AP v této souvislosti poznamenala, že pokud se to podaří, bude to možné považovat za velký úspěch. AP také připomíná, že většina obchodních dohod se dojednává roky.
- Bývalý šéf americké banky Wells Fargo John Stumpf zaplatí 17,5 milionu dolarů kvůli skandálu s falešnými účty. Rozhodl o tom ve čtvrtek Úřad pro kontrolu měny (OCC). Stumpf také přistoupil na to, že do konce života nesmí pracovat v bankovnictví. Skandál vyšel najevo v roce 2016, kdy se ukázalo, že interní předpisy nutily zaměstnance otevírat nové účty lidem bez jejich souhlasu, a to jen proto, aby banka plnila stanovené výkonnostní cíle. Většinou to nebyly účty zdarma.
- Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu varoval před nebezpečím, které pro svět znamenají prezident Spojených států Donald Trump a jeho čínský kolega Si Ťin-pching. Upozornil také, že Trumpova snaha roztočit před listopadovými prezidentskými volbami americké hospodářství na plné otáčky může vést k ekonomickému zhroucení, uvedla televize CNBC.
- Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19.00 SEČ.
- Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům amerických aerolinek, že jeho úřad by mohl schválit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX dříve než v polovině letošního roku. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s obsahem telefonátů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 51,7 bodu z 52,4 bodu v prosinci. Analytici počítali s růstem na 52,5 bodu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se naopak zvýšil, a to na 53,2 bodu z 52,8 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst indexu na 52,9 bodu. Kompozitní PMI stoupl na 53,1 bodu z 52,7 bodu (odhad: 52,5 bodu).
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií General Motors na 46 ze 47 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky American Express ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,03 USD (odhad: 2,01 USD), tržby 11,37 miliardy USD (odhad: 11,37 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump v úterý na úvod letošního zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu hovořil o nevídaném hospodářském rozmachu Spojených států, který nastal za jeho vlády. Řekl také, že obchodní dohody, které Spojené státy uzavřely s Čínou, Mexikem a Kanadou, jsou vzorem pro 21. století.
- Americká internetová společnost Facebook (v úterý -0,32 %) do konce letošního roku zaměstná v Londýně dalších 1 000 lidí. Více než polovina pozic bude souviset s technologiemi - softwarovým inženýrstvím, podobou produktů a zpracováním dat. Část nové pracovní síly se ale bude zabývat škodlivým obsahem na internetu. Pro Facebook tak bude v Británii pracovat kolem 4 000 lidí, uvedl server BBC.
- Francie nabídla Spojeným státům, že ve snaze vyřešit vzájemný spor zatím odloží splatnost daně z digitálních služeb pro velké internetové firmy z dubna na konec roku. S odvoláním na zdroj z francouzského ministerstva financí to v úterý uvedla agentura Reuters. Washington pohrozil Francii kvůli dani z digitálních služeb zavedením cla na některé zboží. Podobnou daň chystá i Česká republika.
Americký výrobce letecké techniky Boeing (v úterý -3,33 %) provede tento čtvrtek první zkušební let širokotrupého letounu řady 777X. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Termín se ještě může změnit v závislosti na počasí, uvedl zdroj. Boeing se k věci zatím nevyjádřil. Firma naopak uvedla, že neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu jejích letadel 737 MAX dříve než v polovině letošního roku.
- Prezident Donald Trump ve středu opět kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V rozhovoru v televizi CNBC na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu řekl, že nebýt zvyšování úrokových sazeb, mohla teď americká ekonomika růst tempem bezmála 4 % ročně a výrazně výše by také byly hodnoty hlavních akciových indexů.
- Donald Trump avizoval změny ve fungování Světové obchodní organizace, které označil za dramatické. Řekl to ve středu před odletem ze zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. Do Washingtonu přijede generální ředitel WTO Roberto Azevedo, podle Trumpa zřejmě již příští týden. Prezident si na fungování WTO dlouho stěžuje a dává je do souvislosti s vysokými deficity, jichž Spojené státy dosahují v zahraničním obchodě.
Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing (ve středu -1,39 %) stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve středu přinesla agentura Reuters. Boeing v úterý uvedl, že nepočítá s tím, že regulátoři povolí provoz letadel 737 MAX dříve než v polovině letošního roku.
Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le Maire ve středu uvedl, že Francie odloží výběr digitální daně na konec roku a USA na oplátku prozatím nezavedou odvetná cla.
- Britská telekomunikační skupina Vodafone Group opustila asociaci, která má spravovat plánovanou digitální měnu Facebooku nazvanou libra. Oznámila to v noci na středu Asociace Libra. Vodafone není první, kdo projekt opouští.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. ledna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54 milionu jednotek. Čekal se růst o 1,3 % na 5,43 milionu jednotek. V listopadu prodeje o 1,7 % klesly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,35 milionu jednotek.
- Americký ministr financí Steven Mnuchin vzkázal švédské aktivistce za ochranu klimatu Gretě Thunbergové, aby nejprve vystudovala ekonomii a pak vysvětlovala, jak si představuje fungování světa. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.
- Americká strojírenská společnost Boeing kvůli špatnému počasí odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X plánovaný na čtvrtek. Informovala o tom firma na svém twitterovém účtu. Dodala, že nyní zvažuje možnost uskutečnění tohoto letu v pátek.
- Francie se dohodla se Spojenými státy na postupu, jak vyřešit zdanění digitální ekonomiky. V Davosu to ve čtvrtek řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dohoda předpokládá, že se bude v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jednat o zavedení daně s celosvětovou působností. Digitální daň ve Francii platí už od loňska, ve středu se ale Paříž a Washington dohodly na příměří.
Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 18. ledna 211 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Údaj z předcházejícího týdne byl revidován z 204 tisíc na 205 tisíc žádostí. Trh očekával růst na 215 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 11. ledna snížil na 1,731 milionu žádostí (předcházející týden: 1,768 milionu, odhad: 1,746 milionu).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 0,405 milionu barelů (odhad: -1,009 milionu barelů, předchozí týden: -2,549 milionu barelů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Halliburton (v úterý -0,83 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 5,19 miliardy USD (odhad: 5,13 miliardy USD).
- Výsledky Netflix (v úterním after-marketu +2,1 %) ve 4Q: Zisk na akcii 1,30 USD, tržby 5,47 miliardy USD (odhad: 5,45 miliardy USD).
- Výsledky IBM (v úterním after-marketu +3,8 %) ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 4,71 USD (odhad: 4,69 USD), tržby 21,77 miliardy USD (odhad: 21,64 miliardy USD).
- Výsledky Johnson & Johnson (ve středu -0,68 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,87 USD), tržby 20,75 miliardy USD (odhad: 20,8 miliardy USD).
- Výsledky Abbott Laboratories (ve středu +2,37 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 8,31 miliardy USD (odhad: 8,27 miliardy USD).
- Výsledky Baker Hughes (ve středu -0,22 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,31 USD), tržby 6,35 miliardy USD (odhad: 6,48 miliardy USD).
- Výsledky Procter & Gamble ve 2QFY2020: Jádrový zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 18,24 miliardy USD (odhad: 18,42 miliardy USD).
- Výsledky Comcast ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 28,4 miliardy USD (odhad: 28,2 miliardy USD).
- Výsledky American Airlines ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 11,31 miliardy USD (odhad: 11,31 miliardy USD).
- Výsledky Kimberly-Clark ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (odhad: 1,7 USD), tržby 4,58 miliardy USD (odhad: 4,54 miliardy USD).
- Výsledky Southwest Airlines ve 4Q: Zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 5,73 miliardy USD (odhad: 5,72 miliardy USD).
- Výsledky Freeport-McMoRan ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,02 USD (odhad: 0 USD), tržby 3,911 miliardy USD (odhad: 3,698 miliardy USD).
- Výsledky JetBlue Airways ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 2,031 miliardy USD (odhad: 2,029 miliardy USD).
- Výsledky Intel ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,52 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 20,21 miliardy USD (odhad: 19,23 miliardy USD). Akcie v after-marketu +6,6 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK