Zahraniční obchod ČR letos podle analytiků nepřekoná loňský přebytek

Zahraniční obchod Česka letos nepřekoná loňský rok, kdy přebytek vzrostl o 50 miliard na 149 miliard korun. Růstu vývozu i dovozu bude podle nich letos bránit zhoršení ekonomických podmínek ve světě. Už loni se se obchod potýkal se zpomalením v Německu a Číně a tuzemský průmysl prokazoval svoji odolnost, díky kterému se obchodu dařilo. Pomohla i slabá koruna. Vyplývá to z reakcí analytiků na čtvrteční údaje Českého statistického úřadu.
Přebytek zahraničního obchodu loni stoupl o 50,5 miliardy na 149 miliard Kč. Vývoz se zvýšil o dvě procenta a dovoz o 0,6 procenta. Prosincový obchod se zahraničím ale vykázal tradičně schodek 6,7 miliardy korun, což byl o 2,1 miliardy korun horší výsledek než o rok dříve. Na horším prosincovém výsledku se podepsal zejména obchod s auty.
Podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové bude letos situace v zahraničním obchodě podobná. "V důsledku slabší zahraniční poptávky bude exportní aktivita jen obtížně hledat prostor k výraznějšímu růstu. Na druhou stranu horší situace v průmyslu a s tím spojená nižší investiční aktivita se odrazí v nízké dynamice importů," uvedla. Výsledek by podle ní měla vylepšovat komoditní bilance, jelikož ceny ropy budou letos nižší než loni.
Rovněž Jiří Cihlář z Next Finance počítá letos s přebytkem obchodní bilance kolem 150 miliard korun. "Počítáme s tím, že růstu vývozu i dovozu bude v letošním roce bránit zhoršení ekonomických podmínek," dodal.
Ekonomové Raiffeisenbank Eliška Jelínková a Luboš Růžička míní, že výsledek zahraničního obchodu za letošní rok nepřekoná loňský. Přebytek podle nich klesne na 100 miliard korun, tedy na úroveň roku 2018. "Ačkoliv se zdálo, že by letos mohlo obchodu svítat na lepší časy, nový vývoj událostí se zdá být opět nepřející. Již nyní se analytici dohadují, jaký vliv bude mít šířící se koronavirus na růst čínské ekonomiky," uvedli. Zhruba 11 procent dováženého zboží do Česka míří právě z Číny, v opačném směru putuje asi 1,2 procenta z celkového vývozu, dodali. "Problém je zejména to, že je zasažena velká průmyslová oblast. Ohroženy jsou tak především subdodávky materiálů, což může pozdržet celou výrobu, a dovoz spotřebního zboží včetně elektroniky. Odběratelé se navíc neměli možnost dopředu předzásobit, proto pokud dojde k výraznějšímu výpadku je globální výrobní řetězec ohrožen," poznamenali.
Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy se letos obchodu povede hůře než loni. "Vývoz totiž poroste méně než dvouprocentním tempem, zatímco dovoz naopak tempem více než dvouprocentním," odhaduje. Loni se obchodu dařilo díky poměrně slabé koruně, ale hlavně kvůli odolnosti tuzemského průmyslu, zejména automobilového, vůči německému a čínskému zpomalení. "Vývoz do Německa vzrostl meziročně o necelé procento, což je velmi solidní výsledek, zejména vzhledem k tomu, že náš západní soused se loni ocitl na hraně technické recese. Česko dokázalo navýšit i svůj export do zpomalující Číny, a to meziročně o více než dvě procenta. Vývoz do Maďarska stoupl o více než desetinu, stejně jako export do USA a Ruska," dodal Kovanda.
Na pokračující růst tuzemského vývozu do Německa dnes reagovala i Česko-německá obchodní a průmyslová komora. "Nejčernější scénáře se podle všeho nenaplnily. Český obchod s Německem rostl už desátý rok v řadě, přičemž Česko ještě zvýšilo svůj obchodní přebytek, zotavil se i klíčový obchod se silničními vozidly. Ukazuje se tak určitá odolnost vůči nejistotám zvnějška, kterých bylo loni víc než dost," uvedl člen představenstva komory Bernard Bauer. Pro letošní rok podle něj platí, že není důvod spouštět poplach a firmy znepokojovat.
Zdroj: ČTK