Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie v pátek kvůli nejistotě související s epidemií onemocnění způsobovaného novým koronavirem a slabší statistice mírně klesaly. Indexům S&P 500 a Nasdaq Composite se ale nakonec podařilo ztráty smazat a uzavřít mírně v plusu díky výsledkům hospodaření výrobce čipů NVIDIA a odpolední zprávě, že Bílý dům zvažuje daňové pobídky na nákup akcií.
Index Dow v závěru týdne klesl o 0,09 % na 29 398,08 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,18 % na 3 380,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,2 % na 9 731,18 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 3,32 % na 13,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,59 %.
Z 11 dílčích sektorů indexu S&P 500 jich sedm skončilo ve ztrátě. Nejhůře si vedly energetické společnosti, naopak realitní podniky rostly. Výsledky hospodaření pomohly vzhůru akciím výrobce čipů NVIDIA (+7,02%) a provozovatele turistické platformy Expedia (+11,04 %).
Na nemoc COVID-19 způsobovanou wuchanským koronavirem už podle čínských úřadů zemřelo 1 380 osob a téměř 64 000 se jí nakazilo. Firmy v Číně začínají pomalu spouštět výrobu, což dává obchodníkům naději, že ekonomické dopady epidemie by mohly být pouze omezené a krátkodobé.
Údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě v USA však byly spíše slabé. Potvrdily tak současný postoj centrální banky USA, která se rozhodla zaujmout vyčkávací pozici a s měnovou politikou zatím nehýbat.
Výsledky hospodaření zatím zveřejnilo 387 podniků z indexu S&P 500. Z toho jich 72 % vykázalo lepší zisk, než čekali analytici. Tržby nad odhady reportovalo 66 % společností.
Akcie se v týdnu pohybovaly jako na houpačce, jak obchodníci nabírali dech mezi růsty indexů na nová rekordní maxima. Za celý týden tři hlavní indexy posílily, už druhý týden za sebou. Dow přidal 1,01 %, S&P 500 stoupl o 1,57 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,21 %.
Euro k dolaru v pátek opět sestoupilo na nejnižší úroveň za zhruba dva a půl roku
Euro v pátek vůči americkému dolaru opět sestoupilo na nejnižší úroveň za zhruba dva a půl roku. Později ovšem ztráty smazalo a pohybovalo se kolem 1,084 USD, tedy v blízkosti čtvrtečního závěru. Na trhu nicméně přetrvávají obavy ohledně vývoje ekonomiky eurozóny.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru vůči koši předních světových měn, stoupl o 0,1 % na 99,12 bodu. K jenu zůstal kurz dolaru téměř beze změny na 109,78 JPY.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce elektromobilů Tesla získá prodejem akcií více než dvě miliardy dolarů. Firma prodá 2,65 milionu akcií v ceně 767 dolarů za kus, informoval v pátek server CNBC. Cena je o 4,6 procenta nižší než cena, na které akcie uzavřely ve čtvrtek na trhu Nasdaq.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, až do května zastavuje rezervace pro Peking. Možnost ubytování v dalších čínských městech pak Airbnb omezí. Firma uvedla, že ji k tomu nutí opatření, k nimž kvůli šíření nového typu koronaviru přistoupila čínská vláda. Na onemocnění, které virus způsobuje, už v Číně od prosince zemřelo nejméně 1 380 lidí.
- Američtí maloobchodníci utržili v lednu podle očekávání o 0,3 procenta více než v prosinci. Meziročně jejich tržby vzrostly o 4,4 procenta (odhad: +4,9 %). Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců meziměsíčně rovněž zvýšily o 0,3 procenta (odhad: +0,4 %).
- Americký index dovozních cen se v lednu meziročně zvýšil o 0,3 % po růstu o půl procenta v prosinci (odhad: +0,2 %). Index vývozních cen stoupl o 0,5 % po 0,7% snížení v prosinci. V meziměsíčním srovnání index dovozních cen stagnoval (odhad: -0,2 %, prosinec: +0,2 %) a index vývozních cen vzrostl o 0,7 % (odhad: -0,1 %, prosinec: -0,2 %).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu meziročně klesla o 0,8 %. Po prosincovém poklesu o 0,9 % trh čekal 1,4% snížení. Meziměsíčně výroba klesla o 0,3 % (odhad: -0,2 %, prosinec: -0,4 %). Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech se v lednu podle očekávání meziměsíčně snížila o 0,1 % (prosinec: +0,1 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 100,9 bodu z 99,8 bodu v lednu. Analytici očekávali pokles na 99,5 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Podnikové zásoby v prosinci podle očekávání meziměsíčně stouply o 0,1 % (listopad: -0,2 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Newell Brands ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 2,62 miliardy USD (odhad: 2,58 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox (v pondělí +1,40 %) zvýšil nabídku na převzetí výrobce osobních počítačů HP (+0,78 %) na zhruba 35 miliard dolarů. Xerox podal původní nabídku v hodnotě 33,5 miliardy dolarů loni v listopadu, firma HP ji však odmítla a označila za příliš nízkou.
- Za rozsáhlým průnikem do sítě americké úvěrové kanceláře Equifax (v pondělí -0,57 %), který v roce 2017 postihl na 150 milionů Američanů, stojí čtveřice čínských vojenských hackerů. V pondělí to oznámil americký ministr spravedlnosti William Barr. I když nikdo z hackerů nebyl zadržen, USA čtveřici formálně obvinily, protože takový postup podle agentury Reuters považují za odstrašující prostředek a za varování ostatním zemím.
- Američtí spotřebitelé se v lednu domnívali, že během následujících dvanácti měsíců stoupnou spotřebitelské ceny o 2,5 %. O měsíc dříve byla jejich očekávání nepatrně vyšší (2,53 %).
- UBS zvýšila doporučení na akcie FedEx na "buy" z "neutral".
- Wedbush Securities potvrdila doporučení na akcie Apple na stupni "buy".
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA z 251 USD na 301 USD.
- Northcoast zvýšila doporučení pro akcie Lyft z "neutral" na "buy".
- Čínská centrální banka povolila čínské partnerské společnosti amerického vydavatele platebních karet Mastercard zahájit přípravu na spuštění clearingových operací v zemi. Americké firmě se tak otevře obrovský čínský trh finančních služeb.
- Soud ve Spojených státech v úterý schválil plánované spojení telekomunikačních operátorů T-Mobile US a Sprint v hodnotě přes 26 miliard dolarů. Odmítl tak žalobu skupiny amerických států, podle níž by transakce byla v rozporu se zákony o hospodářské soutěži a vedla by ke zvýšení cen. Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová ale vzápětí uvedla, že proti rozhodnutí soudu zváží odvolání.
- Americká společnost Boeing nedostala v lednu poprvé od roku 1962 žádnou novou objednávku. Většina zákazníků se vyhýbá novým objednávkám strojů 737 MAX do té doby, než je letečtí regulátoři opět pustí do provozu, napsala agentura Reuters. Minulý měsíc Boeing dodal 13 letadel. Před rokem v lednu společnost obdržela 45 objednávek a dodala 46 letounů.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, se za devět měsíců loňského roku propadla do ztráty 322 milionů USD ve srovnání se ziskem 200 milionů USD ve stejném období předchozího roku. Mohl za to prudký růst nákladů, uvedl list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje blízké společnosti. Slabé údaje vyvolávají otázky ohledně hodnoty firmy a načasování jejího očekávaného vstupu na burzu.
- Ekonomika Spojených států se zdá být vyrovnaná, ekonomický růst je stabilní a nezaměstnanost blízko nejnižší hodnoty za padesát let. Ohrozit by ji však mohlo rozšíření virového onemocnění, které vypuklo v Číně, a nedostatečná produktivita. Ve své pololetní zprávě o měnové politice, kterou přednesl ve výboru pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů, to uvedl šéf americké centrální banky Jerome Powell. Americká ekonomika roste už jedenáctým rokem, což je nejdelší růstové období v historii.
- NFIB index optimismu malých firem v lednu stoupl na 104,3 bodu (odhad: 103,4 bodu, prosinec: 102,7 bodu).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 6,423 milionu (odhad: 7 milionů, listopad: 6,787 milionu).
- Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Salesforce.com (v úterý -0,00 %) na 225 z 215 USD.
- Regulační úřady ve Spojených státech podrobněji přezkoumají dominantní postavení velkých technologických firem na trhu. Federální obchodní komise (FTC) nařídila pěti firmám, jmenovitě Facebooku, Amazonu, Applu, Microsoftu a Alphabetu, aby mu předaly detailní informace o svých menších akvizicích od nynějška až do roku 2010, které nepodléhaly přezkumu antimonopolních úřadů.
- Právníci internetové společnosti Google a Evropské komise ve středu před soudem Evropské unie svedli první souboj o osud pokuty, kterou Brusel americké firmě vyměřil za zneužívání jejího postavení na trhu. Google tvrdí, že EK vysokým finančním postihem brání firmě v inovacích. Advokáti komise ale oponují, že největší světový vyhledávač nezákonně omezuje konkurenci.
- Americká internetová společnost Facebook odložila spuštění své seznamovací služby v Evropské unii, které plánovala na čtvrtek. Rozhodla se k tomu poté, co evropští regulátoři vyjádřili pochybnosti ohledně postupu firmy.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 7. února po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 7,459 milionu barelů (odhad: +2,987 milionu barelů, předchozí týden: +3,355 milionu barelů).
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Goodyear Tire & Rubber na "neutral" z "overweight".
- Soud v Rusku dal americké společnosti Twitter pokutu čtyři miliony rublů za porušování zákona o ochraně osobních údajů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura TASS. Pokutu ve stejné výši pak soud podle agentury Interfax vyměřil také firmě Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť a která se provinila stejně jako Twitter.
- Výrobce elektrických aut Tesla plánuje prodat další akcie za dvě miliardy USD. Firma tak chce využít prudkého růstu ceny akcií v posledních několika měsících. Její rozhodnutí však bude zřejmě pro některé investory velkým překvapením vzhledem k předchozím vyjádřením jejího generálního ředitele Elona Muska, napsala agentura Reuters. Peníze z prodeje akcií chce firma podle svého prohlášení využít k posílení své rozvahy a obecně pro potřeby podniku.
- Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek vzneslo další obvinění proti čínskému technologickému gigantu Huawei a dvěma jeho dceřiným společnostem. Podle agentury AP federální prokurátoři společnost obviňují z úmyslu ukrást obchodní tajemství od konkurenčních firem v USA. Spojené státy již delší dobu Huawei viní z krádeže technologií a ze špionáže pro Peking, což čínská firma odmítá. Nová obvinění společnost Huawei zatím nekomentovala.
- Index spotřebitelských cen v USA v lednu meziročně stoupl o 2,5 %. Analytici očekávali nepatrně pomalejší růst, a to o 2,4 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v lednu zvýšily o 0,1 % po 0,2% růstu v předchozím měsíci, trh očekával stejné tempo růstu i v lednu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, si v meziročním srovnání udržela prosincové tempo 2,3 %. Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 8. ledna 205 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 203 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 210 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 1. února snížil na 1,698 milionu z 1,759 milionu v předcházejícím týdnu (odhad: 1,745 milionu žádostí).
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Activision Blizzard na 65 z 50 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Restaurant Brands ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,39 miliardy USD).
- Výsledky Allergan ve 4Q: Upravený zisk na akcii 5,22 USD (odhad: 4,57 USD), tržby 4,35 miliardy USD (odhad: 4,09 miliardy USD).
- Výsledky Hasbro ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 0,9 USD), tržby 1,43 miliardy USD (odhad: 1,44 miliardy USD).
- Výsledky Goodyear Tire & Rubber ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,7 miliardy USD (odhad: 3,9 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour ve 4Q: Ztráta na akcii 0,03 USD (odhad: 0,1 USD), tržby 1,44 miliardy USD (odhad: 1,46 miliardy USD).
- Výsledky Lyft ve 4Q: Upravená ztráta 121,4 milionu USD (odhad: 161 milionů USD), tržby 1,02 miliardy USD (odhad: 0,984 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,73 USD (odhad: 1,68 USD), tržby 66,89 miliardy USD (odhad: 63,93 miliardy USD).
- Výsledky Teva Pharmaceutical ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 4,468 miliardy USD (odhad: 4,425 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems ve 2QFY2020: Čistý zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 12,01 miliardy USD (odhad: 11,97 miliardy USD).
- Výsledky NetApp ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,46 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials v 1QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 4,16 miliardy USD (odhad: 4,09 miliardy USD).
- Výsledky TripAdvisor ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 335 milionů USD (odhad: 334,6 milionu USD).
- Výsledky CenturyLink ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,33 USD (v souladu s odhady), tržby 5,57 miliardy USD (4Q2018: 5,78 miliardy USD).
- Americký výrobce nápojů a pochutin PepsiCo ve čtvrtém čtvrtletí vykázal lepší výsledky, než čekali analytici. Zisk před zdaněním se meziročně zvýšil o 14 procent na 2,2 miliardy dolarů, zejména díky poptávce po tradičních sycených nápojích, po zdravějších variantách občerstvení a také po energetických nápojích značky Gatorade. Letos ale firma čeká slabší růst tržeb.
- Výsledky Kraft Heinz ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 6,54 miliardy USD (odhad: 6,61 miliardy USD).
- Výsledky Mattel ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 1,47 miliardy USD (odhad: 1,5 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 3,11 miliardy USD (odhad: 2,96 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
