Analytici: Výsledky slovenských voleb jsou pro trhy dobrou zprávou

Vítězství hnutí OLaNO Igora Matoviče v parlamentních volbách na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Shodují se na tom analytici. Tak silný výsledek pro OLaNO podle nich dává značnou šanci, že sestavení vlády bude snadnější, než se před pár dny odhadovalo, a že vláda bude stabilnější.
"Šokující a přesvědčivé vítězství Matoviče dává trhům obrovskou naději, že země nepůjde cestou oligarchizujícího si Maďarska či populistického Řecka, ale zamíří spíše doprava," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Slovenské akcie jsou velmi málo likvidní, panuje tu panika kolem koronaviru, takže ty posílí jen těžko, míní. Je ale podle něj možné, že slovenské státní dluhopisy v pondělí solidně posílí. Vzroste tedy cena dluhopisů, takže klesnou jejich výnosy, dodal.
Investory těší to, že extrémní politická uskupení nezaznamenala zdaleka tak silný výsledek, jaký jim někteří komentátoři předpovídali, doplnil analytik CZECH FUND Lukáš Kovanda. Trhy vnímají pozitivně to, že na Slovensku teď může vzniknout stabilní koaliční vláda, která nebude tolik zatížena minulostí. Nebude podle něj čelit nedůvěře podstatné části obyvatel země, kteří už prostě mají dost toho, co označují za "mafii". Tou rozumí systém propojení politiky a byznysu, s chapadly sahajícími až do podsvětí. Tento systém znepokojoval také mezinárodní investory, neboť se stal živnou půdou pro korupci, poznamenal Kovanda.
V korupčním prostředí se hůře podniká a investuje komukoli, kdo nemá ty "správné" politické vazby a konexe, což ze hry podle Kovandy zákonitě vyřazuje některé subjekty, jež by zemi ekonomicky a v důsledku společensky povznesly dále a výš. "Nejen investoři, ale i řadoví Slováci zjevně ve velkém tento určitý marasmus či alespoň trestuhodně nevyužitý potenciál, pociťovali stále palčivěji, pročež se rozhodli pro změnu," uvedl.
Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil upozornil na podobnost vývoje na Slovensku a v ČR. "I u sousedů zvítězilo hnutí, které se ekonomicky neprofiluje konkrétním směrem a prezentuje se jako "strana pro všechny". Pro jejich ekonomický program to tak znamená, že si v něm své najdou i skupiny, jejichž zájmy jsou protichůdné, a těžko je tak lze uspokojit zároveň. Hnutí tak slibuje investice do všech myslitelných oblastí. Přitom ale nehodlá zvyšovat daně ani zadlužení, což připomíná pověstnou kvadraturu kruhu," poznamenal.
Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo čtvrtinu hlasů. OLaNO tak odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr - sociální demokracie (Směr-SD). Ta získala přes 18,31 % hlasů, což na páté vítězství v parlamentních volbách v řadě za sebou nestačilo.
Čeští politici hovoří po volbách o změně
Především o touze Slováků po změně hovořili v neděli čeští politici při gratulacích Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) k vítězství ve slovenských parlamentních volbách. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že se těší na další spolupráci na úrovni Evropské unie i visegrádské skupiny. Slovenští umělci zmiňují vedle změny rovněž zklamání, že se do parlamentu nedostala koalice Progresivní Slovensko + Spolu.
Babiš řekl, že Matovič a OLaNO měli skvělou kampaň, díky které dokázali získat obrovskou důvěru. "Se SR máme vynikající vztahy a já se moc těším na spolupráci bilaterálně, ve V4 i v Evropské unii," řekl. Prezident Miloš Zeman ocenil, že neuspěli extremisté, pogratuloval Matovičovi a popřál brzké sestavení akceschopné vlády. "Pan prezident věří, že se budou nadále rozvíjet nadstandardní vztahy mezi ČR a SR a také úzká spolupráce v rámci V4," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že česko-slovenské vztahy jsou mimořádně vřelé. "Voliči projevili touhu po změnách. Držím Slovákům, kteří jsou našimi zásadními spojenci v EU, V4 i středoevropském prostoru, palce," napsal. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že voliči překreslili politickou mapu země. "Nezabodoval extremismus, jak některé průzkumy naznačovaly," vyzdvihl.
Představitelé opozičních stran hovoří většinou o změně. Šéf ODS Petr Fiala uvedl, že úspěch opozice znamená, že změna je možná. Jeho místopředseda Alexandr Vondra čte výsledek mimo jiné jako přirozenou touhu Slováků skoncovat s mafií a oligarchizací politiky. Také podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše Slováci jasně ukázali, že již nehodlají tolerovat korupční praktiky.
Předseda SPD Tomio Okamura ocenil, že volby vyhrála strana prosazující přímou demokracii. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka míní, že výsledek dává naději na změnu. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že žádné zlo neroste do nebe. "A Slováci ve volbách učinili rázný krok, aby se ho zbavili, k čemuž jim gratuluji," řekla. Předseda STAN Vít Rakušan pogratuloval Slovensku k odstavení dosud nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak ocenil i výsledek Směru-SD.
Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer však po sečtení výsledků uvedl, že slovenské ráno je pro něj smutné. "K vládnutí voliči pozvali politické uskupení se silně nejasným programem. Uspěli radikálové i nevyhraněná strana extravagantního milionáře. Strana Fica propadla méně, než se čekalo. Zato ze tří profilovaných proevropských stran těsně uspěla jediná," konstatoval.
Jako nástup generační obměny vnímá výsledky slovenský sociolog žijící v Praze Fedor Gál. Podle lídra nejpopulárnější slovenské popové kapely v Česku No Name Igora Timka situace v jeho zemi vyžadovala změnu. Fero Fenič, filmový režisér, scenárista a organizátor festivalu Febiofest, však negativně vnímá skutečnost, že se do parlamentu nedostala koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko + Spolu. Odstavení strany Směr-SD ho naopak potěšilo.
Zdroj: ČTK