US MARKETOtevírá za: 13 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Podle Goldman Sachs se nakazí koronavirem polovina obyvatel USA

Společnost Goldman Sachs ve svém nedělním konferenčním hovoru s klienty mimo jiné řekla, že koronavirem se v USA může nakazit až 150 milionů lidí. V Německu by se mohlo nakazit asi 58 milionů lidí. Karanténa podle nich bude málo účinná a způsobí ekonomické problémy, ale pomůže zdravotnickému systému.

Vzhledem k velké přenositelnosti analytici Goldman Sachs očekávají, že virusem se nakazí poloviny lidí v USA a asi 70 % v Německu. Vrchol epidemie bude podle nich dosažen za osm týdnů. Virus podle všeho, podobně jako chřipka nebo nachlazení, oblibuje chladnější počasí a oteplení by mohlo přinést zlepšení situace.

U 80 % z nakažených bude mít choroba lehký průběh, 15 % bude mít střední potíže a u 5 % lidí, především těch starších, se mohou objevit větší komplikace. Úmrtnost kolem 2 % by mohlo znamenat 3 miliony mrtvých, což je také počet mrtvých na stáří a s tím související nemoci ročně. Vzhledem k tomu může dojít ke vzájemnému překrytí těchto počtů, což nemusí znamenat, že 3 miliony lidí umře jen kvůli virusu, ale spíše to bude způsobeno i jinými komplikacemi.

Zajímavé bude sledovat, jak rozdílné budou dopady v zemích s karanténou (EU, USA) oproti například Velké Británii, kde se rozhodli vsadit na přirozenou imunitu a nenařídili karanténu. "Karanténa bude pravděpodobně málo účinná a bude mít za následek značné hospodářské škody, ale zpomalí rychlost přenosu, což zdravotnickému systému poskytne více času na řešení situace," míní analytici Goldman Sachs.

Negativní dopad na čínskou ekonomiku, která je největším exportérem základních materiálů, by měl odeznít asi za 6 měsíců. Růst globálního HDP bude podle Goldmanů na úrovni 2 % a bude nejpomalejší za posledních 30 let.

Index S&P 500 by měl za celý rok 2020 zaznamenat ztrátu 15 až 20 %. Kromě ekonomických škod způsobuje největší problémy právě špatná nálada na trhu, ale ve druhé polovině roku už by mělo dojít k úplnému zotavení. Dá se říct, že trh po extrémně dlouhém býčím trhu propady potřeboval.

"Neexistuje žádné systémové riziko. Nikdo o tom ani nemluví. Vlády zasahují do trhů aby je stabilizovaly a sektor bankovnictví je velmi dobře kapitalizován. Vypadá to spíše  jako v září 2001, než jako krize v roce 2008," míní analytici Goldman Sachs. 

Zdroj: Zero Hedge

Goldman SachsKoronavirus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika