Ropa klesla na 17letá minima

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se domluvit na ukončení cenové války.
V důsledku šíření pandemie koronaviru po světě a pokračující cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií klesla cena ropy Brent v pondělí ráno během obchodování v Asii na hodnotu 23,03 dolarů za barel, což je nejnižší úroveň od 15. listopadu 2002. Od té doby část svých ztrát umazala, ale před desátou hodinou našeho času stále ztrácí přes 6 % oproti zavírací ceně z pátku. Americká ropa WTI také padá o více než 6 % a ráno se na chvíli opět dostala pod hranici 20 dolarů za barel.
Saúdská Arábie a Rusko nejsou schopné se dohodnout na omezení těžby ropy už od začátku března, kdy se konalo setkání zemí OPEC+. V pátek Saúdská Arábie uvedla, že s Ruskem nevede žádné rozhovory, i když do sporu se snaží vstupovat Washington, který tlačí na obě země. Saúdská Arábie má naopak podle agentury Reuters v plánu zaplavit v dubnu trh s ropou a poskytnout svým odběratelům výrazné slevy.
Takový krok by mohl vyvolat v USA vlnu bankrotů a škrty v investicích, což by zase mělo znatelný dopad na produkci ropy z břidlice. "Domníváme se, že to s největší pravděpodobností povede k omezení dodávek ropy z USA, Kanady a Číny. Očekáváme, že nejvíce bude zasažena produkce ropy v USA," uvedl Vivek Dhar z australské centrální banky.
Poptávka po ropě klesá kvůli omezení letecké dopravy a následnému omezení ekonomické aktivity po celém světě. Jelikož 3 miliardy lidí jsou uzavřeny ve svých zemích, globální poptávka po ropě klesla o 20 %.
"Svět čelí obrovskému deflačnímu šoku. Cena ropy WTI klesla z lednových 60 dolarů na zhruba 20 dolarů, a klesla také poptávka po mnoha zbožích kvůli propadu hospodářské aktivity. Úložná kapacita se rychle plní, a pokud nedojde k nějakému nutnému omezení dodávek, dojde k jejímu vyčerpání," říká Kishti Sen se ze společnosti ANZ Research.
Zdroj: CNBC