V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019, tedy od zpřístupnění insolvence většímu počtu lidí. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Podle CRIF může být pokles způsobený i omezením činnosti soudů v době šíření koronaviru. Zároveň bylo podáno 1992 návrhů na osobní bankrot, o 85 méně než v předchozím měsíci.
"Vládní opatření proti šíření koronaviru se v březnu projevily menším počtem vyhlášených bankrotů, než bylo v posledních měsících obvyklé. To může být způsobeno také tím, že omezení činnosti se dotklo také soudů," uvedla analytička CRIF Věra Kamníčková.
V dalších měsících ovlivní podle ní počet osobních bankrotů to, že mzdy v důsledku zastavení ekonomického výkonu neporostou a naopak se zvýší nezaměstnanost. Lidé si budou brát nové půjčky méně často a ti, kteří půjčku již mají, se dostanou ve větší míře do problémů s jejich splácením, dodala.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v březnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (271), ve Středočeském kraji (180) a v Ústeckém kraji (171).
Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 20 423 osobních bankrotů, to je o 58 % více než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 22 822 návrhů na osobní bankrot, meziročně o 68 % více.
Vysoký meziroční přírůstek osobních bankrotů a návrhů na ně byl ovlivněn novelou insolvenčního zákona. V červnu 2019 začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami pro oddlužení.
Lidé tak mohou nově buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 % dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 % dlužné částky. V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů. Ve druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po dobu pěti let od schválení oddlužení dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek svých věřitelů.
Zdroj: ČTK