Barnier a Frost se sešli poprvé od března, chtějí jednat rychleji

Prvním osobním setkáním po více než třech měsících zahájili v pondělí hlavní vyjednávači Michel Barnier a David Frost novou fázi rozhovorů o budoucích vztazích Evropské unie a Británie. Obě strany se s ohledem na krátící se čas shodují, že tempo rozhovorů výrazně zrychlí, avšak na zásadní témata jako taková mají zatím Brusel a Londýn pohledy výrazně odlišné.
Británie opustila EU na konci ledna a měsíc poté začala složitá jednání o budoucích obchodních či bezpečnostních vztazích. Barnier ani Frost se však od té doby kvůli pandemii covidu-19 nesešli a několik jarních kol videokonferencí nepřineslo žádné pokroky v zásadních sporných otázkách pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad nimi či rybolovu.
"EU zůstává rozvážná a sjednocená za svými principy a hodnotami," napsal na twitteru po dnešní bruselské schůzce Barnier. Podotkl rovněž, že se vyjednávači budou snažit dovést rozhovory k výsledkům během "následujících týdnů a měsíců" a že EU se dál snaží o komplexní budoucí vztahy s Británií.
Barnier minulý týden připustil, že s ohledem na dosud bezvýsledná jednání se bude unijní tým snažit o flexibilitu, ovšem pouze v rámci vyjednávacího mandátu schváleného členskými zeměmi. Ten počítá mimo jiné s tím, že se Británie přizpůsobí unijním pravidlům pro firmy v oblasti práv zaměstnanců, ochrany přírody či daní. Rovněž požaduje zachování dosavadních práv pro unijní rybáře v britských vodách.
Britská vláda tvrdí, že bude ve zmíněných tématech uplatňovat svoje pravidla a že Londýn stojí pouze o volnou obchodní smlouvu, kterou mají s EU i další země. Premiér Boris Johnson minulý týden řekl, že Británie hodlá k dalším rozhovorům přistupovat konstruktivně, je však připravena mít v případě neúspěchu rozhovorů s EU jen volný svazek jako například Austrálie. Ta přitom nemá s evropským společenstvím uzavřenu žádnou všeobecnou obchodní smlouvu a výměna zboží se většinou řídí pravidly Světové obchodní organizace.
Tento týden mají specializované vyjednávací skupiny v plánu rozhovory o všech zmíněných sporných tématech, stejně jako o obchodu, službách, energetice, dopravě nebo policejní a justiční spolupráci. V pátek by první kolo intenzivnějších rozhovorů mělo uzavřít další setkání Barniera s Frostem a v příštích týdnech by měla jednání probíhat prakticky nepřetržitě až do konce července.
Obě strany tvrdí, že dohodu je stále možné dosáhnout. Podle šéfa unijního jednacího týmu je krajní termín pro její dosažení říjen. Do té doby by měl být text hotov, aby jej mohly do konce roku ratifikovat parlamenty na obou stranách.
Pokud nebude dohoda hotova letos, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty. Podle analytiků by to mělo patrně horší dopad na Británii, která směřuje do EU zhruba polovinu svého vývozu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
