Šnobr k valné hromadě ČEZ: Odpovědí jsme se nedočkali, vláda a vedení firmy jsou v synergii

Pondělní valná hromada je ukázkou synergie mezi vedením energetické společnosti ČEZ a vládou. V rozhovoru s ČTK to řekl zástupce části minoritních akcionářů firmy a kritik současného představenstva ČEZ Michal Šnobr. Tvrdí, že menšinoví vlastníci se vesměs nedočkali odpovědí na dotazy, které vedení společnosti pokládali. Se schválenou dividendou 34 korun na akcii před zdaněním je spokojený. ČEZ reagoval, že snahou firmy je akcionáře maximálně informovat.
"Z dnešního průběhu valné hromady je zřejmé, že tady panuje absolutní synergie mezi vládou jako ovládajícím akcionářem na jedné straně a managementem firmy na straně druhé. Management vyšel vládě vstříc s projekty účasti v aukci 5G kmitočtů, koupě lithia a projektu Dukovan. Za to si zajistil v podstatě stabilitu pozic všech členů představenstva. Proti tomu se jde samozřejmě strašně těžko," uvedl.
ČEZ vlastní ze 70 % stát prostřednictvím ministerstva financí, zbytek drží soukromí akcionáři. Většina vyplacené dividendy tak směřuje státu, hlasování na valné hromadě ČEZ vesměs končí podle přání resortu financí. "Nám jako spoluvlastníkům firmy jde jenom o reálné konkrétní informace, nechceme nic nadstandardního. Přesto jsme se k ničemu nedostali," řekl Šnobr.
ČEZ svoje počínání hájí. "Jak zvažování účasti na aukci 5G kmitočtů, tak prověřování těžby lithia posuzujeme čistě jako podnikatelskou příležitost. Obdobně v přípravě nového jaderného zdroje v Dukovanech. Právě připravované smlouvy se státem jsou jasným důkazem, že nám jde o ochranu zájmů všech našich akcionářů. Naší snahou je naše akcionáře maximálně informovat," řekl v reakci mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Šnobr uvedl, že letošní valná hromada je pro něj zklamáním i účastí minoritních akcionářů. Přičítá to opatřením v souvislosti s ochranou proti šíření nemoci covid-19. Účastníci valné hromady museli mít povinně nasazené roušky, organizátoři akce měli od vstupu do budovy pražského Kongresového centra až po vchod do sálu nasazeny většinou plexisklové štíty. Součástí byla povinná dezinfekce rukou a změření teploty.
"Pokud jsem dobře poslouchal ohledně těch dotazů, tak to tak trochu, minimálně ke konci žádostí o vysvětlení k bodu 4 (schválení účetní závěrky firmy) - to znamená to hlavní, vypadalo jak Šnobr párty, protože se až na výjimky zodpovídaly jen moje žádosti," uvedl.
Za pozitivní označil schválení dividendy 34 korun na akcii před zdaněním. Loni byla dividenda 24 korun na akcii. "Jsme spokojeni. Už v loňském roce jsme říkali, že dividenda na úrovni 35 korun je něco, co v letech, kdy roste průměrná prodejní cena elektřiny, si ČEZ může bez problémů dovolit. Pro příští rok už budeme náročnější. Vzhledem k očekávaným výsledkům i cash flow budeme chtít, aby dividenda byla na úrovni 40 korun na akcii," dodal.
Zdroj: ČTK