US MARKETZavírá za: 6 h 13 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Petici proti druhé uzávěře v Izraeli podepsalo na 60 000 lidí

V Izraeli se pod petici proti uzávěře vyhlášené kvůli koronaviru podepsalo přes 60 000 lidí. Dokument také požaduje možnost otevřít podniky závislé na zákaznících. Sepsal ho majitel telavivské restaurace Tamir Barelko, podle nějž karanténa, která je letos už druhá, likviduje majitele malých podniků a ničí celou ekonomiku. Vláda kvůli novému růstu počtu nakažených koronavirem celkovou uzávěru vyhlásila v září a prodloužila do 13. října. Izraelská ekonomika podle výhledu letos poprvé za dvě desetiletí vykáže pokles.

Jak v pátek napsala agentura Reuters, ministerstvo financí i centrální banka jsou pro obnovu provozu v podnicích, kde není přímý kontakt se zákazníky nebo v nichž pracuje méně než deset lidí.

"Ekonomika se hroutí stejně jako naděje lidí. Jestli nám vláda neumožní žít a postarat se o rodiny, uděláme to sami," řekl Barelko. V zemi se od července konají téměř denně protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a způsobu, jakým vláda řeší epidemii.

Koronavirem se prokazatelně nakazilo přes 286 000 lidí a zemřelo 1 864 lidí. Ukazatele začaly postupně klesat až tento týden. Součástí současných opatření je uzávěra škol, restaurací, většiny úřadů i obchodů, které neprodávají nezbytné zboží. Lidé se nemají vzdalovat na víc než kilometr od domova. Netanjahu měl velkou podporu, když první uzávěru nařídil v březnu, teď ale lidé protestují, protože druhou považují za důkaz selhání vlády.

Ta na druhou vlnu epidemie totiž reagovala nejprve lokálními uzávěrami, a to podle zdroje Reuters v tak malé a hustě obydlené zemi jako Izrael nefunguje. Vládě v jejím řízení v době epidemie důvěřuje podle průzkumů jenom asi čtvrtina občanů. Ekonom z Hebrejské univerzity Momi Dahan řekl, že druhá uzávěra pro investory i zákazníky znamená, že je zdravotní krize horší než poprvé a také že vláda věci řídí špatně a amatérsky.

Izraelská ekonomika ve druhém čtvrtletí zamířila do recese a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své zářijové zprávě počítala se 6% zhoršením letošních ekonomických ukazatelů. Vláda se kvůli politickým třenicím není schopná dohodnout na příštím rozpočtu. Zatím na pomoc podnikům, jejichž příjmy klesly nejméně o 25 %, vydala 100 miliard šekelů (667 miliard korun). Ekonomové původně počítali s tím, že se po odeznění pandemie ekonomika rychle vzpamatuje, OECD ale počítá s pozvolným tempem a růst hrubého domácího produktu na příští rok odhadla na 2,1 %. Od prvního čtvrtletí se míra nezaměstnanosti ztrojnásobila a přesahuje 11 %, což je nejvíc za minulých 15 let.

Netanjahu ve čtvrtek řekl, že výsledek uzávěry vyvolává mírný optimismus, ale je zatím brzy to hodnotit. Ujistil, že neustoupí žádnému politickému tlaku. Guvernér centrální banky Amir Jaron řekl, že je nezbytné obnovit činnost malých podniků, v nichž není velké riziko nákazy, protože soustřeďují téměř desetinu pracovních sil i výroby.

Analytická firma Dun & Bradstreet odhadla, že letos v Izraeli bude nuceno skončit 80 000 až 85 000 firem, tedy sedm až osm procent. Hlavní ekonom společnosti Leader Capital Markets Jonathan Kac si myslí, že budou-li moci podniky do konce roku obnovit činnost v původním rozsahu, mohla by ekonomika příští rok zaznamenat pětiprocentní růst.

Zdroj: ČTK

IzraelKoronavirus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika