Skupina G20 prodloužila chudým zemím odklad splátek

Skupina ekonomicky silných států G20 prodloužila chudým zemím kvůli pokračující koronavirové krizi odklad splátek o půl roku. Na jaře chce jednat o možném prodloužení o dalších šest měsíců. Ministři financí a guvernéři centrálních bank států G20 to ve středu uvedli v závěrečném sdělení po svém virtuálním zasedání. Podpořili také odklad dohody o globální digitální dani.
Odklad splátek úroků a jistin má dát 77 nejchudším zemím, jako je Afghánistán či Etiopie, větší volnost při investování do boje proti koronavirové pandemii. Již dříve schválený odklad měl vypršet koncem letošního roku.
Rozvojová organizace One podle agentury DPA krok skupiny G20 uvítala, ale zdůraznila, že by se k němu měly připojit i soukromé firmy a Světová banka. Jinak podle ní hrozí nebezpečí, že uvolněné peníze budou přece jen použity na splátky místo na boj proti pandemii. Vyzvala k prodloužení moratoria nejméně do konce roku 2021.
O možném dalším odsunu splátek by měl jednat listopadový mimořádný summit skupiny G20, který se také uskuteční ve virtuální podobě. Výše pozastavené platby dluhů od letošního května do konce příštího roku by podle odhadů měla přesáhnout deset miliard USD (232 miliard Kč).
Ve společném prohlášení po dnešní videokonferenci ministři financí G20 a guvernéři centrálních bank také podpořili odložení nadnárodní dohody o nových daňových pravidlech pro globálně působící technologické společnosti jako Google a Apple do poloviny roku 2021. Rozhovory prodlužuje pandemie a neshody mezi Spojenými státy a Evropskou unií.
Jednání o digitální dani reagují na kritiku, že hlavně velké technologické firmy neplatí spravedlivý podíl na daních, protože sídlí tam, kde je to pro ně z hlediska daní výhodné. V Evropě to je například Irsko či Lucembursko. Podle navrhovaných pravidel by globální technologičtí giganti měli být daněni i v zemích, kde nesídlí, ale kde nabízejí digitální služby či jiné produkty a vytvářejí tak zisk.
Zdroj: ČTK