10 věcí, které dnes ráno musíte vědět (4. února 2013)

Týden začínáme přehledem deseti věcí, které vás mohly minout, ale rozhodně by neměly.
1. Akcie Googlu trhají vlastní rekordy
V pátek se cena akcií americké internetové společnosti Google přechodně dostala nad 776 USD, čímž překonala vlastní rekord z loňského října 774,38 USD. Firma tak od svého startu na burze v roce 2004 zvýšila nominální hodnotu na devítinásobek. Konkurenční Apple, největší veřejně obchodovaná společnost na světě, v posledních měsících tolik štěstí nemá, ale odepisovat výrobce iPhonů by investoři neměli.
2. Euro stále posiluje
Euro dosáhlo minulý týden nejvyššího kurzu s dolarem za uplynulých 14 měsíců. "Pohyb eura je velmi dramatický," prohlásila pro Bloomberg Sireen Harajli, měnová analytička z Crédit Agricole v New Yorku. "Obecně se evropská čísla postupně vylepšují. Myslím si, že to značí, že evropská ekonomika se přinejmenším stabilizuje." V týdnu zasedá ECB a evropští exportéři by jistě rádi slyšeli, že půjdou sazby dolů a ECB na euro trochu zatlačí. Nejspíše se ale (zatím) nedočkají.
3. Americké akcie posouvají pětiletá maxima a jsou na dohled historickým rekordům
Akcie ve Spojených státech dále posilují, do fondů přitékají nové peníze. Index Dow Jones Industrial Average se dostal nad 14 tisíc bodů, index S&P 500 díky pátečním dobrým číslům z trhu práce opět odskočil od hladiny 1 500 bodů. To je také první psychologická a technická rezistence, jak ve svém komentáři k dění na trzích napsal opční obchodník Josef Košťál. V týdnu budou investory zajímat výsledky dalších důležitých firem, například Walt Disney nebo Visa.
4. Převzetí společnosti Dell, o němž se už několik týdnů spekuluje, je v zásadě dohodnuto
Již několik týdnů se spekuluje o převzetí americké počítačové společnosti Dell. Dohoda je podle všeho za dveřmi. Tedy alespoň podle zdrojů agentury Reuters. Tržní hodnota firmy v současnosti dosahuje zhruba 23 miliard USD. Třetího největšího výrobce počítačů na světě koupí konsorcium, za nímž stojí zakladatel Michael Dell a jeho rodina, a jehož součástí je i společnost soukromého kapitálu Silver Lake Partners, která zajistí financování.
5. Zaměstnanci německé energetické společnosti E.On odložili stávku
V pátek oznámily odborové svazy Verdi a IG BCE, že zaměstnanci německé energetické společnosti E.On odložili po večerním setkání odborů s vedením firmy stávku plánovanou na pondělí. O stávce, která měla být reakcí na kolaps jednání o zvýšení mezd a byla by první ve dvanáctileté historii firmy, budou odbory znovu rozhodovat 6. února.
6. Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byl Pegas, nejvíce klesala NWR
"Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byl Pegas Nonwovens (+4,3 %, 522,5 Kč). Na titulu se objevil zhruba v polovině týdne agresivní kupec, který za podpory solidního objemu posunul cenu významněji nad 500korunovou úroveň. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla NWR (-8,3 %, 83 Kč). Již minulý týden společnost zveřejnila relativně slabá očekávání na provozní data (především elektrárenské uhlí), která se v týdnu přetavila do nižších doporučení," komentuje dění na pražské burze hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Celý český trh přitom zaostává za těmi vyspělými v Evropě a v USA.
7. Ceny elektřiny se propadly
Na konci týdne klesla na německém trhu cena ročního kontraktu na elektřinu na nové minimum. Tento propad doprovázelo i další snížení cen evropských emisních povolenek. Proti regulační záplatě pro trh s emisemi se vyslovila už i Česká republika. Podle agentury Moody’s tento vývoj nepříznivě ovlivní i energetickou skupinu ČEZ, která minulý týden zakončila na hodnotě 613,8 Kč (-0,5 % t/t) a jíž agentura S&P potvrdila rating na stupni "A-" se stabilním výhledem. Řekové, alespoň někteří, ale mají trochu jiné starosti.
8. Smíšené údaje z USA
Údaje, které odhalily Spojené státy, vyvolaly smíšené pocity. Míra nezaměstnanosti byla v lednu vyšší než očekávaná (7,9 % vs. konsenzus 7,8 %), změna počtu pracovních míst byla mírně pod odhady (157 tisíc vs. konsenzus 160 tisíc). Navíc se k tomu přičetlo zklamání z vývoje amerického HDP, který oproti předpokladu růstu dokonce mezičtvrtletně klesl o 0,1 %. Optimismus ale vyvolaly lepší revidované údaje z trhu práce z konce roku 2012.
9. Na multimiliardáře Cohena si posvítí agenti FBI
Americký hedgeový fond SAC Capital Advisors, který vlastní multimiliardář Steven A. Cohen, prochází krizí. Zvěsti o insider tradingu uvnitř fondu totiž silně narušily jeho důvěryhodnost a Cohen byl nucen nabídnout investorům, že mohou stáhnout své vklady. Vedení SAC se obává, že kapitál fondu v hodnotě 14 miliard USD, jímž do této chvíle disponoval, odchody investorů sníží o celou miliardu. Jako by toho nebylo málo, George Soros se pustil do hedgeových fondů jako takových.
10. První transsexuální poslankyně kandiduje na místopředsedkyni polského Sejmu
Ve čtvrtek navrhlo Palikotovo hnutí do funkce nové místopředsedkyně dolní komory polského Sejmu poslankyni Annu Grodzkou. Grodzká je od roku 2011 první transsexuální poslankyní na světě a v předsednictvu by měla nahradit svou stranickou kolegyni Wandu Nowickou.