Záchranný fond eurozóny ESM možná nebude přímo pomáhat bankám

Tak k čemu ten fond nakonec bude?
Záchranný fond eurozóny ESM možná nebude poskytovat přímou pomoc bankám v potížích. Důvodem jsou vážné výhrady některých evropských zemí k tomuto kroku, které by mohly v konečném důsledku znamenat opuštění tohoto plánu. Šéf fondu Klaus Regling v rozhovoru pro časopis Wirtschafts Woche uvedl, že není schopen s jistotou říct, že fond bude možné k tomuto účelu použít.
"Existuje několik států, kde nadšení pro přímou rekapitalizaci bank je velmi omezené," prohlásil a poznamenal, že pro schválení je potřeba jednomyslná podpora. "Nemohu proto se stoprocentní jistotou říct, že budeme mít tento instrument," řekl Regling.
Představitelé eurozóny se loni v červnu dohodli, že umožní ESM poskytnout přímou finanční podporu bankám v potížích, aby tak zabránili tomu, že záchrana problémových bank bude zvyšovat dluh jednotlivých zemí. Německo a některé další země však mají stále pochybnosti o správnosti využití prostředků fondu pro tyto účely, protože se obávají, že by fond pak nemusel mít peníze pro pomoc jednotlivým zemím.
Podobné pochybnosti má i Regling. "Pokud by peníze z ESM šly do bank, pak by to snížilo možnosti ESM půjčovat potřebným zemím," řekl Regling v rozhovoru. Podle něj by rovněž rekapitalizace bank bez stanovení horního limitu částky pomoci mohla ohrozit úvěrový rating ESM.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble minulý měsíc poznamenal, že pokud bude ESM poskytovat peníze na rekapitalizaci bank, měl by tuto částku omezit na nejvýše 80 miliard eur.
Stálý záchranný fond eurozóny ESM začal fungovat loni v říjnu a půjčit může až 500 miliard eur. Země eurozóny se dohodly, že bude moci přímo rekapitalizovat banky v potížích, avšak pod podmínkou, že bude vytvořen nový bankovní dohled, o kterém se zatím nerozhodlo.
Zdroj: ČTK