Proč je Bitcoin bublina jako žádná jiná?

Je těžké podívat se na následující graf a nevyvodit z něj, že cena Bitcoinu roste geometrickou řadou kvůli chamtivosti, spekulaci a okouzlení.
Nelze odhadnout, jak dlouho Bticoin bude zdražovat (může se vyšplhat na 500 USD nebo dokonce 1 000 USD), ale nakonec bublina praskne a všichni se budou divit, proč za něj zaplatili o 40 % více, než za kolik se prodával den předtím.
Není to poprvé, kdy trh uchvátila bublina vytvořená v soukromém sektoru mimo tradiční finanční trhy. Například na počátku nového milénia se objevila bublina s plyšovými zvířátky Beanie Babies. Není jasné, proč lidé najednou začali hromadně plyšáky skupovat a platit za ně horentní sumy a proč se kolem nich vytvářely nové byznysy, ale bylo to tak - dokud bublina nepraskla. V 90. letech se zase objevila bublina se sběratelskými baseballovými kartami.
Bitcoin je někde mezi - je to instrument vytvořený v soukromém sektoru, který ovlivňuje finanční trhy.
Co ho však odlišuje od ostatních bublin, je to, že nafukování můžete sledovat v reálném čase. Jeho obhájci, tak jako všichni obhájci bublin, argumentují velkými slovy typu: "Toto je odpověď na Kypr a zdivočelost centrálních bank!"
Ve skutečnosti jsou to nesmysly. Zneužívají fascinace Bitcoinem a maličkého trhu, díky němuž není složité vyhnat cenu nahoru. Ale je zábavné to sledovat v reálném čase.
Další aktuální bubliny na světových trzích najdete v naší galerii:
Zdroj: Business Insider