Důvěra v domácí ekonomiku se v dubnu po předchozím růstu snížila

Největší problémy má stále stavebnictví.
Celková důvěra v domácí ekonomiku se v dubnu snížila, souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně klesl o 2,9 bodu. Oznámil to Český statistický úřad. V únoru a v březnu přitom důvěra rostla.
Indikátor důvěry podnikatelů se v dubnu proti předchozímu měsíci snížil. Důvěra klesla v průmyslu, ve stavebnictví a v obchodě. Meziměsíčně nižší byla také důvěra spotřebitelů.
Komentář Martina Lobotky, analytika z České spořitelny:
Spotřebitelská důvěra po růstu v předchozích třech měsících, kdy se v březnu 2013 dostala na nejvyšší hodnotu (81 bodů) od konce roku 2011, v dubnu mírně korigovala. Poklesla na necelých 78 bodů, což je stále vyšší, než dno z minulého roku (70 bodů), i když hodnot z roku 2010 (90 až 95 bodů) nedosahuje.
Mírné zlepšení v posledních měsících je důsledkem zejména menší míry fiskální restrikce v letošním roce, ale i o něco lepších vyhlídek v průmyslu (alespoň dle PMI). V podnikatelském sektoru hlavně kvůli stavebnictví, které je poblíž historického minima, zůstává důvěra nízko. Dostala se poprvé od konce roku 2009 pod nulu (-0,7 bodu).
Komentář Petra Dufka, analytika z ČSOB:
Recese, která trvá již více než rok, nekončí a jak je vidět z očekávání firem, velké naděje na její brzký konec firmy zatím nemají. Průmyslové podniky se dlouhodobě potýkají především se slabou poptávkou, která je naprosto dominantní bariéra pro růst jejich produkce. A v tomto směru nejsou optimističtější ani pro nejbližší tři měsíce. Slabá poptávka po tuzemské produkci se automaticky odráží i v nižší ochotě investovat, a tak ani výhled investiční aktivity příliš slibný není. Peníze se dávají primárně do obnovy zařízení nikoli do rozšiřování výroby.
Téměř rekordně špatná je nálada ve stavebnictví. To stále trpí nedostatkem zakázek, respektive slabou poptávkou ze strany privátní i veřejné sféry. Navíc pro nejbližšího půl roku ani firmy obrat k lepšímu nepředpokládají. Je to jen další potvrzení už šest let trvajícího útlumu stavebnictví, které si na obrat k růstu bude muset počkat nejméně do příštího roku.
Optimismem nehýří ani spotřebitelé. V předchozích dvou měsících jako by se obavy z dalšího vývoje začaly pomalu zmírňovat, nicméně duben opět přinesl propad jejich nálady. Na prvním místě jsou opět obavy z dalšího vývoje ekonomiky, respektive ze ztráty zaměstnání, a strach z inflace. To vše dohromady nenahrává ani k vyšším útratám obyvatel, kteří loni rekordně svoji spotřebu zredukovali.
Zdroj: ČTK
Aktuality
