Důvěra v ekonomiku v eurozóně v dubnu klesla více, než se čekalo

Souhrnný indikátor důvěry (firemní a spotřebitelské) v dubnu klesl na 88,6 bodu z březnových 90,1 bodu (odhad: 89,3 bodu). Indikátor podnikatelského klimatu se zhoršil na -0,93 bodu z -0,75 bodu (odhad -0,91 bodu).
Zpráva podle agentury Reuters představuje další argument pro snížení úrokových sazeb v zemích používajících euro. Důvěru v ekonomiku eurozóny sráží politická nejistota v Itálii a kontroverzní záchrana Kypru před bankrotem. Nálada se zhoršila v Německu, Francii i Itálii, tedy ve všech třech největších ekonomikách eurozóny.
Většina ekonomů předpokládá, že Evropská centrální banka ve čtvrtek sníží svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minim 0,5 %. "Trh sází na to, že ECB sníží sazby, aby podpořila ekonomiku," uvedl Steen Jakobsen ze Saxo Bank. "Nižší úroky však problémy eurozóny nevyřeší. Potřebujeme provést strukturální reformy a obnovit podnikové investice."
Evropská komise předpokládá, že ekonomika eurozóny v letošním roce klesne o 0,3 %. Míra nezaměstnanosti v eurozóně nyní dosahuje rekordních 12 %. K negativnímu hospodářskému vývoji velkou měrou přispívají úsporná opatření, kterými se vlády snaží dostat pod kontrolu veřejné finance. V poslední době se proto čím dál více hovoří o zmírnění úsporné politiky a větší podpoře hospodářského růstu.
Zdroj: Bloomberg