Americký rozpočet měl v dubnu nejvyšší přebytek za pět let

Tradiční dubnový přebytek amerického federálního rozpočtu dosáhl letos nejvyšší úrovně za pět let a proti loňskému dubnu vzrostl na téměř dvojnásobek. Vláda má letos rekordní příjmy z daní a její výdaje se mírně snižují. Přebytek se zvýšil na 113 miliard dolarů proti kladnému saldu 59 miliard před rokem. Výsledek o šest miliard dolarů překonal odhady ekonomů dotázaných agenturou Reuters. Polovina dubna je pro většinu Američanů konečným termínem pro zaplacení daní z příjmů za loňský rok.
Větší přebytek měly USA naposledy v dubnu 2008, kdy zatím nenápadně začínala ekonomická recese. Zlepšování federálních financí bude hrát roli v dalších rozpočtových bitvách v Kongresu o nutnosti snižování výdajů a zvyšování daní. Vládní příjmy z daní vzrostly v dubnu meziročně o 28 % na 407 miliard dolarů. Za první čtyři měsíce kalendářního roku dosáhly 1,6 bilionu USD, což byla za toto období rekordní výše. Hospodaření vlády pomáhá zvýšení daní z mezd zaměstnanců a zvýšení daňových sazeb pro nejbohatší skupiny z počátku roku spolu s oživováním ekonomiky.
Rozpočtový deficit za prvních sedm měsíců fiskálního roku, který začal v říjnu, klesl proti stejnému období předešlého roku o 32 procent na 488 miliard USD. Spojené státy jsou nyní na cestě k prvnímu stlačení celoročního rozpočtového deficitu pod hranici bilionu dolarů za vlády prezidenta Baracka Obamy. Podle únorového odhadu rozpočtového úřadu Kongresu klesne rozpočtový deficit v tomto fiskálním roce v září na 845 miliard dolarů ze schodku 1,1 bilionu dolarů v předešlém roce. Úřad také předpověděl, že do roku 2015 schodek sestoupí na 430 miliard dolarů, a poprvé od vlády George Bushe mladšího klesne pod 3 % HDP USA. Letos se deficit odhaduje na 5,3 % HDP.
Zdroj: ČTK
Aktuality
