Americké akcie dále překonávají maxima, Dow i S&P 500 navýšily své rekordy

Další den, kdy šla "stará tržní logika" stranou. Ekonomické zprávy nic moc, akcie na novém maximu. Apple naopak opět ztrácel, tentokrát přes 3 %.
Americké akcie ve středu zahájily obchodování kolem nuly a mírně v mínusu kvůli nepříliš příznivým datům z průmyslu. Postupně však ztráty mazaly a stoupaly vzhůru. Index Dow si připsal 0,40 %, čímž si zajistil nový zavírací rekord 15 275,69 bodu. V průběhu obchodování však krátce překročil i hranici 15 300 bodů. Rekord posunul i S&P 500, růstem 0,51 % poskočil na nové zavírací maximum 1 658,78 bodu a překonal i intradenní maximum, když dosáhl na 1 661,49 bodu. Dařilo se i technologickému indexu Nasdaq, který vzrostl o 0,26 % na 3 471,62 bodu.
Google se vyšplhal nad 900 USD za akcii, poprvé v historii společnosti, a obchodování uzavřel na rekordních 915,89 dolaru (+3,25 %). Firma představila svou novou službu pro poslech hudby a sdělila, že přístrojů s jejím operačním systémem Android je již 900 milionů.
Naopak se nedařilo akciím Applu, které ztratily přes 3 %. Z údajů, které ke konci prvního kvartálu povinně zveřejnily hedgeové fondy, vyplývá, že se akcií Applu mnohé z nich zbavovaly, například Appaloosa Management Davida Teppera, Tiger Management Juliana Robertsona nebo Tiger Global. Kdo naopak nakupoval, byl David Einhorn, který zvýšil pozici Applu v portfoliu svého fondu Greenlight Capital o 83,5 %.
Warren Buffett, respektive jeho firma Berkshire Hathaway, se v prvním kvartálu rozloučil s menšinovými podíly ve firmách Archer Daniels Midland (ve středu +1,91 %) a General Dynamics (-0,05 %).
Po skončení řádného obchodování oznámila dobré kvartální výsledky technologická společnost Cisco Systems. Její akcie v after-marketu skokově posílily o 6 %.
Průmyslová výroba ve Spojených státech se propadla více, než se čekalo, a stejně tak nenaplnil očekávání investorů index nálady newyoského Fedu (Empire State), který poprvé od ledna spadl do mínusu, přestože se čekal růst.
Trh s nemovitostmi postupně také vykazuje známky oživení. Americký index trhu s bydlením NAHB v květnu vzrostl na 44 bodů z dubnových 41 bodů, což naznačuje mírné zlepšení, přestože se index nadále pohybuje pod hranicí 50 bodů. Zítra proto budou investoři bedlivě sledovat kromě nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti hlavně zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení.
Podle analytiků se v současné chvíli ekonomika nachází ve fázi "když je dobře, je dobře, když je špatně, je ještě lépe", protože dobrá data táhnou akcie nahoru, špatná data by znamenala zásah centrální banky, což by opět táhlo burzy strmě vzhůru.
Výsledková sezóna v USA se chýlí ke konci. V posledních dnech poněkud zmizela z radarů traderů, kteří obchodují primárně na vlně optimismu ohledně podpory ekonomiky ze strany centrálních bank. Přitom ziskovost amerických firem zatím příjemně překvapuje - více než 90 % firem z indexu S&P 500 již oznámilo svá kvartální čísla, z nichž 67 % překonalo odhady zisku a jen 24 % za predikcemi zaostalo. Kdyby všechny zbývající firmy naplnily přesně očekávání analytiků, zisky by meziročně v celém indexu vzrostly o 5,3 %. Na úrovni tržeb je situace tradičně horší - jen 46 % firem překonalo odhady a celkově jsou zatím tržby o procento nižší než před rokem.