Petr Posker: Dluhopisy ne. Akcie ne. Komodity ano.

Proč by se mělo komoditám dařit také v příštím roce a jak je možné, že centrální bankéři nejspíš znovu špatně načasují pohyb na úrokových sazbách? Nabízíme velice neotřelý pohled Petra Poskera, který je portfoliomanažerem komoditního fondu Atlantik Advanced Commodity Fund.
Investiční web (IW): Co předpovídáte komoditám pro příští rok?
Petr Posker (PP): Osobně jsem větší optimista ohledně komodit než akcií. Jako hlavní důvod, proč by se komoditám mělo dařit, vidím měnovou expanzi centrálních bank, jinými slovy extrémně nízké sazby a k tomu miliardy v rámci nestandardních injekcí, které vrazily do ekonomik. Centrální bankéři mají z této situace více méně dvě "únikové strategie" - buď začít zvedat úrokové sazby brzo, nebo pozdě. A oni si nejspíš vyberou tu druhou variantu, prostě to "přestřelí" a nechají sazby při zemi delší dobu, než je potřeba. Udělá to Bernanke (FED), udělají to King v Bank of England i Trichet v ECB. Bylo to patrné při posledních překvapivě lepších číslech z amerického trhu práce, po kterých trh okamžitě zvýšil sázky, že se sazby zvednou již v půlce příštího roku. O několik dnů později už ale Ben Bernanke "uklidňoval" trh, že se nemusí ničeho bát.
centrální bankéři mají dvě "únikové strategie", buď začít zvedat úrokové sazby brzo, nebo pozdě, a oni si nejspíš vyberou tu druhou variantu, prostě to "přestřelí"
Hodně expertů říká, že pro Bernakeho je jeho největší "osobní hrozba" právě to, že by příští rok zvedl sazby….
PP: S tím souhlasím, ne nadarmo se mu říká "helikoptéra Ben", prostě bude dál sypat levné peníze na trh. A právě hrozba inflace by měla hrát komoditám do karet. Samozřejmě přesně nevím, kdy to inflaci zvedne, ale FED bude držet při zemi sazby tak dlouho až jim to "prostě ujede".
IW: Je pravda, že v minulosti měl FED s časováním změn úrokových sazeb vždy problémy. Nikdy pořádně netrefil, kdy začít povolovat, a kdy naopak utahovat. Stačí si vzpomenout na Bernankeho předchůdce Greenspana…“
"helikoptéra Ben" prostě bude dál sypat levné peníze na trh. A právě hrozba inflace by měla hrát komoditám do karet
Je to tak, ale dnes se bavíme o úplně jiném objemu peněz než v minulosti. Zaprvé tady máme balík, který je řádově větší, než tady kdy byl, a zadruhé tady jsou lidi jako je "Bernanke & spol.", kteří jsou obrazně řečeno rozhodnuti to "přestřelit". A i když se nad tím zamyslíme čistě z jejich osobních pohnutek, tak když to zavřou dřív, tak jim nebudou nadávat všichni. Ale když to zavřou později, tak je sice budou kritizovat, ale to už tam nejspíš nebudou. Proto si myslím, že komodity z této situace vyjdou vítězně.
Přijde průměrná úroda a ceny poletí nahoru
IW: Pro vývoj cen komodit je důležitá také fyzická nabídka a poptávka. Jeden z býčích argumentů je postaven na tom, že očekávaný ekonomický růst zvedne poptávku.
vysoké ceny nestačily k tomu, aby se zlepšila situace na nabídkové straně komodit
PP: Hodně opomíjeným příběhem u komodit je nabídková strana. Hodně se mluví o Číně, která svým růstem nastartovala boom na cenách komodit. Je ale důležité se věnovat i straně nabídky, která je kritická především pro agrární komodity. Tzv. Boom & Bust u komodit funguje tak, že se "vystřelí" ceny nahoru, všichni mohutně zainvestují (těžba, zpracování, logistika) a zvedne se kapacita. Ale v posledních letech, kdy jsme viděli ropu za 150 USD nebo měď za 9000 USD, se kapacita nevytvořila. Stručně řečeno ani tak vysoké ceny nestačily k tomu, aby se zlepšila situace na nabídkové straně komodit. Jsme proto zpátky, kde jsme byli někde v roce 2003.
IW: A jaká je konkrétně situace u vámi zmiňovaných agrárních komodit?
PP: Dlouhodobě klesá ve světě poměr zásob ke spotřebě a to se děje nezávisle na čínském ekonomickém růstu, skoro dvacet let. Když se podíváme na dlouhodobé trendy, tak svět prostě nemá dodatečné zásoby tak jako kdysi, kdy se nechávalo dost obilí v sýpce na horší časy. V posledních letech, s výjimkou pšenice, snad ve všech agrárních komoditách byla většinou vždy dobrá úroda. A pro prudký růst cen není v této situaci nutná špatná úroda, pouze průměrná, a u některých zemědělských komodit se poměr spotřeby vůči zásobám dostane na historická minima. Příkladem budiž kukuřice.
Aktuální ceny zemědělských komodit
Diverzifikace už není, co bývala...
IW: Jaký podle vás byl "investiční rok 2009"?
PP: Překvapila mě rychlost obratu a také to, že skoro všechny rizikové investice šly nahoru v jeden okamžik. Tušil jsem, že otočka například může přijít na akciích, ale určitě ne tak rychle a zároveň např. s komoditami. Čas obratu však nemohl nikdo přesně odhadnout, protože to, co se stalo rok předtím, prostě finanční a kapitálové trhy nezažily.
IW: V nedávném rozhovoru jsem se zeptal portfoliomanažera největšího českého akciového fondu Sporotrend, jestli se v březnu zapojili do akciových nákupů. Jeho odpověď byla, že jen velmi málo. To však více méně potvrzuje teorii, že letošní růst je postaven na nákupech spekulantů a hedgových fondů…
PP: To bych úplně netvrdil, ale určitě se do toho nezapojily masy. A to nemyslím jen drobné investory, ale například velké institucionální hráče jako penzijní fondy.
za normálních okolností, když jdou rizikové investice nahoru (akcie), tak jdou nízkorizikové (dluhopisy) dolů, to teď neplatí
IW: Jak "drahé" jsou dnes podle vás akcie?
PP: Akcie se mi zdají poměrně drahé, ale mají co dohánět ve vztahu k předraženosti státních dluhopisů, které jsou podle mého názoru nejdražší investicí, které se dá nyní koupit. Především mám na mysli dlouhodobé americké a některé evropské státní dluhopisy se splatností deset a více let. Za normálních okolností, když jdou rizikové investice nahoru (akcie), tak jdou nízkorizikové (dluhopisy) dolů. To teď neplatí.
IW: To jen nahrává tvrzení, že diverzifikace, tedy rozložení portfolia mezi více typů investic, přestává fungovat. Jinými slovy všechno nahoru nebo všechno dolů...
PP: To je "veliké téma". Je proto potřeba najít investice, které mezi sebou nekorelují, tz. není mezi nimi vzájemný vztah. To je samozřejmě velmi těžké. Tradiční přístup - namixovat například komodity a akcie a myslet si, že se budou vyvíjet odlišně - už nefunguje. Problém je, že je většina (pozn. fondů, investičních společnosti, finančních a bankovních poradců) dnes dál "prodává" s tímto předpokladem.
IW: Čím to je? Protože prostě není alternativa, nebo alternativu nechtějí nabídnout?!
jedna z cest k budoucímu úspěšnému investování je zkombinovat přístup momentový a přístup fundamentální
PP: Asi kombinace. Jedna z cest, jak se to dá možná vyřešit, je zkombinovat přístup momentový a přístup fundamentální. Laicky řečeno část portfolia postavit na tom, že v určitých okamžicích jsou akcie historicky levné a vy je koupíte a držíte třeba pět a více let. Druhou část investovat na základě aktuální nálady (momentum) na trhu bez ohledu na to, zda je to drahé nebo levné, a prostě se svézt na krátkém nebo střednědobém trendu.