Bitcoin dosáhl dalšího milníku a jde uživatelům naproti

Virtuální měna Bitcoin je opět o kousek blíže každému z nás, znovu je o něco více součástí každodenního života. Ve značkovacím jazyce HTML5 byl Bitcoinu přidělen vlastní protokol, který jej povyšuje do pozice prvního "oficiálního" internetového platebního systému.
Programovací jazyk HTML, jenž slouží k vytváření internetových stránek, je souborem značek (tagů) s předem naprogramovanými funkcemi. Pokud WWW programátor například chce, aby se na monitoru návštěvníka webu objevil výrazný nápis "Pražská burza", použije v rámci zdrojového kódu webové stránky zápis <strong>Pražská burza</strong>, ve kterém tagy <strong> a </strong> ohraničují pasáž textu, která se zobrazí tučně.
Účelem nově vzniklého protokolu "bitcoin" je umožnit programátorům webových stránek ve spojení s tagem <a> vytvořit odkaz, který na straně uživatele po kliknutí otevře bitcoinového klienta. V prostředí webových vývojářů je nový protokol "bitcoin" nejčastěji přirovnáván k obdobnému protokolu "mailto", který je využíván ve spojení s e-mailovými adresami. Odkaz zapsaný ve zdrojovém kódu jako <a href="mailto:jmeno@domena.cz">odkaz</a> uživateli po kliknutí otevře poštovního klienta s automaticky vyplněnou adresou příjemce zprávy. V případě Bitcoinu zůstává princip stejný, mění se pouze klient. Namísto poštovního klienta se otevře bitcoinový klient, v němž bude vyplněn příjemce virtuální platby a její výše.
Nový HTML standard
Podle bitcoinové komunity by nový protokol "bitcoin" mohl z revoluční virtuální měny udělat plnohodnotnou součást každého internetového prohlížeče. Vznik protokolu je podle mnohých programátorů dokonce nejvýznamnější událostí od samotného vzniku bitcoinové měny. Mezi základní očekávání, vycházející z této události, patří další masové rozšíření Bitcoinu jako univerzální celosvětové měny. Možnost přímého odkazování do bitcoinového klienta by se podle většiny oslovených odborníků měla projevit zejména v růstu počtu e‑shopů či aukčních serverů, které tuto měnu přijímají jako platební možnost. Bitcoin se tak ve své podstatě v rámci HTML5 stává prvním oficiálně podporovaným internetovým platebním systémem.
K úplnému "zlegalizování" Bitcoinu coby oficiální internetové platební metody již nyní zbývá pouze souhlas mezinárodního konsorcia W3C, jež musí celé HTML5 schválit jako oficiální HTML standard. Podle očekávání velké části odborné veřejnosti by k definitivnímu schválení HTML5, a spolu s tím tedy i k definitivnímu přidání Bitcoinu na takzvaný whitelist webových technologií, mělo dojít nejpozději do konce roku 2014. Navzdory názoru velké části ekonomů a analytiků, kteří o Bitcoinu hovoří jako o módní záležitosti a velké bublině, se tak internetová měna evidentně nemusí obávat nejen o přízeň internetových uživatelů a HTML programátorů, ale především hlavního dohlížitele nad webovými standardy, kterým je právě Bitcoinu evidentně nakloněné společenství W3C.
Zdroj: Quartz
Aktuality

