Ekonomická nálada v eurozóně výrazně lepší, než se čekalo. Spotřebitelská důvěra potvrzena na -21,9 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně zůstává oproti předchozímu odhadu nezměněná. V dubnu index dosáhl -22,3 bodu a v květnu se vyšplhal na -21,9 bodu.
Důvěra v maloobchod se zlepšila z dubnových -18,4 bodu na -16,8 bodu, stejně tak se zlepšila důvěra v sektor služeb (-9,3 bodu, duben: -11,1 bodu). Očekávání spotřebitelských cen však spadlo z 15,8 bodu na 15,4 bodu. Stejně tak se zhoršila důvěra v sektor stavebnictví z -31,7 bodu na -33,6 bodu.
Indikátor podnikatelského klimatu se zlepšil z dubnových -1,04 bodu na -0,76 bodu a lépe je na tom i ekonomická nálada - poskočila na 89,4 bodu oproti dubnovým 88,6 bodu, přestože se čekal růst jen na 89 bodů. Nálada se zlepšila ve všech pěti největších ekonomikách eurozóny, tedy v Německu, Francii, Itálii, Španělsku i Nizozemsku.
Důvěra spotřebitelů v některých zemích se však zhoršuje. Spotřebitelská důvěra ve Francii klesla na pětileté minimum a v Itálii, ve spotřebitelích vyvolává pesimismus vysoká nezaměstnanost a pokračující recese.
Naopak spotřebitelé ve Spojených státech vnímají postupné ozdravování na trhu práce a na trhu s nemovitostmi optimismem. Index důvěry vyskočil na pětileté maximum 76,2 bodu.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své středeční zprávě předpověděla Evropě nepříliš příznivou budoucnost. Hospodářský růst bude malý a region bude dalece zaostávat za Spojenými státy a Japonskem. Evropské centrální bance OECD doporučila snížit depozitní sazby a rozšířit kvantitativní uvolňování. Právě předmět snižování depozitních sazeb je však mezi členy rady ECB citlivé téma. Šéf ECB Mario Draghi na tiskové konferenci po oznámení sazeb prohlásil, že banka je sice technicky připravená na to stáhnout depozitní sazbu do mínusu, ale bude důsledně zvažovat veškeré následky, než se k takovému kroku odhodlá.
Podle německého deníku Die Welt začíná Mario Draghi ztrácet mezi členy rady důvěru. I ostatní ho hodnotí jako nejhoršího bankéře ve srovnání s Benem Bernankem a Haruhiko Kurodou. Jaké známky by centrální bankéři dostali ve škole? Lajdákem roku je Mario Draghi
Zdroj: Bloomberg