Nové údaje z Číny naznačily zpomalování ekonomiky (maloobchodní tržby, průmyslová výroba)

Čínské banky poskytly v květnu nové úvěry v sumě 667,4 miliardy jüanů (2,1 bilionu Kč), o přibližně 125 miliard jüanů méně než v dubnu. Investice se zvýšily o 20,4 %, zhruba stejně jako v dubnu. Na dubnové úrovni zůstal i růst průmyslové výroby a maloobchodních tržeb - produkce meziročně vzrostla o 9,2 % a tržby se zvýšily o 12,9 %.
Víkendové statistiky se řadí k podobně vyznívajícím zprávám z minulých týdnů. Ty naznačily, že čínská ekonomika ztrácí dynamiku, protože slabá domácí poptávka není schopna nahradit ochabující poptávku po čínském zboží v zahraničí. Podle sobotních údajů čínský vývoz rostl v květnu nejpomalejším tempem za posledních deset měsíců, zatímco dovoz nečekaně klesl.
Relativně slabé údaje z ekonomiky umožní čínské centrální bance udržovat uvolněnou měnovou politiku. Někteří ekonomové pokládají za možné, že banka by mohla letos dále snížit úrokové sazby, aby snížila úvěrové náklady čínských firem. Tempo růstu čínské ekonomiky se v prvním čtvrtletí nečekaně zpomalilo na 7,7 % ze 7,9 % v posledních třech měsících loňského roku. Za celý loňský rok čínská ekonomika vzrostla o 7,8 % a vykázala nejslabší výkon od roku 1999.
Mezinárodní měnový fond minulý měsíc zhoršil odhad růstu čínské ekonomiky v tomto roce na 7,75 % z dosavadních 8 %. Vláda v Pekingu je ale s ochlazováním ekonomiky srozuměna a pro letošní rok snížila cíl růstu na 7,5 %. Vládní ekonomové agentuře Reuters tento týden řekli, že nové vedení v Pekingu v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Kche-čchiangem bude tolerovat zpomalení až na 7 %, než začne myslet na opatření na podporu růstu.
Zdroj: ČTK