Podílové fondy letos ztrácejí, v průměru kolem 2 %

Naprostá většina domácích podílových fondů letos prodělala. Ztrátové byly zejména dluhopisové fondy, které byly v průměru v minusu o 2,4 %. Zhruba 2% pokles vykázaly akciové a smíšené fondy. Fondy peněžního trhu zaznamenaly průměrnou výkonnost -0,1 %.
ČTK to zjistila z databáze serveru Penízenavíc.cz k 25. červnu 2013. "Ceny aktiv na finančních trzích v letošním roce klesaly hlavně v souvislosti s tím, že by americká centrální banka mohla začít s omezováním svého programu kvantitativního uvolňování dříve, než investoři původně předpokládali. To bylo po několik let adrenalinem v žilách finančních trhů, z nichž řada vystoupala na rekordní maxima. Nyní, když má Fed s 'dopingem' přestat, kondice finančních trhů klesá," popsal vývoj šéfredaktor serveru Penízenavíc.cz Petr Rozkošný.
"Vypadá to jako paradox, ale větším výprodejem prošly akcie rozvíjejících se trhů," doplnil analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Index S&P 500 je na půlročním horizontu v plusu 13 % a tomu podle něj vesměs odpovídá i výkonnost fondů zaměřených na akcie USA. Rozvíjejícím se trhům uškodil i neklid v Turecku a Brazílii či nejistota v čínské ekonomice. "Vzhledem k počtu a různorodosti fondů je samozřejmě rozptyl v číslech velký," dodal.
K nejvýkonnějším patří akciové podílové fondy investující na japonských akciových trzích, které v tomto roce patří k těm nejvýkonnějším. Naopak "propadákem" jsou letos podílové fondy investující do akcií těžařů zlata.
Dluhopisy: High Yield vítězí
Na dluhopisových trzích se nejvíce dařilo americkým "high yield" dluhopisům, na straně "poražených" se pak po několika měsících ocitly i státní dluhopisy emitované v takzvaných komoditních měnách. Ty podle analytika Broker Consulting Jana Lenera trpěly sníženým zájmem ze strany investorů způsobeným ukončením programu kvantitativního uvolňování a následným růstem výnosů dluhopisů považovaných za "bezpečné přístavy", tedy i amerických státních dluhopisů.
Korekcí prošly i korunové dluhopisové fondy. "V půlročním horizontu jsou domácí fondy státních dluhopisů blízko nuly či v mírné ztrátě," upozornil Tůma. V plusu se drží některé fondy firemních dluhopisů. Fondy krátkodobých dluhopisů a peněžního trhu se i v prvním pololetí drží víceméně "chlupaté nuly". Sazby na peněžním trhu jsou totiž stále velmi nízké, a fondy tak neporážejí spořicí účty. I když i u nových bank na trhu jsou atraktivní sazby podle Tůmy stále vzácnější.
Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, v prvním čtvrtletí roku stoupl o 13,3 miliardy Kč na 248,6 miliardy korun. V roce 2012 naprostá většina domácích podílových fondů vydělala. Ziskové byly zejména akciové fondy, které byly v průměru v plusu o téměř 15 %. Skoro 10% byly výnosy dluhopisových fondů. Průměrná výkonnost peněžních fondů činila 1,5 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
