Evropská centrální banka podle očekávání sazby nesnížila. Je však stále připravená jednat, kdyby to bylo zapotřebí

Evropská centrální banka podle očekávání ponechala sazby nezměněné. Ekonomické oživení je podle Maria Draghiho nejspíš dostatečné. Depozitní sazba zůstává na 0% a hlavní úroková sazba na 0,5 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.
Tisková konference Maria Draghiho:
14:35 Draghi: Uvolněnou monetární politiku zachováme tak dlouho, jak to bude potřeba.
14:36 Draghi: Budeme sledovat všechna příchozí data.
14:37 Draghi: Inflace bude kolísat. V červnu tempo podle předběžných údajů zrychlilo na 1,6 %.
14:37 Draghi: Zlepšení na finančních trzích se propracuje do reálné ekonomiky.
14:38 Draghi: Strukturální reformy musejí pokračoval. Vysoké státní dluhy budou brzdit ekonomiku.
14:39 Draghi: Cenové tlaky by se měly ve střednědobém horizontu redukovat.
Euro se po zahájení tiskové konference okamžitě zřítilo na 1,29 EUR/USD.
14:42 Draghi: Vlády musejí zavádět strukturální reformy, aby podpořily ekonomický růst a zaměstnanost.
14:42 Draghi: Fragmentace na úvěrovém trhu se musí dále snižovat.
ECB očekává, že úrokové sazby zůstanou na stejné, nebo nižší hladině "delší dobu".
14:45 Draghi: OMT je efektivní nástroj. Jsme připraveni ho spustit, podmínky jsou známé.
14:51 Draghi: "Delší doba" je "delší doba". Není to šest měsíců, není to dvanáct měsíců, je to prostě "delší doba".
14:52 Draghi: Rozhodnutí o zachování sazeb na "delší dobu" bylo jednomyslné.
14:53 Draghi: Měli jsme rozsáhlou debatu o snížení úrokových sazeb. Ale ekonomický růst, který předvídáme na druhou polovinu roku, se zdá být v chodu, poslední data byla příznivá, proto jsme se jednomyslně shodli na dnešním rozhodnutí.
14:55 Draghi: Likvidity je dost. Už jsme několikrát řekli, že utažení monetární politiky je v případě ECB daleko. Jsme technicky připravení sazby snížit a tuto možnost si do budoucna necháváme otevřenou.
Euro klesá oslabuje pod 1,29 EUR/USD.
15:00 Draghi: Je potřeba si uvědomit, že ekonomika eurozóny se nezlepšuje, pouze se zpomalil její propad. Naše rozhodnutí neovlivnily ostatní centrální banky.
15:03 Draghi: Jednáme v rámci svého mandátu. Zvažujeme všechny faktory a podle toho se rozhodujeme. Nečiníme rozhodnutí na základě kroků ostatních centrálních bank.
15:04 Draghi: Otázka je, jak jednat ve volatilním prostředí. My se rozhodujeme ve střednědobém horizontu, ale v případě volatility, která není způsobena naší vinou, nemůžeme tušit, zda je krátkodobá, nebo bude mít dlouhé trvání. Proto jsme dnes rozhodli, jak jsme rozhodli.
15:06 Draghi: OMT je připraven k použití. Až se k tomu rozhodneme, dozvíte se to včas.
15:07 Draghi: Necílujeme měnový růst, byť se domníváme, že je pro ekonomický růst a stabilitu podstatný.
Portugalsko dosáhlo pozoruhodných výsledků. Určitě to byla bolestivá cesta a výsledky, kterých země dosáhla jsou signifikantní a vskutku pozoruhodné, pokud ne přímo mimořádné.
15:08 Draghi: Portugalsko dosáhlo pozoruhodných výsledků. Určitě to byla bolestivá cesta a výsledky, kterých země dosáhla, jsou signifikantní a vskutku pozoruhodné, pokud ne přímo mimořádné. Myslím si, že za to vděčíme především ministru Gasparovi, který právě odstoupil. Nová ministryně financí je schopná žena, myslím si, že je země v dobrých rukou.
Jak vypadají "pozoruhodné výsledky" Portugalska?
15:16 Draghi: OMT do této chvíle přinesl obrovské výhody pro všechny. Jsou vlády, které toho využily více, jiné méně, ale to je jejich zodpovědnost, k tomu program OMT vytvořen nebyl.
15:18 Draghi: Myslím si, že se všichni shodneme na tom, že nízké úrokové sazby mohou pro finanční trhy představovat riziko, ale v tuto chvíli jsme zvážili všechny faktory a rozhodli jsme se takto.
Evropská unie se musí připravit na další možnou krizi. Kromě nepokojů v Egyptě, které by mohly mít vliv na ceny ropy, se objevují trhliny na periferii unie. Portugalská vládní koalice čelí politické krizi poté, co v tomto týdnu odstoupili hned dva ministři - šéf resortu financí Vitor Gaspar a ministr zahraničí Paulo Portas. Bez těchto dvou se pod koalicí premiéra Coelha zatřásla židle a investoři znejistěli. Výnos desetiletých státních dluhopisů vyletěl ve středu až na 8,1 %, nejvýše od listopadu loňského roku, a hlavní akciový index PSI20 odepsal přes 5 %. Premiér Coelho se snaží trhy uklidnit tím, že vláda demisi dvou ministrů ustojí, a už se sešel s Portasovou Lidovou stranou, aby si zajistil její podporu v parlamentu. První jednání však byla údajně neúspěšná.
Mario Draghi bude muset čelit nejen ekonomickým, ale i politickým problémům. Situace v Portugalsku v kombinaci se zlepšujícím se stavem amerického trhu práce a nečinností ECB by mohl výrazně oslabit euro. Analytici Barclays dokonce předvídají pád o 3 % na 1,26 EUR/USD ze současných 1,30 EUR/USD.
Na konci června Mario Draghi vystoupil ve francouzském Národním shromáždění, kde přednesl řeč o potřebě bankovní unie. Bankovní unie však podle něj není jedinou oblastí, v níž by si státy EU měly být blíže. Draghi by nejraději Evropu viděl jako plně funkční ekonomickou i politickou unii.
Počet nezaměstnaných dále roste, aktivita ekonomiky se však zlepšuje
Sektor služeb v eurozóně si v červnu vedl stejně jako zpracovatelský sektor lépe. Německý a irský sektor služeb opět expanduje, zatímco španělský, italský a francouzský zůstávají pod hranicí padesáti bodů. Tempo propadu se však až na Itálii zpomalilo. Kompozitní PMI se přiblížil ke stabilitě, kontrakce tak zvolnila. Oblasti zaměstnanosti a nových zakázek v červnu dále klesaly, přesto však pomalejším tempem. Zlepšení vykázalo Irsko, které dokázalo vytvářet pracovní místa jak ve službách, tak ve zpracovatelském sektoru.
Míra nezaměstnanosti v Irsku tak za červen klesla na tříleté minimum 13,6 %. Celková míra nezaměstnanosti v eurozóně však v květnu vzrostla na 12,2 % z dubnových revidovaných 12,1 %. Nezaměstnanost mladých zůstává obrovským problémem, ve Španělsku dále roste a bez práce je zde přes polovina lidí do 25 let.
Zpracovatelský sektor eurozóny se na konci druhého čtvrtletí letošního roku také posunul o krok blíže stabilitě. Pokles produkce i nových zakázek se zpomalil a průměrný PMI za celé čtvrtletí (47,9 bodu) byl nejvyšší od prvního kvartálu 2012. Přesto se však index už od srpna 2011 nachází pod hranicí padesáti bodů oddělující expanzi od propadu v odvětví.
V květnu se výrazně dařilo maloobchodu. Tržby nečekaně vzrostly oproti předchozímu měsíci o celé procento, přestože se čekal skromnější nárůst o 0,3 %. Meziročně naopak o 0,1 % klesly, analytici však předvídali mnohem horší pokles 1,9 %.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
