Banky se podle globálního výboru dále liší ve vyhodnocování rizik

Největší světové banky se výrazně liší ve způsobech, jakým vyhodnocují rizika ve svých rozvahách, a některé finanční instituce budou možná muset zvýšit své kapitálové rezervy pro krytí případných ztrát. Vyplývá to z páteční zprávy Basilejského výboru pro dohled nad bankami, který tvoří bankéři velkých centrálních bank.
Pravidla kapitálové přiměřenosti mají zabránit opakování dluhové krize podobné té, která se objevila před pěti lety. Banky podle regulí musejí dát stranou 7 % kapitálu na ochranu před případnými ztrátami z rizikových aktiv. Banka ale může ukazatel finančního zdraví zvýšit o až 2 procentní body podle toho, jaký model výpočtu rizik použila.
Názory na to, co to jsou riziková aktiva a jaké množství kvalitního kapitálu je potřeba na ochranu před případnými ztrátami, se ale podle Basilejského výboru mezi bankami liší. To tak prý některým z nich umožňuje dát stranou méně kapitálu pro případ, že by s začaly mít problémy s rizikovými investicemi.
Výbor navrhl několik opatření v podobě mimořádných instrukcí od regulátorů nebo možného vyjasnění stávajících pravidel. V delší časové perspektivě bude uvažovat o tom, zda interní modely používané bankami nějak neukáznit.
Zdroj: ČTK