Češi zkracují dovolené, třetina má v létě jen týden volna vcelku

Češi zkracují své dovolené, 35 % lidí si v létě vybere nejvýše týden volna v kuse. Čeští zaměstnanci si v létě vybírají nejčastěji mezi jedním a dvěma týdny volna vcelku. Vyplývá to z šetření portálu Jobs.cz, do něhož se letos zapojilo 1 037 respondentů, které poukazuje na rozšiřování fenoménu krátkých a ultrakrátkých dovolených. Zatímco loni si hlavní dovolenou mezi jedním až dvěma týdny zvolila takřka polovina zaměstnanců, letos jejich podíl klesl na 38 %.
Méně než týden volna v kuse si letos v létě plánuje vybrat 13 % zaměstnanců (loni 11 %), přesně týden vcelku zvolí 22 % (loni 16 %). Dlouhé dovolené naopak zůstávají spíše výjimkou. Více než tři týdny volna vcelku si letos vybere 13 % zaměstnanců (loni 11 %), dva až tři týdny dovolené v kuse plánuje 14 % (loni 13 %) lidí.
"V českém prostředí se dále rozšiřuje fenomén krátkých, rozdrobených dovolených. Jednou z příčin je nejspíše také nepříliš uspokojivý vývoj domácí ekonomiky a s ním spojená zvýšená opatrnost lidí, kteří se ve větší míře snaží prokazovat svoji nepostradatelnost pro zaměstnavatele. Určitě však nejde o příčinu jedinou," míní Tomáš Ervín Dombrovský, analytik ze společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje.
V evropském kontextu se tuzemský přístup poněkud vymyká, v řadě zemí jsou obvyklé třítýdenní i delší dovolené v kuse. Výsledkem české dovolenkové askeze je mimo jiné fakt, že pouze necelá třetina zaměstnanců si během roku vybere veškeré volno, na které má nárok.
Co se týče koordinace letních dovolených, v 55 % případů se na termínech domluví spolupracovníci v rámci týmu a vedení domluvu obvykle jen s minimem připomínek akceptuje. Naopak v 29 % je plánování dovolených centrální, ve 12 % jde o plánovanou celozávodní dovolenou, v dalších 17 % plán dovolených určuje nebo výrazně upravuje vedoucí. Ve zbývajících 16 % se pracovníci mezi sebou nijak nekoordinují a čerpají dovolenou dle libosti.
Zdroj: ČTK
Aktuality
