Stojí za růstem cen ropy Egypt? Vůbec ne, tvrdí analytici

Ceny ropy se od svržení egyptského prezidenta Mursího minulý měsíc vyšplhaly nahoru. Analytici se však přou o to, jestli je situace v Egyptě opravdu klíčovým faktorem, který ceny vyhání nahoru, a kam až ceny porostou - pokud vůbec.
Egypt není producentem ropy, ale neklid v zemi přesto investory znervózňuje, protože by se mohl přelít do sousedních zemí, které už ropu těží. Nemluvě o tom, že velká část celosvětové ropné produkce se převáží skrz Suezský průplav.
Cena ropy Brent se v pátek ráno pohybovala kolem 109,67 dolarů za barel, zhruba o 3,6 % výše od chvíle, kdy byl svržen egyptský prezident Mursí, a cena ropy WTI vyskočila od té doby o zhruba 6 % na 107,32 dolarů v pátek ráno.
I přes násilí v Egyptě, které si vyžádalo už přes 600 obětí a hrozí, že přeroste v občanskou válku, Capital Economics tvrdí, že se jedná pouze o jeden z faktorů ovlivňujících ceny ropy. A není ani klíčový.
"Zatímco přerušení dodávek (například z Libye, Iráku a Nigérie) v růstu cen hrálo roli, situaci v Egyptě bychom přisoudili maximálně dvou nebo třídolarový vliv na celkový pohyb cen," napsal v poznámce Julian Jessop, šéf komoditního research oddělení Capital Economics.
Jessop dodal, že od Arabského jara nedošlo k přerušení dodávek ropy a plynu skrz Suezský průplav a že egyptská armáda, Spojené státy a další regionální mocnosti, jako Saúdská Arábie, nepřipustí, aby k tomu došlo nyní.
"A i kdyby došlo k velmi nepravděpodobnému narušení, Spojené státy a jejich spojenci by zabránili růstu cen ropy tím, že by uvolnili své strategické zásoby," dodal. Zdražování ropy je podle něj spíše důsledkem rostoucího optimismu v celosvětové ekonomické oživení.
Zdroj: CNBC
Aktuality
