Americké akcie v pondělí ztrácely. Dolů je tlačily energetické firmy

Americké akcie v pondělí ztrácely poté, co si Dow minulý týden připsal nejprudší týdenní pokles za posledních čtrnáct měsíců. Indexy uzavřely v červených číslech a Dow prozatím směřuje k největší měsíční ztrátě od května 2012.
Dow v pondělí odepsal 0,47 %. Oživení zaznamenal technologický sektor, nejlépe si z firem zahrnutých v indexu Dow vedl Intel, přes procento posílily i akcie společností Johnson & Johnson a Boeing. Ztrácely naopak akcie společností Alcoa a Hewlett-Packard, nejvíce odepsaly cenné papíry JPMorgan, která čelí dalšímu podezření, tentokrát jde o korupci. Spojené státy vyšetřují, zda banka nezaměstnávala děti čínských pohlavárů proto, aby si vymohla lepší podmínky.
Dow a S&P 500 mají za sebou první čtyřdenní ztrátovou řadu od začátku roku a uzavřely na nejnižších hodnotách za více než měsíc. S&P 500 odepsal 0,59 % na 1 646,06 bodu a technologický Nasdaq 0,38 % na 3 589,09 bodu, což představuje nejnižší hodnotu za poslední tři týdny. Nejlépe si z firem v S&P 500 vedly Dollar General, Intel a Apple, ztrácely naopak Cliffs Natural, Apache a Peabody Energy.
Investoři vyhlížejí zveřejnění zápisu z červencového zasedání FOMC, v němž budou hledat sebemenší zmínku o plánovaném omezení nákupu dluhopisů. Zápis bude zveřejněn ve středu. Pokračuje růst výnosů amerických dluhopisů. V pondělí výnos desetiletých státních dluhopisů dokonce přeskočil hodnotu z července 2011. Podle některých ekonomů jde o reakci na obavy z Larryho Summerse jako možného nového šéfa Fedu. Na rozdíl od Janet Yellenové se Summers řadí spíše k jestřábům. V průběhu obchodování výnos vyskočil i nad 2,89 %.
"Stále se nacházíme v mrtvé zóně, kde není žádný katalyzátor - žádný Fed, žádné výsledky firem, jsou letní prázdniny a tak dále," napsal Jeff Saut z Raymond James & Associates v pondělní poznámce investorům. "V krátkodobém horizontu nás asi čekají výprodeje, ale dlouhodobě zůstáváme optimisty," dodal.
Ceny ropy mírně klesly
Světové ceny ropy zahájily týden mírným poklesem. Trh oslabilo zejména vybírání zisků ze silného růstu z minulého týdne. Ropu ale na druhou stranu dále podporují nepokoje v Egyptě a výpadky vývozu z Libye. Cena severomořské ropy Brent klesla o 70 centů na 109,70 dolaru za barel. Minulý týden Brent získal zhruba dvě procenta. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 46 centů na zhruba 107 dolarů za barel.
Brent se ve čtvrtek vyšvihl až na čtyřměsíční maximum 111,53 dolaru. Obchodníci nyní prodávají, aby si z růstu cen zajistili zisky, řekli analytici agentuře Reuters.
Od středy zemřelo v Egyptě kvůli politickým střetům nejméně 850 lidí. Egypt sice není významným producentem ropy, ale kontroluje Suezský průplav, jednu z nejrušnějších námořních cest na světě. Přes něj a ropovodem z pobřeží Rudého moře k Alexandrii na pobřeží Středozemního moře proudí z Blízkého východu asi 4,5 milionu barelů ropy denně.
Protesty a stávky zaměstnanců nadále ochromují vývoz ropy z Libye. Většinu ropných terminálů v zemi ale dále blokují protesty a vývoz nadále dosahuje méně než poloviny normálního objemu.
Zdroj: ČTK, Bloomberg