US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,59 %
NASDAQ+0,44 %
DOW JONES+0,65 %
PX+1,16 %
ČEZ+1,88 %
NVIDIA+0,29 %

Do konce srpna prohlášeno 1 454 konkurzů, meziročně o 17 % více

Celkový počet prohlášených konkurzů stoupl v Česku letos do konce srpna meziročně o 17 % na 1 454. V samotném srpnu činil počet konkurzů 165, což bylo o sedm více než před rokem.

Redakce IW
Redakce IW
3. 9. 2013 | 11:04
Bankrot

Polovina se jich v srpnu týkala živnostníků. Nejvíce konkurzů bylo stejně jako v červenci prohlášeno v odvětví velkoobchodu, maloobchodu a stavebnictví. ČTK o tom dnes informovala společnost Creditreform.

Počet insolvenčních návrhů letos do konce srpna vzrostl o téměř třetinu na 23 431. Vývoj u spotřebitelů je v letošním roce stagnující, nárůst za stejné období činí necelých 5 % na 16 399. V srpnu bylo podáno 2 906 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 435 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 454 u nepodnikajících živnostníků a 2 017 u spotřebitelů.

Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. V srpnu o něj požádalo 2 363 osob. Ze všech žádostí bylo povoleno v 1 908 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v srpnu 51 dlužníků. To je v letošním roce druhý nejvyšší počet. V ostatních případech bylo řešeno nastavením splátkového kalendáře.

I v posledních čtyřech měsících roku očekává Creditreform mírný růst insolvenčních návrhů. U firem se insolvence budou nadále týkat zejména malých a středních firem a bude pokračovat čištění trhu u nepodnikajících živnostníků. U spotřebitelů bude počty insolvenčních návrhů nadále ovlivňovat zejména faktor zaměstnanosti. "Očekáváme pokračování diferenciace zadluženosti spotřebitelů podle jednotlivých krajů a zvýšení podílu movitějších žadatelů o oddlužení," odhadla společnost.

Zdroj: ČTK

BankrotČeská republika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Železná pravidla akciového trhu

Železná pravidla akciového trhu

25. 9.-Andrej Rády
Pravidla a doporučení pro investování