Americké akcie ve čtvrtek zasáhl další výprodej. Obavy investorů z finančního vakua narůstají

Americké akcie ve čtvrtek oslabovaly. Investory nadále znepokojovala bezvýslednost diskuze amerických politiků o rozpočtu a nepotěšila je ani zpráva institutu ISM, podle níž aktivita v sektoru služeb v září zpomalila více, než se čekalo. Páteční data z trhu práce, která investoři vyhlíželi kvůli jejich možnému vlivu na rozhodnutí Fedu o dalším směřování monetární politiky, nakonec v důsledku nečinnosti vlády zveřejněna nebudou, klíčové úřady jsou totiž zavřené.
Americká vláda neměla kvůli sporům obou stran v Kongresu již třetí den k dispozici peníze na běžný provoz. To znamená nucenou dovolenou pro statisíce státních zaměstnanců, uzavřené brány mnoha úřadů a institucí i přerušení řady státních programů. Prezident Barack Obama dále odmítá jakýkoli kompromis s republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů, což znamená, že současná patová situace může trvat delší dobu. Podle analytiků reálně hrozí, že prodlužování tohoto stavu povede ke snížení spotřebitelské poptávky a zpomalení růstu amerického hospodářství.
Dow oslabil o 0,90 % na 14 996,48 bodu, širší S&P 500 odepsal shodně 0,90 % na 1 678,66 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,07 % na 3 774,34 bodu. Největší ztráty zasáhly sektory služeb a základních materiálů, pouze kolem půl procenta naopak odepsaly telekomunikační sektor, energetické tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.
Index volatility VIX rostl v první polovině čtvrteční obchodní seance až o 12 %, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od konce června. V druhé polovině dne se však trhy stabilizovaly a index VIX mírně klesl. Čtvrteční seanci tak nakonec uzavřel "pouze" o 6,27 % výše na 17,67 bodu.
Investory krátce před 20.30 SELČ znepokojila zpráva o střelbě poblíž washingtonského Kapitolu. Televizní stanice ABC a NBC přinesly informaci, že se útočník ještě před střelbou před Kapitolem pokusil prorazit bránu Bílého domu. Stanice ABC později doplnila, že podezřelý (neznámá žena) je mrtvý. Agentura AP dodala, že se na místě nachází také minimálně jeden zraněný policista. Mimořádná bezpečnostní opatření, která budovu Kapitolu neprodyšně uzavřela, byla kolem 21.00 SELČ odvolána.
Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:
- Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vystoupil s projevem, v němž zopakoval, že s republikány o Obamacare vyjednávat nebude, protože si reformu berou jako rukojmí a sami nevědí, co chtějí krizí získat.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v září nečekaně klesl na 54,4 bodu (odhad: 57 bodů, srpen: 58,6 bodu).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu vzrostl o pouhý tisíc na 308 tisíc. Analytici přitom očekávali, že vzroste na 315 tisíc.
- Počet zaměstnanců, které se podniky v USA chystají propustit, se v září ve srovnání s předchozím měsícem snížil o pětinu. Propouštění ve zdravotnickém sektoru se však meziměsíčně více než zdvojnásobilo.
- Spojené státy v pátek data z trhu práce nezveřejní. Proč je to vlastně dobrá zpráva?
- Warren Buffett o americké krizi: "Dostaneme se až na hranici absolutní idiocie, ale nepřekročíme ji."
- Bývalý americký ministr financí Hank Paulson: "Občas je zapotřebí krize, aby se vyřešilo něco nepopulárního. Doufám, že to není tento případ."
Akcie provozovatele sítě nemocnic Tenet Healthcare posílily o 5,40 % poté, co ratingová agentura Fitch na základě dokončení akvizice konkurenta Vanguard Health System potvrdila dluhový rating Tenet Healthcare na stupni B.
Výrobce alkoholických nápojů Constellation Brands (+3,24 %) reportoval své finanční výsledky, které na úrovni zisku předčily očekávání analytiků. Firma za své druhé fiskální čtvrtletí vykázala zisk na akcii 7,74 USD při tržbách 1,46 miliardy USD (odhad tržeb: 1,53 miliardy USD). Očištěný zisk na akcii dosáhl 0,96 USD na akcii (odhad: 0,88 USD). Společnost ve druhém čtvrtletí úspěšně dokončila akvizici pivovaru Grupo Modelo z koncernu Anheuser-Busch InBev a nyní oznámila, že očekává celoroční očištěný zisk na akcii v rozmezí 2,80 až 3,10 USD.
Růstových příběhů však ve čtvrtek na amerických burzách bylo jako šafránu. Akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla navázaly na středeční prudký pokles a odepsaly dalších 4,27 %. Cenné papíry Tesla Motors se pod prodejní tlak dostaly kvůli zveřejnění videa hořícího vozu Tesla Model S. Incident se udál v úterý ráno nedaleko Seattlu, řekl listu USA Today policista Chris Webb. Řidič vozidla se podle něj domnívá, že na dálnici najel na kovový předmět, po čemž auto začalo hořet. Firma autenticitu záznamu potvrdila a uvedla, že se případu podrobně věnuje.
Cenné papíry provozovatele sociální sítě Facebook oslabily navzdory zvýšení cílové ceny od analytiků z Macquarie o 2,19 %. Macquarie posunula cílovou cenu na akcie Facebook z 49 na 62 USD. "Facebook úspěšně pokračuje v monetizaci rostoucího počtu uživatelů, kteří se ke svému účtu přihlašují přes mobilní zařízení, a lze očekávat, že se tento trend pozitivně promítne do finančních výsledků za třetí čtvrtletí," stojí ve vyjádření analytiků.
Americký internetový gigant Google (-1,34 %) koupil sanfranciskou firmu Flutter, která vyvíjí software pro rozpoznávání gest. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Technologie, pomocí které je možné gestikulací ovládat počítačové aplikace a různé přístroje, se zatím s výjimkou herních konzolí masově nepoužívá. Akvizice vyvolala dohady, že Google plánuje technologii rozpoznávání gest integrovat do svých laptopů Chromebook a mobilních přístrojů Nexus. Pokud se tak skutečně stane, napodobí Google jihokorejský Samsung, který rozpoznávání gest nedávno zahrnul do svého chytrého telefonu Galaxy S4.
Euru nahrávala evropská makrodata i americký shutdown
Dolar ve čtvrtek už pátým dnem v řadě klesal vůči koši hlavních světových měn a propadl se až na nejnižší hodnotu za osm měsíců. Investoři jsou nervózní kvůli částečnému uzavření vládních úřadů v USA, které kvůli rozpočtové krizi trvá již třetí den. Náladu na trhu ale zhoršila i nejnovější zpráva ze sektoru služeb. Kurz eurodolaru zahajoval nad hladinou 1,358 a kolem desáté hodiny se pohyboval kolem 1,362.
Euru pomáhají k růstu i nejnovější evropská makrodata. Maloobchodní tržby v eurozóně byly totiž vyšší, než se čekalo, stejně tak sektor služeb v eurozóně oživuje a nárůst zaznamenal i sektor služeb v Itálii. Tam se rovněž stabilizovala politická situace, neboť ve středu tamní parlament vyslovil důvěru vládě premiéra Enrika Letty. Vůči japonskému jenu dolar v první polovině dne posiloval, a to až nad 97,80 USD/JPY. Poté ale prudce oslabil až k 96,90 USD/JPY a po uzavření amerických burz se pohyboval poblíž 97,25 USD/JPY.
Světové ceny ropy navzdory příznivým údajům z čínské ekonomiky mírně klesaly. Trh se totiž obává, že omezení vládních služeb v USA bude trvat delší dobu, což by snížilo poptávku Američanů po energii. Severoamerická lehká ropa WTI oslabila o 80 centů na 103 USD za barel. Cena severomořské ropy Brent byla po většinu dne v mírně záporných číslech a kolem desáté hodiny se obchodovala se ztrátou 0,36 % za 108,70 USD za barel.
Cena zlata ve čtvrtek zahajovala na hladině 1 315 USD za trojskou unci a v průběhu celého dne se pohybovala v pásmu 1 305 až 1 320 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, Bloomberg