Obchodní dohodu EU a USA odklad jednání neohrozil, míní experti

Nynější odklad druhého kola rozhovorů o ambiciózní obchodní dohodě mezi EU a USA není pro osud smlouvy označované jako TTIP zásadní, shodují se analytici oslovení ČTK. Rozhovory, které se měly konat tento týden, byly odloženy kvůli trvajícímu zablokování amerických vládních financí. Na přání obou stran dohodu uzavřít se podle odborníků nic nemění, její dokončení ale čekají nejspíš až někdy v letech 2015 až 2016.
"Pokud se to nepotáhne do nekonečna, tak jsou cesty, jak ztracený čas dohnat," řekl zdroj z Evropské komise obeznámený s vyjednáváním. Americká strana minulý pátek kvůli domácím finančním problémům odvolala přílet desítek expertů do Bruselu na druhé kolo jednání o smlouvě. Diskutovat se mělo celý tento týden. Poprvé se týmy sešly v červenci ve Washingtonu.
Podle analytika Romaina Parda ze Střediska evropské politiky (EPC) se jedná spíše o "škytnutí" než o vážnou překážku uzavření dohody. Připomněl, že neexistuje termín, do kdy je potřeba smlouvu uzavřít. "Evropská komise by ji chtěla mít hotovou před koncem svého funkčního období v prosinci 2014. Také vláda prezidenta Baracka Obamy by chtěla dohodu uzavřít dokud je u vlády, což znamená do roku 2016," podotkl Pardo.
Fredrick Erixon z Evropského střediska pro mezinárodní politickou ekonomii (ECIPE) si myslí, že podstatná není rychlost jednání, ale obsah dohody. "Dobrá smlouva může být vypracována tak do dvou let, termín do konce roku 2014 mám za nerealistický. Ale mohlo by se to dotáhnout do konce roku 2015," míní.
Ambiciózní dohoda dvou už nyní největších světových obchodních partnerů nazvaná Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky ve vzájemném obchodu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur denně.
Kromě nejrůznějších tarifů a snah o otevření trhů pro investice a služby se jednání zaměřují též na bariéry "za celnicí", tedy na rozdíly v technických regulacích, standardech či schvalovacích procedurách. Například automobily by nemusely procházet podobným schvalovacím procesem na obou stranách Atlantiku.
Podle Erixona je ale část témat rozhovorů velmi politicky kontroverzní, například otázka ochrany dat či jejich přenositelnosti. Někteří poslanci Evropského parlamentu v minulých týdnech volali po zmrazení jednání o TTIP v souvislosti s údajným nelegálním sledováním dat a odposlechy, kterých se v EU údajně dopouštěly americké tajné služby.
Zemědělství, v EU i USA silně dotované, označil za problematickou oblast analytik Pardo. Výraznou podporu z veřejných peněz má také letecký průmysl, připomněl. Velmi se také liší pohledy obou stran na otázku ochrany životního prostředí a zdravotní nezávadnosti potravin. "Některé členské země EU už vyjádřily své znepokojení, že by TTIP mohla podrýt vysoké evropské standardy," připomněl Pardo.
Důsledky úspěšného uzavření dohody TTIP by podle Parda ale mohly být daleko širší než jen zamýšlené další zvýšení obchodu mezi Evropou a Amerikou. Kvůli své velikosti by mohla smlouva sloužit jako základ pro ustavení celosvětového obchodní standardu a oživit tak Světovou obchodní organizaci (WTO). Je však podle něj potřeba, aby bylo vyjednávání transparentní a rozptýlilo možné obavy z ohrožení vysokých evropských standardů v oblasti ochrany práv zaměstnanců, soukromí, zdraví či bezpečnosti práce. Jinak prý může TTIP čekat podobný osud jako potkal smlouvu ACTA zaměřenou proti padělatelství.
Zdroj: ČTK