Odboráři v těžební firmě OKD vyhlásili stávkovou pohotovost

Odboráři v úterý v těžební firmě OKD vyhlásili stávkovou pohotovost. Bude trvat, dokud nebude dojednána nová kolektivní smlouva pro roky 2014 až 2018, o které už se ve firmě jedná déle než rok.
ČTK to řekl předseda odborové organizace Dolu Paskov Rostislav Palička. Odboroví předáci vyhlásili stávkovou pohotovost, poté co probrali návrh kolektivní smlouvy, který v pondělí oběma stranám předložil zprostředkovatel.
"Stávková pohotovost je vyhlášena vzhledem k tomu, že už se vyjednává více než rok. Teď je tu návrh zprostředkovatele, určitě to není podle představ zaměstnanců, to ponížení tam nějaké bude," řekl Palička. Určité věci kolem návrhu je podle něj potřeba doladit, a pokud jej přijme zaměstnavatel, odboráři návrh předloží zaměstnancům v anketě, zda s ním budou souhlasit.
Zprostředkovatel předložil návrh, který by podle odborů znamenal 6% snížení mezd. Zatímco základní mzda by vzrostla o 3 %, zrušily by se příspěvky na dovolenou a na Vánoce a snížilo by se odstupné. "Pouze 6% snížení mezd navrhované zprostředkovatelem je nižší než námi očekávaných 10 %. Na druhou stranu se zdá, že odboráři jsou ochotni na takovéto snížení přistoupit. Zpráva je podle nás mírně negativní, když 6% snížení znamená pro NWR nutnost hledat úspory jinde," komentuje možný vliv na mateřskou společnost OKD analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Společnost OKD nechce zatím podle mluvčího Marka Síbrta k návrhu smlouvy zaujímat jednoznačný postoj, s návrhem se nejdříve musí detailně seznámit a provést analýzu, jaké by měl pro firmu finanční dopady. "Obecně jsme ochotni ze svých požadavků také ustoupit a věříme, že se nám podaří dosáhnout kompromisní dohody akceptovatelné pro obě strany, která OKD umožní zůstat konkurenceschopnou společností i při současných podmínkách na trhu," uvedl Síbrt.
O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odbory s vedením OKD od loňského srpna. Její platnost byla prodloužena ze tří na pět let, má platit pro roky 2014 až 2018. Původně se jednalo o smlouvě na roky 2013 až 2017, letos na jaře však vyjednávání uvázla na úsporných opatřeních, která začala firma zavádět kvůli špatným hospodářským výsledkům.
Chystané omezování příspěvků na dovolenou a Vánoce, takzvaných 13. a 14. platů, bylo jedním z hlavních důvodů, proč letos horníci vyšli demonstrovat do ostravských ulic. Podle odborů by zaměstnanci v důsledku přišli o 20 % platu. Vedení OKD uvedlo, že nechtělo plošně snižovat platy, jen příplatky, ale tarifní mzdy by zaměstnancům zůstaly ve stejné výši. Obě strany se nakonec dohodly, že o nové kolektivní smlouvě budou vyjednávat před zprostředkovatelem.
Stávková pohotovost byla v OKD i loni. Tehdy se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na tom, o kolik porostou mzdy. Odboráři chtěli vyhlásit stávku, avšak nemohli, protože k referendu o stávce přišlo málo lidí. Pak přijali návrh zprostředkovatele, podle kterého se zvedly mzdy o 3 %.
Zdroj: ČTK