Kanada a EU dnes nejspíš uzavřou rozsáhlou obchodní dohodu

Rozsáhlou obchodní dohodu mezi Kanadou a Evropskou unií by měli v pátek v Bruselu definitivně uzavřít kanadský premiér Stephen Harper a předseda Evropské komise José Barroso. S úspěšným koncem jednání, která začala už v roce 2009, souvisí také tento týden oznámené zrušení kanadských víz pro české občany.
Velmi rychle je tak nyní dokončována první smlouva podobného druhu mezi EU a některou ze zemí skupiny nejsilnějších světových ekonomik označovaných jako G8. Měla by ulehčit vzájemný přístup na trh druhé strany a podle dostupných odhadů by mohla do sedmi let znamenat pro unii ročně asi 11,6 miliard eur a pro Kanadu okolo osmi miliard eur. Podobnou rozsáhlou smlouvu nyní EU vyjednává také s USA, dohoda s Kanadou by mohla vytvořit "předmostí" pro její uzavření.
Česko přitom hrozilo kanadskou smlouvu potopit, pokud Toronto nezruší vízovou povinnost zavedenou shodou okolností také v roce 2009. Kanada víza obnovila kvůli přílivu Čechů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání. Nyní oznámila, že vízovou povinnost v brzké době zruší.
Velká část smlouvy, označované jako CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) je domluvená už od loňského roku. Jednání se zasekla letos v zimě na tématech jako jsou léčiva, export i ochrana mléčných a masných výrobků či problematika přístupu k veřejným zakázkám. Mluvčí Evropské komise ale ve čtvrtek prohlásil, že rozhovory se nyní skutečně pohnuly kupředu a Barroso s Harperem se schází s cílem je uzavřít.
Podle údajů Evropské komise byla Kanada v roce 2012 dvanáctým nejvýznamnějším obchodním partnerem unie, připadalo na ni 1,8 % celkového vnějšího obchodu. Pro Kanadu ale EU byla druhý nejdůležitější partner po sousedních USA, do Evropy vyvážela okolo 9,5 % svého exportu. Celková obchodní výměna dosáhla 61,6 miliard eur.
Zdroj: ČTK