Co generace, to investiční strategie

Každá generace vyrůstala v jiných podmínkách a potýká se s odlišnými ekonomickými požadavky. To má zásadní vliv na jejich finanční návyky a postoje k investování. Co může pomoci optimalizovat a zefektivnit portfolia jednotlivých věkových skupin investorů? Podívejme se na investiční návyky a doporučení pro jednotlivé generace podrobněji.
Baby boomers (narození 1945–1965)
Baby boomers jsou většinou v důchodu nebo se k němu blíží. Odborníci zpravidla doporučují přesunout penzijní fondy z rizikových aktiv, jako jsou akcie, do dluhopisů nebo fondů peněžního trhu, boomeři se ale tuto radou vždy tak úplně neřídí. Část z nich investuje výhradně do akcií a téměř polovina jich má rizikovější alokaci, než jakou analytici doporučují.
Baby boomers mají vyšší kupní sílu než kterákoli jiná generace, což ovlivňuje investiční prostředí i ekonomiku. Pokud přitom chtějí investovat do individuálních akcií, ne do indexů, měli by to dělat pouze v případě, že mají čas a chuť se intenzivně věnovat analýze konkrétních firem. A to nejen v době nákupu akcií, ale po celou dobu jejich držení. To ostatně platí obecně pro investice do jednotlivých akcií.
Ve srovnání s ostatními generacemi mají baby boomers nejvíce aktiv a preferují agresivnější přístup k riziku při dlouhodobém investování. Mnozí z nich v USA také kupovali v průběhu života domy nejen pro vlastní bydlení, ale i pro investiční účely. Tato generace byla svědkem značného růstu hodnoty nemovitostí během několika desetiletí, což jim umožnilo budovat bohatství právě prostřednictvím těchto aktiv. To potvrzuje i statistika National Association of Realtors, podle které v roce 2022 v USA tvořili největší část kupujících nemovitosti (39 %). Tato generace se na předních pozicích statistik v nákupu a vlastnění nemovitostí drží již od roku 2001.
Mnoho příslušníků této generace blížících se k důchodu chce pokračovat v práci s omezeným rozsahem nebo na méně náročných pozicích, aby si dále budovali solidní kapitál na penzi. Doporučuje se jim přesunout peníze do méně rizikových aktiv, jako jsou dluhopisy nebo fondy peněžního trhu. Důraz je kladen na plné zafinancování důchodu a následné řešení podpory dětí. Rozdělit a vyvážit úspory pro důchod je zásadní.
Generace X (narození 1965–1980)
Příslušníci generace X, někdy také "zapomenuté generace", jsou často opomíjeni v diskuzích o investicích a osobním bohatství. Mnoho z nich začalo investovat na přelomu 90. let a na přelomu tisíciletí, takže pak čelili poklesu akciového trhu a jejich úspory se sotva pohnuly. Častěji než níže popsaní mileniálové vyhledávají pomoc finančních odborníků. Jsou známí jako "sendvičová generace", která se musí starat o stárnoucí rodiče i dorůstající děti.
Příslušníci generace X jsou skeptičtí a z velké části samostatní investoři. Chtějí budovat majetek a dosáhnout vyšších příjmů. Tato generace si dobře uvědomuje, že klíčem k úspěšnému investování je diverzifikace. Proto mnozí z nich zahrnují do svých investičních portfolií například nemovitosti. Ale generace X má historické zkušenosti nejen s boomem nemovitostního trhu v 80. a 90. letech (opět je řeč o USA; v Česku se tato generace po roce 1989 během ekonomické transformace stala základem pro vznikající podnikatelské prostředí), ale také s dopady finanční krize v roce 2008, což samozřejmě ovlivnilo jejich pohled na investice do nemovitostí.
Pro tuto generaci může být velice zajímavou možností termínované životní pojištění. Musí myslet i na zdravotní péči nebo pobyt v domově důchodců. Jakýkoli penzijní plán tak má počítat s pravidelnými měsíčními platbami.
Mileniálové (narození 1980–1995)
Nejstarší mileniálům je kolem čtyřiceti a mají nejvyšší výdělky, zatímco nejmladší jsou pár let po vysoké škole. Mileniálové jsou konzervativní investoři, přičemž až nečekaně velká část z nich podle průzkumů preferuje hotovost namísto akcií, nemovitostí nebo dluhopisů. Část mileniálů dává přednost sociálně odpovědným investicím v souladu s ESG. Často se rozhodují pro jednoduché investice, jako jsou podílové fondy a burzovně obchodované fondy. Při správě penzijních fondů preferují metodu "udělej si sám". Mnozí mají obavy z finančních rizik a nedůvěřují tradičním investicím, podstatná část z nich obrací pozornost ke kryptoměnám.
Mileniálové mají rádi investiční high-tech nástroje. Důležitou roli hraje i takzvané dopadové investování (impact investing) a mnozí v době vysokých cen nemovitostí dávají před nákupem bytu nebo domu přednost crowdfundingu realit, díky kterému se mohou podílet na růstu trhu.
Generace Z (narození po roce 1995)
Pro generaci Z může být snadné zaměřit se pouze na nejznámější investice, jako jsou akcie, podílové fondy, indexové fondy nebo ETF. Další oblasti, jako jsou nemovitosti, komodity, kryptoměny nebo založení vlastního podniku, vyžadují větší analýzu. V době přechodně vyšších sazeb mladé lidi zaujaly i spořicí účty, peněžní trhy a dluhopisy.
Generace Z obvykle preferuje flexibilní životní styl a mobilitu. Mnozí její příslušníci nejsou připraveni na dlouhodobý závazek spojený s vlastnictvím například nemovitosti, což může ovlivnit jejich přístup k jejich nákupu. Místo toho mohou preferovat investice do nemovitostních fondů, akcií firem z realitního sektoru nebo jiných likvidních aktiv.
Investování v mládí je pro ně klíčové, aby mohli v budoucnu těžit z dlouhodobých investic. Čím dříve začnou s investováním, tím lépe. Inspirovat se mohou investičními strategiemi z minulosti. Tak jako pro všechny ostatní je pro ně důležité, aby se v investování vzdělávali a začali klidně po menších částkách investovat do více projektů či typů aktiv (zkrátka nepodceňovat diverzifikaci).
Různé investiční strategie pro různé generace
Investiční strategie každé generace se odvíjí od jejích ekonomických a životních podmínek. Baby boomers mají tendenci držet se akcií a nemovitostí, generace X hledá rovnováhu mezi bohatstvím a životními náklady, mileniálové preferují jednoduché investice a generace Z stále teprve začíná objevovat investiční možnosti.
Bez ohledu na generaci, ke které patříte, je důležité sledovat své cíle a rizika. Svět investic se neustále vyvíjí, a proto je dobrá otevřenost novým přístupům, možnostem a technologiím. Každá investice by měla být promyšlená a založená na dlouhodobém plánu. Zároveň je správné si budovat diverzifikované portfolio investic, abyste minimalizovali rizika a dosáhli stabilního růstu hodnoty v dlouhodobém horizontu.
Zdroj: BrikkApp