US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

ERÚ se dohodl se solárníky na spolupráci po zastavení podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) se dohodl s Českou fotovoltaickou asociací (ČFA) na spolupráci ohledně tzv. chytrých sítí (smart-grids). Zjednodušit by se měla také procedura při výstavbě nových elektráren a administrativa při jejich provozu. O novém projektu pod názvem Nepodporované obnovitelné zdroje (NOZE) ve čtvrtek novináře informovali zástupci ERÚ a asociace.

Redakce IW
Redakce IW
24. 10. 2013 | 11:10
Česká republika

"Energetický regulační úřad má dlouhodobý zájem na řešení budoucnosti fotovoltaického sektoru, proto potřebujeme jednat s relevantním zástupcem těchto výrobců. Tím ČFA určitě je, protože zastupuje zájmy několika tisíc subjektů," uvedl místopředseda ERÚ Martin Laštůvka. Pracovní tým by měl pracovat i na budoucí podobě fotovoltaické legislativy.

Prioritou ERÚ je usnadnění domácích střešních instalací. Hlavním motivem při jejich budování podle Laštůvky již nejsou výkupní ceny, ale snaha uspořit. "Naše spolupráce by do budoucna měla vést k napravení jména obnovitelných zdrojů energie, zejména fotovoltaiky," dodal s tím, že k letošnímu pololetí přibylo dalších 3 500 instalací.

ČFA zastupuje tisícovky menší zdrojů při celkově nižším instalovaném výkonu - na rozdíl od České fotovoltaické průmyslové asociace, která sdružuje menší počet zejména velkých elektráren. Velcí vlastníci v uplynulé době ostře vystupovali právě proti omezování podpory. Letos v únoru tato asociace spolu s Aliancí pro energetickou soběstačnost podala na ERÚ správní žalobu a trestní oznámení.

"Chceme se zbavit nálepky příživníků. Musíme najít cestu, jak budovat zdroje bez příspěvku ze státních a soukromých účtů," řekl dnes předseda ČFA Michael Schmid. Podle něj je třeba vyřešit zejména ekonomickou návratnost, kdy menší zdroje mohou být takzvaně samofinancovatelné, a to v případě, kdy spotřebují to, co vyrobí. S tím souvisí také potřeba nové legislativy, která by malým zdrojům například umožnila využívaní distribuční sítě jako "akumulátoru", odkud by si uloženou elektřinu opět mohly odebírat.

Využití chytrých sítí podle Schmida představuje formu nefinanční podpory, které může snížit konečnou cenu elektřiny. "Jednoduše proto, že by ze svých peněz podporovali méně fotovoltaiků," dodal.

Laštůvka k tomu řekl, že prvním krokem by mělo být u menších fotovoltaických zdrojů zajištění samozásobování bez možnosti přetoků. Jednou z možností při využívání takzvaných chytrých sítí by mohl být také princip net-metering, který výrobcům umožňuje spotřebovat 100 % jejich produkce díky tomu, že mohou elektřinu odvádět zpět do sítě.

Administrativní usnadnění počítá například s umožněním provozu a vlastnictví fotovoltaických elektráren i nepodnikatelům. Omezena by měla být také povinnost předkládat výkazy a statistiky ze strany nových výroben energie ze slunečního záření.

Zdroj: ČTK

Česká republikaSolární energie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie