Velká většina členských zemí dala mandát k jednání s parlamentem o nápravě trhu s povolenkami

Většina zemí dala mandát s Evropským parlamentem jednat. Proti byly Polsko a Kypr.
Bloombergu potvrdily informaci dva důvěryhodné zdroje. Představitelé EU tak prolomili 15 měsíců dlouhou dobu, kdy se na jednání čekalo. Plán známý pod pojmem "backloading" má pomoci růstu cen povolenek z rekordního minima.
Ceny povolenek v reakci na zprávu vzrostly o 5 % na 5,04 EUR za tunu. Potom ale opět zlevnily.
Podle Mattea Mazzoniho ze společnosti Nomisma Energia cena povolenek může vyrůst až na 5,50 EUR za tunu. "Důležitý bude přesný časový harmonogram, to spustí nákupy," uvedl Mazzoni.
Matthias Groote, šéf výboru EP pro životní prostředí, prohlásil, že může být dohody dosaženo rychle. "Budeme o tom hlasovat na zasedání 9. až 12. prosince," řekl.
"Jsme rádi, že je vidět pokrok. Backloading je velmi důležitým krokem k zotavení trhu s emisními povolenkami. Doufáme, že EK brzy přijde s dalšími strukturálními reformami," říká Markus Rauramo ze společnosti Fortum.
Ceny povolenek jsou důležité i pro český ČEZ. Spolu s jejich růstem poroste i cena elektřiny, což je pro ČEZ zásadní.
Evropský parlament v červenci schválil plán redukování rekordního přebytku emisních povolenek na trhu, který by měl zvýšit ceny na největším světovém trhu s emisními povolenkami, které klesly na rekordní minima. Na základě tohoto návrhu se odsune nabídka 900 milionů povolenek, které měly přijít do aukcí v roce 2015, parlament však zamítl jejich vrácení na trh v následujícím roce, což je ještě tvrdší opatření, než se čekalo.
Konečnou podobu návrhu však budou ladit právě členské státy zastupované předsedající Litvou a parlament. Litevci už dříve prohlásili, že členské země budou s plánem parlamentu souhlasit. Jednotlivé státy však budou muset detaily postupně schválit.
"Tento krok byl očekávaný. Pro trh je to mírně pozitivní zpráva, ale bude se čekat především na finální rozhodnutí," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Zdroj: Bloomberg