Americká ekonomika v říjnu vytvořila mnohem více pracovních míst, než se očekávalo

Analytici očekávali, že v říjnu přibude 120 tisíc pracovních míst, ekonomika jich vytvořila 204 tisíc. Zářijový údaj byl revidován na 163 tisíc ze 148 tisíc. Soukromý sektor měl podle predikcí zaměstnat 125 tisíc lidí, přibylo jich však 212 tisíc (září revidováno na 150 tisíc ze 126 tisíc). Průměrná hodinová mzda vzrostla o 0,1 % (odhad: +0,2 %). Celková míra nezaměstnanosti však vzrostla v souladu s očekáváním na 7,3 % ze zářijových 7,2 % a míra participace 62,8 % je nejnižší od března 1978 (v září 63,2 %).
Srpnové údaje byly rovněž revidovány výše na +238 tisíc z +193 tisíc. S mírou nezaměstnanosti, stejně jako s tempem inflace, propojil Fed své budoucí kroky ohledně omezení stimulativní politiky. Fed by chtěl začít zvyšovat úrokové sazby nejdříve ve chvíli, kdy míra nezaměstnanosti klesne na 6,5 % a inflace se bude pohybovat kolem 2% cíle. Nečekaně silná data z trhu práce by však mohla členy FOMC přimět k omezení tempa nákupu dluhopisů dříve, než se čekalo. Převládá názor, že se Fed k omezení přikloní až v březnu, ale začínají se objevovat i hlasy, že by Fed mohl rozhodnout o zpomalení nákupů dluhopisů už na prosincovém zasedání.
Osobní příjmy v září vzrostly o 0,5 %, stejně jako v srpnu (revidováno z +0,4 %), osobní spotřeba však zmírnila růst na +0,2 % z +0,3 %. Americké domácnosti více spoří a inflace zůstává velmi utlumená, což by mohlo způsobovat Fedu vrásky. Ekonomové oslovení agenturou Reuters mírnější 0,2% nárůst osobní spotřeby, která přispívá do růstu HDP téměř 70 %, očekávali.
Dolar v reakci na zprávu posílil na 1,3369 EUR/USD z 1,3436 EUR/USD.
"Obvykle nejsledovanější část reportu z amerického trhu práce – změna počtu pracovních míst – překvapila výrazně pozitivně, navíc byly i pozitivní revize za poslední dva měsíce," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Z hlediska tvorby pracovních míst tedy byla situace v říjnu dobrá a zastavení financování vlády se neprojevilo negativně. Naprostá většina nových pracovních míst byla vytvořena ve službách a maloobchodu. Míra nezaměstnanosti mírně vzrostla v souladu s očekáváním. Tento ukazatel je klíčový z hlediska Fedu a sám o sobě nenaznačuje, že by Fed musel spěchat s ukončováním kvantitativního uvolňování. Růst hodinových příjmů i odpracovaná doba mírně zaostaly za očekáváním."
"Celkově se říjnová data z trhu práce podobají údajům o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí, a to v tom, že hlavní údaj vypadá lépe než celková struktura dat," domnívá se dále Mokráš. "Prudký růst počtu pracovních míst může souviset s předvánoční sezónou a na začátku příštího roku můžeme vidět návrat na nižší úrovně zaměstnanosti. Navíc pokračuje rychlý pokles míry participace na pracovní síle, což podlamuje potenciál růstu americké ekonomiky a tím také dalšího zlepšování situace na trhu práce."
"Reakce trhu odpovídá interpretaci počítající s rychlejším utažením měnové politiky Fedu (dolar silnější, státní dluhopisy slabší, mírný pokles akciových indexů). Podle našeho názoru je reakce trhu přehnaná, data nejsou taková, že by jednoznačně podporovala rychlejší konec kvantitativního uvolňování," dodává Mokráš.
Podle serveru Calculated Risk však trh práce v USA zůstává slabý a v nejhorší kondici ze všech recesí po druhé světové válce. Následující graf ukazuje procentuální ztrátu pracovních míst od začátku recese a počet měsíců, které trvalo trhu práce se znovu dostat na původní hladinu. Křivka poslední krize z roku 2007 ukazuje, že se trh práce propadl nejhůře a kvůli rozsáhlosti nemovitostní a finanční krize se stále plně nezregeneroval.
Podle ADP soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v říjnu jen 130 tisíc nových pracovních míst, přestože se čekalo 138 tisíc. Zářijový údaj byl navíc revidovaný níže o 21 tisíc na 145 tisíc. Zpracovatelský sektor vytvořil 5 tisíc míst, stavební 14 tisíc, ve službách přibylo 107 tisíc míst, zato ve finančních službách jich 5 tisíc ubylo. Malé podniky vytvořily místa pro 37 tisíc lidí, střední pro 13 tisíc lidí a velké podniky mohly zaměstnat o 81 tisíc lidí více.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
