Americké akcie v pátek opět posunuly své historické rekordy, celý týden byl "zelený" díky Fedu

Americké akcie během pátečního obchodování pokračovaly v mírném vzestupu na nová maxima. Wall Street nadále čerpala energii z ujištění kandidátky na šéfku americké centrální banky Janet Yellenové, že banka bude v podpůrné měnové politice pokračovat i po jejím nástupu.
Yellenová ve čtvrtek ve slyšení před senátním výborem bránila krajně uvolněnou měnovou politiku na podporu ekonomiky. Dala najevo, že Fed bude v podpůrných nákupech dluhopisů pokračovat, dokud ekonomika a trh práce plně neoživí.
V pátek index Dow posílil o 0,54 % na 15 961,70 bodu (intradenní maximum 15 962,98 bodu) a S&P 500 přidal 0,42 % na 1 798,18 bodu (intradenní vrchol 1 798,22 bodu). Pro oba indexy jde o nová historická maxima. Technologický Nasdaq na závěr týdne povyrostl o 0,33 % na 3 985,97 bodu a stále posunuje maxima od doby technologické bubliny na přelomu tisíciletí.
V pátek se dařilo všem hlavním 10 sektorům indexu S&P 500, nejvíce energetickým a materiálovým titulům. Páteční makrodata byla veskrze horší, než se čekalo - průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně klesla o 0,1 %, index aktivity newyorského Fedu dosáhl -2,2 bodu, dovozní i vývozní ceny byly v říjnu také pod odhady. Horší data z ekonomiky ale již tradičně pomáhají akciím, protože zvyšují důvěru v pokračování QE.
Trh v pátek podpořily také informace o nákupech velkých akciových balíků ve významných firmách. Akcie ropného koncernu ExxonMobil vzrostly o více než procento po zprávě, že společnost Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta koupila ve firmě podíl za 3,45 miliardy USD. Akcie maloobchodní skupiny J.C. Penney získaly přes 5 % díky tomu, že je jako sázku na růst nakoupila řada velkých hedgeových fondů.
Ve hře jsou i díky pátečnímu vývoji čísla, která na americkém akciovém trhu ještě nikdy nebyla k vidění, a sice 16 000 (Dow), 1 800 (S&P 500) a 4 000 (tam byl Nasdaq naposledy na přelomu tisíciletí).
"Akciový trh má nyní silné momentum. Jedním z důvodů je to, že hodně investorů je letos ve výrazném plusu, ale nechce zisky realizovat, protože by se musely zdanit. Konec roku se blíží," vysvětluje Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird & Co. "Ekonomice se v některých oblastech daří lépe, ale Fed chce dále situaci jistit svými odkupy aktiv."
Americký dolar v závěru týdne oslabil k euru, vůči všeobecně klesajícímu japonskému jenu ale posílil. Devizový trh reagoval oslabením měn považovaných za bezpečné a nákupy rizikovějších aktiv na to, že Yellenová potvrdila záměr pokračovat v měnové stimulaci. Analytici však očekávají, že euro bude spíše dále oslabovat kvůli rozdílnému vývoji ekonomik USA a eurozóny.
Týden pro S&P 500 pošesté v řadě ziskový
Hlavní index amerických akcií dokázal na týdenní bázi posílit pošesté za sebou, což je nejdelší série za devět měsíců. Za celý týden Dow získal 1,3 % a S&P 500 posílil o 1,6 %. Nasdaq Composite Index přidal dokonce 1,7 %.
Thomas Lee z JPMorgan, jeden z tradičních optimistů mezi akciovými stratégy, ve čtvrtek zvýšil svůj cíl pro index S&P 500 na konec letošního roku na 1 825 bodů z původních 1 775 bodů. Považuje momentum trhu za velice dobré, očekává revize výhledů ziskovosti amerických firem směrem vzhůru. "Rizikem je negativní překvapení v oblasti měnové politiky, a to spíše v USA než v Evropě," napsal klientům Lee.
Bilance Fedu roste a s ní i ceny amerických akcií.
"Finančním titulům se v posledních několika týdnech opět začíná dařit. Investoři začínají přesouvat peníze podle toho, v kterých sektorech dříve nejvíce vydělali, realizují zkrátka část zisků a investují do akcií, které byly pod tlakem na konci září a v říjnu v souvislosti s americkou politickou situací," říká J. J. Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade.
Hlavní události uplynulého týdne na americkém trhu:
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu nečekaně klesla o 0,1 %, přestože se čekal mírný 0,2% růst.
- USA: Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v listopadu klesl na -2,21 bodu (říjen: 1,52 bodu, odhad: 5 bodů).
- Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila o jeden stupeň úvěrové hodnocení čtyř velkých amerických bank. Svůj krok zdůvodnila rostoucím přesvědčením, že by americká vláda nepřikročila k záchranně těchto bank, pokud by se dostaly do problémů. Snížení ratingu se týká Morgan Stanley, JPMorgan Chase, Goldman Sachs a Bank of New York Mellon.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 9. listopadu klesl o dva tisíce na 339 tisíc (odhad: 330 tisíc, předchozí týden revidován z 336 tisíc na 341 tisíc). Čtyřtýdenní průměr klesl na 344 tisíc.
- Schodek obchodní bilance v září vzrostl o 8 % na 41,8 miliardy USD, a byl tak nejhorší za posledních několik měsíců. Odhady počítaly se schodkem 39,1 miliardy USD.
- Výsledky Wal-Mart ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,14 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 115,69 miliardy USD (odhad: 116,807 miliardy USD). Akcie Wal-Mart v řádném obchodování +0,23 %.
- Výsledky Viacom ve 4Q FY2013: Zisk na akcii 1,55 USD (odhad: 1,44 USD), tržby 3,65 miliardy USD (odhad: 3,59 miliardy USD). Akcie Viacom v řádném obchodování -2,80 %.
- Výsledky Kohl's ve 3Q2013: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,86 USD, loni: 0,91 USD), tržby 4,44 miliardy USD (meziročně -1 %). Akcie Kohl's v řádném obchodování -8,08 %.
- Janet Yellenová: Uvolněnou politiku udržíme dlouho. Vystoupení Janet Yellenové před senátním výborem jsme sledovali živě.
- James Gorman (Morgan Stanley): Omezení QE je nyní správným krokem.
- Investor Warren Buffett koupil přibližně 40 milionů akcií ropného gigantu ExxonMobil za 3,74 miliardy USD. Berkshire Hathaway vlastnila akcie ExxonMobil naposledy v roce 2011, kdy prodala svůj malý podíl čítající 421 800 kusů cenných papírů firmy. Akcie ExxonMobil v after-marketu posilovaly o necelé procento.
- Americká zbrojovka Lockheed Martin oznámila, že zruší zhruba 4 tisíce pracovních míst, přibližně 3,5 % celkové pracovní síly. Podnik ve čtvrtek podle agentury AP také oznámil, že do zhruba dvou let zruší provozy na čtyřech místech v USA.
- Ředitel společnosti Tesla Motors Elon Musk v úterý prohlásil, že po požáru jednoho z vozů Model S nebude firma stahovat všechny vozy stejné řady. "U našich vozů existuje pětkrát nižší pravděpodobnost požáru než u průměrného benzínového auta," prohlásil v úterý Musk. "Reakce některých médií na ohlášené požáry byla 'extrémně nepřesná a neopodstatněná'," dodal. V průběhu středečního večera se však objevila zpráva o tom, že byli přivoláni hasiči k jedné z továren Tesly ve Freemontu v Kalifornii kvůli údajnému požáru. Společnost následně vydala prohlášení, že se nejednalo o požár, ale nehodu, při níž unikl horký kov z nízkotlakého lisu a zranil tři zaměstnance.
- Automobilka General Motors přesouvá své mezinárodní ústředí ze Šanghaje do Singapuru. V Šanghaji sídlo přesto zůstane, bude však nově dohlížet pouze na aktivity společnosti v Číně.
- Rozpočtový deficit Spojených států se v říjnu snížil na 92 miliard USD. Pokles byl mnohem výraznější, než se čekalo. Ke snížení schodku přispělo zlepšení ekonomické situace země a úsporné kroky, díky kterým klesly státní výdaje a vzrostly příjmy z daní.
- Index aktivity chicagského Fedu za září: 0,14 bodu (odhad: 0,15 bodu, srpen revidován z 0,14 bodu na 0,13 bodu).
- Americká centrální banka zveřejnila scénář pro zátěžové testy bank. Je jím tržní šok zahrnující pokles cen akcií o 29 %.
- Letecké společnosti AMR a US Airways urovnaly spor s americkou vládou. Mohou se tak nyní spojit a vytvořit největší leteckou společnost světa.
- Fisher (Fed): Kvantitativní uvolňování nebude trvat věčně.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, ČTK