US MARKETOtevírá za: 64 h 33 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %
ČEZ+1,25 %
KB-0,88 %
Erste-2,16 %

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Uvolněnou politiku udržíme dlouho, prohlásila Yellenová, čímž poslala akciové indexy vstříc novým rekordům

Janet Yellenová, potenciální nástupkyně Bena Bernankeho v pozici šéfa Fedu, by se mohla stát nejmocnější ženou světa. Od funkce ji dělí schválení její nominace americkým Kongresem. Ve čtvrtek se proto dostavila ke slyšení před senátním výborem a poprvé od dubna letošního roku promluvila veřejně o monetární politice.

Redakce IW
Redakce IW
14. 11. 2013 | 16:00
Americká ekonomika

Z poznámek, které byly zveřejněny už ve středu večer, vyplynulo, že se Fed pod vedením Yellenové nepožene do omezování tempa nákupů dluhopisů. Současná zástupkyně Bena Bernankeho se totiž domnívá, že trh práce je stále pod svým potenciálem, přestože ekonomika mírně oživuje. Fed se zaměstnaností a inflací své budoucí kroky pevně provázal - nechce ukončit stimulativní politiku, dokud míra nezaměstnanosti neklesne na 6,5 % a inflace se nebude pohybovat kolem 2% cíle.

16.00 Yellenová dorazila na místo slyšení. Začínají úvodní projevy senátorů.

16.10 Yellenová: Kongres svěřil Fedu velkou odpovědnost. Kroky Fedu ovlivňují životy všech Američanů.

16.12 Yellenová: Pod moudrým vedením Bena Bernankeho Fed pomohl po krizi stabilizovat finanční systém a podpořit ekonomický růst.

16.12 Yellenová: Trh s nemovitostmi, jádro krize, podle všeho oživuje.

16.13 Yellenová: Nezaměstnanost je stále příliš vysoká a trh práce je pod svým potenciálem.

16.14 Yellenová: Inflace je pod 2% cílem Fedu.

16.14 Yellenová: Stejně jako předseda Bernanke věřím, že monetární politika je nejúčinnější, když lidé rozumí tomu, co se Fed snaží dělat a čeho se tím snaží dosáhnout.

16.15 Yellenová: Fed se stal otevřenější a transparentnější institucí. V tom budu pokračovat, když budu zvolena předsedkyní Fedu.

16.16 Yellenová: Banky jsou dnes silnější, mezery v regulacích se zavírají a finanční systém je odolnější. Banky drží lepší kapitál, který je chrání před finančním chaosem.

16.17 Yellenová: Jsem odhodlaná využívat regulační a dohlížející možnosti Fedu ke snížení hrozby další finanční krize. Dopady finanční krize byly vážné, ale mohly být mnohem horší.

16.18 Yellenová: Naše země urazila od finanční krize dlouhou cestu, ale má ještě mnoho před sebou.

16.20 Yellenová: Fed se vyjádřil jasně, že chce udržet uvolněnou monetární politiku "delší dobu".

16.21 Yellenová: Strategie exitu musí být dobře načasovaná. Je potřeba podpořit ekonomické oživení a dosáhnout plné zaměstnanosti.

16.22 Yellenová: Nedostatek stimulu nebo jeho předčasné ukončení by mohlo být ve svém důsledku velmi nákladné. Výhody QE stále převyšují náklady.

16.23 Yellenová: Byla vytvořena přemíra studií o přínosu QE. Já věřím, že QE má pozitivní vliv na ekonomiku.

16.26 Yellenová: Ceny domů po propadech znovu rostou, což podle mého názoru v kombinaci s nízkými hypotečními sazbami pomáhá americkým domácnostem zatíženým hypotékami.

16.27 Yellenová: Když jsme program QE3 zahajovali, míra nezaměstnanosti byla na 8,1 % a FOMC měl obavy o vývoj na trhu práce. Naším cílem bylo vidět výrazné zlepšení na trhu práce, které nyní vidíme.

16.27 Yellenová: Souhlasím s tím, že QE nemůže trvat věčně. Existují určitá rizika, která se QE týkají. My je sledujeme. FOMC si uvědomuje, že čím déle tento program pokračuje, tím výraznější ta rizika jsou. Uvolněnou politiku však udržíme i poté, co ukončíme program nákupu dluhopisů.

16.28 Yellenová: Na každém jednání FOMC řešíme, zda vidíme výrazné zlepšení na trhu práce, a vyhlížíme signály toho, že ekonomika bude schopná růst i sama.

16.30 Yellenová: Souhlasím, že nízká domácí poptávka po zboží a službách je problém, ale politika nízkých úrokových sazeb se tímto zabývá - zvyšuje zaměstnanost, příjmy, a tudíž i spotřebitelské výdaje.

16.32 Yellenová: Nikdo nechceme zažít další finanční krizi.

16.34 Yellenová: Politika Fedu má mírný vliv na výnosy dluhopisů, nevidíme však vliv na ceny aktiv, které by ohrožovaly finanční stabilitu.

16.39 Yellenová: Máte pravdu, že reálná nezaměstnanost je mnohem vyšší. Počty lidí, kteří pracují na částečný úvazek, přestože by chtěli pracovat více, jsou bezprecedentní a míra participace je velmi nízká.

16.49 Yellenová: Too-big-to-fail je nebezpečné. Ohrožuje stabilitu trhu, znamená morální hazard a podle mého názoru v tomto ohledu děláme pokroky. Zvýšíme kapitálové standardy a budeme dále s too-big-to-fail bojovat, je to jeden z našich hlavních cílů.

16.56 Yellenová: Jsme jedna z nejtransparentnějších centrálních bank na světě. Nepodpořila bych požadavky, které by snižovaly nezávislost Fedu v provádění monetární politiky. Je podle mě nezbytné, aby byla monetární politika nezávislá na politicích. Obávala bych se legislativy, která by na Fed mohla vyvíjet jakýkoli tlak.

17.03 Yellenová: Naše ekonomika určitě kvůli fiskální politice trpí. Pokud by fiskální politika byla volnější, ekonomiku by to podpořilo.

17.09 Yellenová: Nemyslím si, že má někdo model, který by vysvětloval, proč se ceny zlata pohybují tak, jak se pohybují, ale existují studie, které naznačují, že se k němu lidé uchylují v dobách nejistoty, takže cena roste. (Odpověď na otázku senátora Hellera, co ví Janet Yellenová o zlatě.)

17.11 Yellenová: Myslím si, že máme bezpečnější systém, než jsme měli před krizí. Stále ale máme co zlepšovat.

17.14 Yellenová: Ceny akcií v poslední době rostou poměrně rychle, ale když se na to podíváte podrobněji, zjistíte, že nejsou "bublinové".

17.21 Yellenová: Podpořila jsem zhruba 27 zvýšení sazeb v pozici hlasujícího člena FOMC, proti zvýšení jsem nehlasovala nikdy.

17.23 Yellenová: Nemyslím si, že by se Fed měl stát "rukojmím trhu". Musíme však sledovat dopady svých rozhodnutí na trh.

17.26 Yellenová: Máme množství nástrojů, které můžeme použít, pokud zaznamenáme bublinu na trhu, která by hrozila spustit novou finanční krizi. Myslím si, že bych měla odvahu je použít, to je nejcennější lekce, kterou jsem si odnesla z finanční krize.

17.34 Yellenová: Snížili jsme úrokové sazby, abychom rozpohybovali ekonomiku, což po nás Kongres chtěl. Že nízké úrokové sazby škodí střadatelům, je absolutní pravda, ale nemůžeme mít normální sazby, dokud nebude "normální" ekonomika. V současnosti stále vidíme spoustu spoření, ale nízké investice.

Komentář serveru ZeroHedge: "Yellenová tvrdí, že je potřeba 'normální' ekonomika, aby mohly být znovu nastaveny 'normální' sazby. Paradox? Ekonomika bude abnormální, dokud bude Fed zaplavovat trhy penězi."

17.40 Yellenová: Stoprocentně souhlasím s tím, že naše povinnost dohlížet na systém je stejně důležitá jako monetární politika. Možnost výboru řešit otázky kolem regulace je však omezená, máme jen setkání, na nichž řešíme monetární politiku.

17.50 Yellenová: Věřím, že úvěrová neschopnost Spojených států by byla katastrofální a měla by katastrofální důsledky. Viděli jsme koneckonců vliv přerušení činnosti vlády na podnikatelskou a spotřebitelskou důvěru.

18.01 Yellenová: Reálná míra nezaměstnanosti, včetně těch, kteří jsou nezaměstnaní nedobrovolně a chtěli by pracovat více, se pohybuje zhruba někde pod 10 %.

18.03 Yellenová: Opatření, která Fed udělal, byla provedena za účelem podpoření růstu, a přestože bych si přála vidět rychlejší růst i rychlejší oživení na trhu práce, věřím, že to, co Fed udělal, pomohlo.

Index S&P 500 během vystoupení Yellenové překonává historický intradenní rekord a dosahuje 1 790,80 bnodu.

18.17 Jednání je odročeno.


Viceguvernérka americké centrální banky Janet Yellenová před senátory rozhodně bránila důrazná nestandardní opatření své instituce na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti. Snahy banky o oživení ekonomiky a trhu práce označila v bankovním výboru Senátu za zcela nezbytné a dala jasně najevo, že v krajně uvolněné měnové politice Fed hodlá pokračovat, dokud si centrální bankéři nebudou jisti soběstačným růstem ekonomiky.

"Považuji za zcela nezbytné, abychom na podporu velmi silného oživení dělali, co můžeme," prohlásila Yellenová v odpovědi na otázky senátorů. Nynější masivní nákupy dluhopisů, jimiž se Fed snaží podporovat ekonomiku, nemohou pokračovat navěky, rozhodnutí o jejich omezení však bude závislé na nových ekonomických údajích, uvedla viceguvernérka.

Yellenová na počátku jednání v předem připraveném projevu uvedla, že americká ekonomika smazala ztráty, které utrpěla během "Velké recese", nezaměstnanost však stále zůstává příliš vysoká. To podle ní znamená, že Fed by nadále měl podporovat ekonomické oživení měnovou politikou. Fed drží od konce roku 2008 základní úrokové sazby téměř na nule a ekonomiku podporuje hlavně rozsáhlými nákupy dluhopisů a dalších aktiv. Od konce krize se kvůli tomu bilance Fedu zvýšila čtyřnásobně na téměř 4 biliony dolarů.

Podle některých ekonomů, a dokonce i některých členů měnového výboru Fedu, ale může dlouhodobá stimulace pomocí nalévání nových peněz do ekonomiky vést k nafouknutí další nebezpečné "bubliny" cen investičních aktiv, podobné té, jaká způsobila poslední krizi.

Yellenová podle analytiků všeobecně potvrdila to, co se od ní čekalo - že bude pokračovat v krajně uvolněné měnové politiky svého předchůdce Bena Bernankeho, který odchází na konci ledna. "Ohledně načasování ústupu od QE nic specifického nesdělila," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom londýnské firmy Investec Philip Shaw. "Vypadá to, že měnovou politiku budou prozatím dále určovat ekonomická data," dodal.

Pro finanční trhy je načasování ústupu od nákupů dluhopisů klíčové. Letošní silný růst akcií se opírá hlavně o příliv levných peněz v důsledku politiky Fedu.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomikaFedJanet YellenováKvantitativní uvolňování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast