Americké akcie v pátek napravily ztráty z předchozích dnů, i tak ale za celý týden nepatrně oslabily

Investoři se celý týden chystali na listopadová data z amerického trhu práce. Ta smetla všechny odhady ze stolu a akcie v pátek přidaly přes procento. V týdnu se přitom spekulovalo spíše na oslabení trhu v případě příznivých údajů.
Index Dow se tak vrátil nad 16 tisíc bodů a širší S&P 500 nad 1 800 bodů. Konkrétně Dow v pátek přidal 1,26 % na 16 020,20 bodu, S&P 500 posílil o 1,12 % na 1 805,09 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,73 % na 4 062,52 bodu.
Míra nezaměstnanosti v USA klesla v listopadu na 7 %, čímž sestoupila na minimum za pět let. Pozornost investorů se díky těmto údajům zaměřila spíše na hospodářský růst než na osud měnové politiky, jejímž prostřednictvím domácí ekonomiku podporuje americká centrální banka. Celý týden až do pátku ceny amerických akcií klesaly, a to navzdory příznivým ekonomickým zprávám, které u investorů vyvolávaly znepokojení, že Fed by svůj štědrý program nákupu dluhopisů mohl omezit. Americký pracovní trh nyní vykazuje stabilní růst, což podle agentury AP u některých oslabuje obavy, že největší světová ekonomika na toto omezení ještě není připravena. "Dobré zprávy by zase po delší době mohly začít být chápány jako dobré," komentuje obrat nálady na trhu Phil Orlando, akciový stratég z Federated Investors.
Lepší zaměstnanost by podle řady analytiků mohla podpořit předvánoční nákupní sezónu. Všechny sektory indexu S&P 500 v pátek skončily výrazně v plusu, nicméně nejvíce se dařilo finančním společnostem a právě odvětví výrobců a prodejců spotřebního zboží. Pozitivní sentiment podpořil i nečekaně lepší předběžný výsledek průzkumu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Akcie některých velkých řetězců, například Gap nebo Family Dollar Stores, ale ztrácely kolem dvou procent.
Na devizových trzích se díky ekonomické statistice zvyšoval kurz dolaru vůči japonskému jenu. Krátce dolar posílil i vůči euru, okolo 23.00 SEČ ale v páru s eurem ztrácel zhruba 0,25 % na 1,3704 EUR/USD. Zlato a stříbro přidávaly zhruba 0,2 % až 0,4 %.
Za celý týden se hlavní index ani díky silnému pátku do plusu vyhoupnout nedokázal. S&P 500 ztratil nepatrných 0,04 % a formálně tímto výsledkem přerušil dosavadní osmitýdenní růstovou sérii. Dow za týden ztratil 0,41 %, technologický Nasdaq dokázal nepatrně zpevnit (+0,06 %).
Hlavní události týdne na americkém trhu:
- Americká ekonomika v listopadu vytvořila mnohem více nových pracovních míst, než se očekávalo. Analytici počítali s 185 tisíci pracovních míst mimo zemědělský sektor, ekonomika však vytvořila místa pro 203 tisíc lidí. Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7 %, nejníže od listopadu 2008, z říjnových 7,3 %, čekal se mírnější pokles na 7,2 %. Míra participace (zaměstnanost) vzrostla na 63 % z říjnových 62,8 %.
- Šéf filadelfské pobočky Fedu Charles Plosser v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že listopadová data z trhu práce jsou povzbudivá. Bylo by podle něj moudré postupně ukončit QE a dovolit ekonomice, aby se stabilizovala sama.
- Osobní spotřeba v říjnu vzrostla o 0,3 % (září: +0,2 %), osobní příjmy klesly o 0,1 % (září +0,5 %).
- Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala tempem 3,6 %, nejvíce od prvního kvartálu 2012. Předběžné údaje z počátku listopadu počítaly s tempem růstu 2,8 %, analytici predikovali revizi na 3,1 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech klesl na 298 tisíc (předchozí týden revidován z 316 tisíc na 321 tisíc).
- Podnikové objednávky v říjnu klesly o 0,9 % (odhad: -1,2 %, září revidováno z +0,1 % na +1,8 %).
- WSJ: China Mobile a Apple uzavřely dlouho očekávanou dohodu, iPhony se budou prodávat v Číně.
- Amazon chce otevřít distribuční centra v ČR do září 2014.
- Twitter hodlá zpřístupnit své služby uživatelům v rozvíjejících se zemích, kteří mají telefony bez připojení k internetu. Bude za tímto účelem spolupracovat se singapurskou firmou U2opia Mobile. Ta spustí v prvním čtvrtletí 2014 službu, jejímž prostřednictvím se uživatelé po vytočení jednoduchého kódu dostanou k informacím z Twitteru. Firma již podobným způsobem spolupracuje s internetovou sítí Facebook. Využívá telekomunikační protokol USSD, který neumožňuje zobrazování obrázků či videa. "USSD je pro Twitter téměř jako stvořený, protože je silně založen na textu," uvedla U2opia.
- Šéf Fordu Alan Mulally hodlá do konce příštího roku zůstat v čele podniku.. Je přitom považován za hlavního kandidáta na post šéfa Microsoftu.
- Soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu vytvořil 215 tisíc pracovních míst, očekávalo se pouze 170 tisíc
- Expanze sektoru služeb v USA podle ISM mírně zpomalila, stejně jako v eurozóně.
- Prodeje nových domů v říjnu vzrostly o 25,4 % na celoroční tempo 444 tisíc.
- Deficit obchodní bilance Spojených států se v říjnu snížil o 5,4 % na 40,6 miliardy dolarů díky rekordnímu vývozu do Mexika a Kanady.
- Velké evropské a americké banky dostanou od Evropské komise pokutu 1,7 miliardy eur za manipulaci s úrokovými sazbami.
- Béžová kniha: Americká ekonomika v říjnu a začátkem listopadu pokračovala v expanzi, i když stále jen pomalým až mírným tempem.
- Americké město Detroit je způsobilé pro bankrotovou ochranu před věřiteli. Rozhodl o tom místní soud. Po jeho rozhodnutí se Detroit stal oficiálně největším městem v amerických dějinách, které zbankrotovalo.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v listopadu vzrostl na 69,5 bodu (říjen: 59,3 bodu).
- Největší čínský mobilní operátor China Mobile podle časopisu Fortune začal tajně přijímat objednávky na nové iPhony. UBS na základě této zprávy zvýšila cílovou cenu akcií Applu z 540 na 650 USD.
- Prodeje automobilů v USA v listopadu silně rostly.
- Podle agentury Markit index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v listopadu vyskočil na desetiměsíční maximum 54,7 bodu a překonal jak předběžné odhady (54,3 bodu), tak říjnový výsledek 51,8 bodu, který představoval roční minimum. Produkce i nové zakázky rostly rychlejším tempem, zatímco zaměstnanost v sektoru v listopadu narůstala mírněji.
- Výsledky podle ISM byly ještě lepší, než se očekávalo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru nečekaně vyskočil na 57,3 bodu, přestože se očekával mírný pokles na 55,2 bodu z říjnových 56,4 bodu. Indikátor sledující nové zakázky se vyšplhal na 63,6 bodu ze 60,6 bodu.
- Výdaje na stavební projekty v říjnu vzrostly o 0,8 %, nejvíce za poslední čtyři roky.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC